Hlavní navigace

Symbian je open source, vývojáři se nyní mohou ukázat

8. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zdrojový kód mobilní platformy Symbian byl minulý týden otevřen široké vývojářské veřejnosti. V praxi to mimo jiné znamená, že kdokoliv si nyní může jeho zdrojový kód stáhnout a v upravené podobě implementovat na svá vlastní zařízení. Analytici usuzují, že jde o reakci na nástup otevřené platformy Android zaštiťované Googlem. O otevření Symbianu se už delší dobu šušká, ale nakonec k němu došlo o čtyři měsíce dříve, než bylo plánováno. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod Eclipse Public License na…

Zdrojový kód mobilní platformy Symbian byl minulý týden otevřen široké vývojářské veřejnosti. V praxi to mimo jiné znamená, že kdokoliv si nyní může jeho zdrojový kód stáhnout a v upravené podobě implementovat na svá vlastní zařízení. Analytici usuzují, že jde o reakci na nástup otevřené platformy Android zaštiťované Googlem. O otevření Symbianu se už delší dobu šušká, ale nakonec k němu došlo o čtyři měsíce dříve, než bylo plánováno. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod Eclipse Public License na webu Symbian Developer Community .

Nadace Symbian Foundation se nechala slyšet, že jde o největší projekt přechodu na open source v historii. Symbian pohání 330 milionů mobilních zařízení a nalezneme jej na většině telefonů od finské společnosti Nokia. Symbian Foundation nyní očekává, že vývojáři zvednou pomyslnou rukavici a pomohou s dalším rozvojem této stále velmi populární platformy. Údajně prý nic nebrání jejímu přetvoření ze systému pro mobilní telefony na platformu pro nové tablety. (Wired)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.