Hlavní navigace

STV v Česku: je to legální a kdo platí vysílací práva?

8. 11. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Slovenské televize nemůžou vysílat v České republice, protože vysílací práva pro převzaté pořady nakupují jenom pro území Slovenska. Tak kabeloví operátoři dlouhá léta zdůvodňovali, proč v jejich nabídce chybí nejsledovanější slovenské televizní stanice. Výjimky zde byly: například UPC nabízí slovenskou komerční jedničku Markízu minimálně pět let, oba programy veřejnoprávní STV se ale objevily v její digitální kabelové televizi až letos. Od tohoto týdne je mohou přijímat i diváci satelitní služby CS Link.

Markíza a její „terestrický překryv“ do Prahy

Případy vysílání Markízy a dvou programů Slovenské televize pro diváky v České republice se v mnohém liší. Markízu nabízela UPC už v analogové kabelové televizi a mluvčí společnosti František Malina to odůvodňoval „terestrickým překryvem“, díky němuž mohla Markíza vysílat i v kabelových rozvodech v Praze. V praxi to vypadalo tak, že si UPC odchytila signál Markízy v česko-slovenském pohraničí, kde lze tuto stanici zachytit ze slovenských pozemních vysílačů, a pak si ho prostřednictvím vlastní sítě trasovala až do metropole. Takové vysvětlení je samozřejmě sporné: ze zákona mohou kabeloví operátoři zařadit do svojí sítě všechny programy, které lze v daném místě přijímat i terestricky. Pro Markízu to platí u poměrně omezeného území poblíž hranic se Slovenskem, z větších měst maximálně v Brně.

Pokud operátor zařadí do svojí nabídky program, který v daném místě terestricky nevysílá, musí k tomu mít registraci pro převzaté vysílání od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), ale také souhlas provozovatele takového programu. Registraci pro šíření Markízy v analogových kabelových rozvodech UPC má, se souhlasem provozovatele Markízy je to otázka. Upsala by se Markíza českému kabelovému operátorovi, aniž by měla vypořádaná vysílací práva pro převzaté pořady i pro území České republiky? Asi by se jí do toho moc nechtělo, a pokud by tak učinila, vystavila by se riziku právního sporu s majiteli těchto práv. U digitální kabelové televize ale UPC takový souhlas zřejmě má, protože by si jinak těžko mohla dovolit nabízet všechny slovenské plnoformátové televize: kromě Markízy také Joj, STV 1 a STV 2.

Expanze slovenských programů přes IPTV

Slovenské televizní programy začali ve velké míře nabízet až loni provozovatelé televize přes internetový protokol (IPTV) jako Mattes AD, Telefónica O2, Telekom Austria Czech Republic nebo Pro Zeta s firmou HDD, jejíž velkoprodejní IPTV služba Quickmedia obsahuje stejné slovenské programy jako digitální kabelovka UPC. Obchodní model je stejný jako u kabelové televize: operátor uzavře smlouvu s danou televizí a platí jí určitý poplatek za každého zákazníka, který odebírá programový balíček obsahující danou televizní stanici. Jenže tento poplatek je vlastně jenom desátek z měsíční ceny za příjem IPTV nebo kabelové televize, tedy za to, že se tato televizní stanice podílí na tvorbě programové nabídky, jež láká zákazníky. Nejsou v něm započítány poplatky za vysílací práva k přebíraným programům šířeným na území jiného státu, než pro který je televize koupila – v tomto případě tedy pro Českou republiku.

Dostupnost slovenských programů u českých operátorů
Program Satelit Kabel IPTV
TV STV1 logo
CS Link UPC, Self servis, FCA,… O2TV, Quickmedia IPTV, 802.tv, viaTV, 99digitalTV, Volný TV
TV STV2 logo
CS Link UPC, Self servis, FCA,… Quickmedia IPTV, 802.tv, viaTV, 99digitalTV, Volný TV
TV Markíza logo 2005
 – UPC, Self servis, FCA,… O2TV, Quickmedia IPTV, 802.tv, viaTV, 99digitalTV, Volný TV
TV Joj logo zmenšené
dočasně volně (Astra 3A) UPC, Self servis, FCA,… Quickmedia IPTV, 802.tv, viaTV, 99digitalTV, Volný TV

Pozn.: Tabulka se týká plnoformátových stanic, nikoli tematických kanálů

Vysílací práva pro jinou zemi by si měl vypořádat provozovatel televizní stanice, která je šířená na našem území. Slovenským televizím by se ale rozhodně nevyplatilo nakupovat třeba práva pro fotbalové přenosy pro území dvou států, když dostupnost těchto programů v České republice je minimální, omezená většinou jen na placené služby, a sledovanost tudíž minimální. Slovenské televize neprodávají v České republice vysílací časy ani se nezaměřují za českého diváka. Zkrátka by to byl zbytečný výdaj navíc. Poplatky od kabelových a IPTV operátorů jsou na druhou stranu příjemným přivýdělkem, ovšem tak trochu na černo. Doposud se televize takového „černého“ vysílání v Česku bály, s přibývajícím počtem operátorů a silnou konkurencí mezi jednotlivými platformami však roste poptávka po slovenských televizích. Proč tedy nedat souhlas desítkám operátorů a inkasovat za to poměrně slušné peníze, když na druhé straně nejsou žádné náklady?

