Hlavní navigace

Slovenská televize a rozhlas se od 1. ledna 2011 sloučí, schválili poslanci

1. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 12. 2010

Za pouhý měsíc dojde na Slovensku ke sloučení veřejnoprávní televize a veřejnoprávního rozhlasu. V úterý to definitivně odsouhlasil slovenský parlament. Pro vznik společné veřejnoprávní instituce Rozhlas a televize Slovenska (RTS) hlasovalo 77 z celkového počtu 150 poslanců. Návrh zákona, který obě instituce slučuje, předložil ministr kultury Daniel Krajcer, bývalý moderátor politických diskusí na slovenských komerčních televizích Markíza a Joj.

K TÉMATU: Slovenská televize je v platební neschopnosti, uvažuje o sloučení STV 1 a STV 2

Volit generálního ředitele RTS bude parlament veřejným hlasováním, a ne tajnou volbou. Nový šéf spojené veřejnoprávní instituce bude měsíčně vydělávat devítinásobek průměrné mzdy, původně se však počítalo se sedminásobkem, informoval server Mediálne.sk. Návrh na odvolání ředitele bude moci parlamentu předložit pouze společná Rada RTS, která nahradí dosavadní Radu Slovenské televize a Radu Slovenského rozhlasu.

ČTĚTE TAKÉ: Slovenská vláda rozhodla o tom, že tamní televize a rozhlas se sloučí

Do doby, než parlament zvolí řádného ředitele RTS, pověří jeho předseda Richard Sulík vedením sloučené instituce dosavadního generálního ředitele Slovenské televize Štefana Nižňanského nebo generální ředitelku Slovenského rozhlasu Miloslavu Zemkovou. Mezi nimi si může vybrat, konstatuje Mediálne.sk. Ředitele RTS bude možné okamžitě odvolat, pokud nedodrží schválený rozpočet instituce.

ICTZ23

NAPSALI JSME: Sloučení Slovenské televize a rozhlasu prošlo prvním čtením v parlamentu

Společná Rada RTS bude mít devět členů místo dosavadních 36 radních STV a SRo. Tři radní by měli být odborníci na rozhlasové vysílání, tři na televizní, dva ekonomové a jeden právník. Slučování veřejnoprávní televize a rozhlasu má trvat nejméně tři roky a na konci by se měl změnit způsob jejich financování. Již nyní obě instituce vybírají koncesionářské poplatky společně. Slovenská vláda ale chce poplatky k 1. lednu 2012 zrušit a RTS platit ze státního rozpočtu. Obě média by se měla také přestěhovat do nové, efektivnější budovy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.