Hlavní navigace

Švédská Piratpartiet pronikla do Evropského parlamentu

Jiří Macich ml.

Tzv. pirátská strana jménem Piratpartiet si získala ve Švédsku nemalou přízeň voličů a podařilo se jí proniknout do Evropského parlamentu. Možný úspěch této straně přisuzovaly již předvolební průzkumy. Pozornost si Piratpartiet získala hlavně po soudu se zástupci The Pirate Bay, který probíhal právě ve Švédsku. Nakonec si jí vybralo 7,1 % voličů, což stačí na zisk jednoho poslaneckého mandátu v Evropském parlamentu. To samozřejmě při celkovém počtu poslanců není nijak silná pozice, ale…

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tzv. pirátská strana jménem Piratpartiet si získala ve Švédsku nemalou přízeň voličů a podařilo se jí proniknout do Evropského parlamentu. Možný úspěch této straně přisuzovaly již předvolební průzkumy. Pozornost si Piratpartiet získala hlavně po soudu se zástupci The Pirate Bay, který probíhal právě ve Švédsku. Nakonec si jí vybralo 7,1 % voličů, což stačí na zisk jednoho poslaneckého mandátu v Evropském parlamentu. To samozřejmě při celkovém počtu poslanců není nijak silná pozice, ale Piratpartiet si tak získává další mediální pozornost a není vyloučeno, že její politická hvězda začala teprve stoupat.

Piratpartiet je inspirací pro zakladatele České pirátské strany. Ta se voleb do Evropského parlamentu ještě neúčastnila. Teprve koncem května si totiž podala u ministerstva vnitra žádost o registraci. Podle slov jejich představitelů by se však Česká pirátská strana ráda zúčastnila již předčasných voleb, které se mají konat letos na podzim. (Výsledky evropských voleb v roce 2009)