A tak se jde i na satelit…

Silný konkurenční boj je také hlavním důvodem, proč se na přístupových kartách k satelitní službě CS Link náhle objevují programy veřejnoprávní Slovenské televize. Českým satelitním platformám se slovenské programy doposud vyhýbaly. Nejsou součástí programových nabídek UPC Direct ani Digi TV. Třetí služba, CS Link, se od nich potřebuje odlišit a přilákat nové zákazníky. Satelitní distribuce sebou ale nese riziko, protože je víc vidět. Zatímco programovou nabídku kabelových a IPTV operátorů budou majitelé vysílacích práv pro převzaté pořady těžko kontrolovat, u satelitu je to daleko jednodušší. Oba programy Slovenské televize jsou v CS Linku sice zakódované a přístupné jedině prostřednictvím dekódovacích karet společností Trade&Technology a Gital, to však nic nemění na faktu, že jsou dostupné divákům na území jiného státu.

„Práva máme ošetřena standardním způsobem odpovídajícím platným zákonům,“ tvrdí o zařazení programů STV na karty diGITALlink obchodní ředitel společnosti Gital Tomáš Bujnoch. Konkrétnější být nechce, nerad by prý nahrával konkurenci. Ujišťuje však, že Gital má „v těchto věcech vše v naprostém pořádku“. To může znamenat dvě věci: že práva pro vysílání v České republice platí sama Slovenská televize a tyto náklady si potom kryje z poplatků od obou distributorů dekódovacích karet k CS Linku, nebo že tato práva platí přímo společnost Gital. První možnost přímo vyvrací mluvčí STV Želmíra Habánová. Na dotaz serveru DigiZone.cz uvedla, že televize dává písemný souhlas s převzatým vysíláním v uzavřených sítích na území České republiky, otázku vysílacích práv ale prý musí řešit sami operátoři.

Hrozí žaloby od velkých studií?

STV poskytuje souhlas s retransmisí svého vysílání v uzavřených systémech pod podmínkou, že náklady vzniklé s vypořádáním autorských práv hradí provozovatel příslušné sítě. Vypořádání těchto práv je součástí smluvních podmínek a STV žaloby z tohoto titulu nehrozí, míní Habánová. Například UPC ale podle informací serveru DigiZone.cz vysílací práva pro převzaté pořady na slovenských programech, které nabízí prostřednictvím digitální kabelové televize, nevypořádává a platí pouze ochranným svazům autorským. Mluvčí Slovenské televize ale tvrdí, že stejným způsobem, jaký popsala v případě převzatého vysílání programů STV na území České republiky, postupují také provozovatelé českých televizí při poskytování souhlasu pro jejich šíření v nabídkách slovenských satelitních a kabelových operátorů. Habánová říká, že vypořádání těchto práv je přímou podmínkou smluv.

Na Slovensku se ale české programy v nabídce kabelových, IPTV a satelitních operátorů objevují v mnohem menší míře než slovenské programy v České republice. Děje se tak od doby, kdy na Slovensku začala vysílat druhá plnoformátová komerční televize Joj. Původně ji zakládal Vladimír Železný jako „slovenskou Novu“ a aby ušetřil na programu, postavil její schéma hlavně na reprízách pořadů z Novy. Kvůli tomu ale potřeboval dostat Novu z nabídky kabelových společností. Stačilo k tomu jediné: slovenská vysílací rada si vyžádala od všech operátorů písemné smlouvy, kterými jim provozovatelé jednotlivých programů dovolují zařadit je do jejich programové nabídky. Nova takový souhlas nikomu nedala a ze slovenských kabelovek zmizela. Podobným způsobem, i když ne tak radikálně, postupovala i televize Prima a veřejnoprávní Česká televize.

Cloud23

Výjimka pro Českou televizi

Výjimku tvoří členové Slovenské asociace pro kabelové telekomunikace (SAKT), kteří mohou na základě oboustranné dohody zařazovat do své programové nabídky programy ČT 1 a ČT 2 (ČT 24 je k dispozici volně na satelitu). První dva programy ČT nyní začne slovenským divákům nabízet také společnost Gital prostřednictvím svých dekódovacích karet pro satelitní službu CS Link. Naopak potíže nedávno zaznamenala slovenská UPC, když do svojí satelitní služby UPC Direct zařadila program ČT 4 Sport, aniž by k tomu měla podepsanou smlouvu, a po několika hodinách ho musela stáhnout. V diametrálně odlišné situaci je sportovní kanál Galaxie sport, který nakupuje veškerá vysílací práva rovnou pro Českou republiku i pro Slovensko. Podle jednatele Jiřího Hojgra se to vyplatí, protože práva nejsou dvakrát dražší než pro území jednoho státu a stanice se nemusí bát případných soudních sporů.

Žaloby naopak nelze vyloučit v případě vysílání Markízy, Slovenské televize a TV Joj v České republice. Je to záležitost, o které se zatím moc nemluví, a televize se ji rozhodly risknout. Ve chvíli, kdy se o tom dozvědí velká studia, od kterých nakupují akviziční balíky, by to ale mohl být velký problém, míní zástupce jednoho z operátorů. Podnět může přijít i ze strany některé z českých komerčních televizí. Slovenské programy jsou díky minimální jazykové bariéře českými diváky velmi žádané, a odebírají tak sledovanost českým televizím. Zatím to není tolik patrné, ale jak se bude dosah slovenských programů lepšit, mohl by se najít někdo, komu by to mohlo hodně vadit.

Vítáte zařazení slovenských programů do nabídky českých satelitních, kabelových a IPTV operátorů?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).