Hlavní navigace

Syndikát novinářů zvažuje, že se vzdá nominací do mediálních rad

15. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 4. 2010

Práva nominovat své kandidáty do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu se možná vzdá Syndikát novinářů České republiky, profesní organizace českých novinářů. Na veřejné diskusi o systému mediálních rad veřejnoprávních médií v Praze to v úterý řekl jeho předseda Adam Černý. Syndikát se podle jeho slov nechce podílet na procesu, kdy se do mediálních rad dostávají političtí nominanti.

K TÉMATU: Rada Českého rozhlasu obvinila Rádio Wave z propagace fašismu

Kandidáty do rad veřejnoprávní televize a rozhlasu mohou Poslanecké sněmovně navrhovat nezávislé organizace a občanská sdružení. Výběr ale provádí poslanci a na složení takzvaných malých mediálních rad se to projevuje tak, že si politické strany skrze domluvená občanská sdružení do těchto rad prosazují vlastní zástupce. Syndikátu novinářů se sice podařilo prosadit do Rady Českého rozhlasu vlastní kandidáty, vždy však šlo o politicky vyhraněné osobnosti.

BRANDstorming tip2

ČTĚTE TAKÉ: Rada Českého rozhlasu obhajuje zlatý padák pro Richarda Medka

Díky nominaci Syndikátu novinářů se do rozhlasové rady dostali například Dana Jaklová a Antonín Zelenka, kteří se poté významně podíleli na pádu a loňském odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. Podle Černého stojí za zvážení, zda má Syndikát účastí na nominacích kandidátů do mediálních rad legitimizovat způsob jejich obsazování, s nímž nesouhlasí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).