Hlavní navigace

Symantec: 17 % aplikací pro Android je malware

4. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Symantec
Pokaždé, když antivirové společnosti začnou se strašením malwarem či viry na mobilních telefonech, má to stejný háček.

Je tu tradiční strašení, jak hrozné to je s bezpečností aplikací pro Android. Nově je to Symantec, který tvrdí, že 17 % aplikací pro Android je malware. A jak už to tak u Androidu a virů či malwaru chodí, jednoduchá cesta, jak se právě těmto aplikacím vyhnout je ta, že si je nebudete pořizovat z pochybných zdrojů. Protože v Google Play se prakticky nevyskytují.

Symantec do poplašných zpráv tradičně míchá i některé nově vytvořené kategorie malwaru – tedy zejména ty, kterými říká grayware či madware. Což je nakonec trochu jiné označení pro tradiční adware. V Androidu jde o aplikace, které vás budou bombardovat reklamou.

In 2014, Symantec found that 17 percent of all Android apps (nearly one million total) were actually malware in disguise. Additionally, grayware apps, which aren’t malicious by design but do annoying and inadvertently harmful things like track user behavior, accounted for 36 percent of all mobile apps.

Stále samozřejmě platí, že malware (tedy obecně škodlivé aplikace) se na Androidu snaživě činí v jediné oblasti – sbírání osobních údajů a informací (kontakty, telefonní čísla). Skutečné viry na Androidu nehledejte, tím nejpokročilejším je varianta crypto ransomware. Ale protože „viry“ se na Androidu (natož v iOS) nemají bez rootu (jailbreaku) šanci dostat kamkoliv skutečně pod aplikační nadstavbu, je výsledek dost jasný.

Motivace antivirových společností vypouštět podobně strašidelné titulky a statistiky je také jasná. Chtějí, abyste si pořídili mobilní antivirový software, který ale s tím, co známe z počítačů, má společný jenom název. A protože ani tento software nemá přístup nikam jinam než ostatní aplikace, moc toho nezmůže.

CIF - osobnosti

Na druhou stranu, schopnost domýšlet důsledky svého chování je u řady uživatelů mobilních telefonů, bohužel, silně omezená a vlivem nedostatku zkušeností i výchovy to mají tvůrci škodlivých aplikací velmi jednoduché. Což ale lze říci stejně tak o osobních počítačích, kde jsou uživatelé hlavní hrozbou a ochotně si do počítače sami stahují a instalují viry i malware.

Celý tradiční ISTR, tedy 2015 Internet Security Threat Report je každopádně plný jiných zajímavých informací.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).