Hlavní navigace

SuperStar a Talent 2015: jak se Nově s Primou vyplatila dvouletá přestávka show?

2. 10. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

UVNITŘ GRAFY – Porovnali jsme sledovanost dosavadních castingových dílů letošních talentových show s předchozími ročníky z roku 2013. Jsou to poměrně překvapivá čísla.

Pokles zájmu o oba formáty se zastavil

Dva roky váhaly televize Nova a Prima, než do vysílání vrátily talentové show SuperStar a Česko Slovensko má talent. Naposledy tak učinily v roce 2013, ovšem tehdy se oba formáty nesešly ve stejném ročním období: SuperStar startovala v únoru a pokračovala po celé jaro, Talent byl hlavním podzimním programovým tahákem Primy. Letos se obě soutěže potkávají v hlavní podzimní sezóně, ale televize je nenasazují přímo proti sobě. Nova svoji SuperStar tradičně umístila do nedělního prime time, Prima se rozhodla experimentovat a Talent nasadila dvakrát týdně: ve středu a v sobotu večer v hlavním vysílacím čase. Obě opět vsadily na spolupráci se slovenskými partnery – Nova se sesterskou Markízou, Prima s televizí Joj, která nedávno oznámila, že s licenční společností FremantleMedia uzavřela smlouvu na vysílání Talentu do roku 2018.

Dvouletá přestávka obou soutěží se televizím vyplatila. Sledovanost Talentu, který se na českých obrazovkách objevuje po páté (na slovenských po šesté, poprvé jej vysílala Markíza jako Slovensko má talent), při každoročním nasazování nových řad klesala a podobné to bylo i se SuperStar. Zatímco první řadu Česko Slovensko má talent na podzim 2010 sledoval v průměru milion dospělých diváků, čtvrtá řada na podzim 2013 zaznamenala průměrnou sledovanost 600 tisíc diváků na epizodu. První „federální“ SuperStar sledovalo v roce 2009 v průměru 1,6 milionu dospělých diváků, tu zatím poslední jaře 2003 vídával pravidelně milion diváků. Rozjezd obou talentových show byl přede dvěma lety rozpačitý, obě vykazovaly sledovanost hluboko pod milionem dospělých diváků. Jak vychází porovnání s prvním měsícem vysílání letošního Talentu a SuperStar?

Talent 2015: rozpačitější start

Česko Slovensko má talent 2015 startovalo poslední srpnový týden s horšími výsledky než čtvrtá řada tohoto formátu přede dvěma lety. Speciální úvodní díl si 27. srpna nenechalo ujít 304 tisíc dospělých diváků a devět procent publika (11 procent ve věku 15 až 54 let), zatímco první díl předloňského Talentu oslovil 15. září 2013 v průměru 521 tisíc dospělých diváků a 15 procent publika (19 procent ve věku 15 až 54 let). Potom se ale začala situace měnit, takže letošní sedmá epizoda měla téměř o 100 tisíc diváků více než ta předloňská: konkrétně 674 tisíc dospělých diváků vůči předloňským 587 tisícům. V podílu na publiku letošní sedmá část Talentu dosáhla hodnoty 20 procent v kategorii 15+ (předloňská 17 procent) a 22 procent v kategorii 15–54 (předloňská 19 procent).

Talentu se tradičně lépe daří v mladší cílové skupině diváků od 15 do 54 let. V této kategorii byl letos zatím nejúspěšnější díl nasazený 12. září, který viděl každý čtvrtý divák u televizních obrazovek. Takových hodnot Talent předloni za prvních sedm epizod nedosáhl, pohyboval se maximálně na hranici 22 procent. Úspěch je to o to větší, že letošní Talent kompletně produkuje slovenská televize Joj, nasadila do něj zcela nové a neokoukané moderátory, pro českého diváka zcela neznámé. Prima údajně dlouho váhala, zda vůbec do páté řady Talentu aktivně půjde, zvažovala i možnost, že by pouze pro Jojku zajistila castingy v České republice. Rozhodnutí, že se Talent nakonec na Primě objevil, se zatím jeví být správné.

Marketing Meeting balicek

SuperStar 2015: stejně diváků, vyšší podíl

SuperStar letos na Nově také startovala s horšími výsledky než přede dvěma lety. Úvodní díl 30. srpna vidělo 760 tisíc dospělých diváků a 22 procent publika (28 procent ve věku 15 až 54 let), zatímco úvodní epizoda přede dvěma lety oslovila 10. února 2013 v průměru 1,002 milionu dospělých a 24 procent publika (30 procent ve věku 15 až 54 let). Předloni ale další díly SuperStar klesaly a až do páté epizody nejenže nepřekonaly hranici milionu dospělých diváků, ale ani se k ní nepřiblížily. To sice platí i o letošním ročníku, který zatím dosahuje obdobných počtů diváků jako ten předloňský, v podílu na publiku se mu ale vede lépe, zejména pak v širší kategorii všech dospělých diváků starších 15 let.

Zatímco předloni sledoval prvních pět dílů SuperStar 2013 zhruba každý pátý dospělý divák u televizní obrazovky, letos to je skoro každý čtvrtý. Zajímavé je, že v mladší cílové skupině diváků od 15 do 54 let, na které se Nova přímo orientuje a prodává na ně reklamu, se letošní SuperStar nedaří tak dobře jako předloňské. Může to souviset s celkovým stárnutím publika Novy, protože obdobný trend je patrný i u řady dalších „nováckých“ pořadů. Oproti tomu Prima jasně omlazuje, což může souviset i se záměrným programmingem na novou cílovou skupinu diváků od 15 do 69 let, na kterou by měla Prima od Nového roku 2016 začít prodávat i reklamní časy. Dosud tak činí na širší diváckou kategorii 15+, stejně jako Česká televize nebo TV Barrandov (jež je ale stejně jako Prima zastupovaná Media Clubem).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).