Hlavní navigace

Systém pro EET s podmínkou: závislost na IBM musí skončit do roku 2021

11. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: brožura o EET
Akce EET není ani po přiklepnutí zakázky IBM u konce. Systém se musí do roku 2021 vyměnit za nový. Ministerstvo financí navíc nemá schváleny další části.

Minulý týden padlo rozhodnutí, že zakázku na vybudování části systému elektronické evidence tržeb (EET) dostane bez výběrového řízení společnost IBM. Jak jsem psal v pátek, ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem pospíchá, protože chce první vlnu nasazení EET stihnout ještě letos v prosinci.

Babiš nakonec získal zelenou jak od Rady vlády pro informační společnost (RVIS), tak především od úřadu hlavního architekta e-governmentu spadajícího pod ministerstvo vnitra, který ICT projekty schvaluje. Ten ale podle informací Lupy vydal souhlas pouze na základě několika poměrně důležitých podmínek.

Jednou z nich byl závazek, že do roku 2021 bude ukončena závislost na IBM. Systém ADIS, nad kterým se nyní část EET staví, musí být nahrazen novým systémem, který půjde dále rozvíjet prostřednictvím otevřených soutěží.

Generační obměna

Ředitel odboru hlavního architekta e-governmentu Petr Kuchař mluví o tom, že zastarávající státní IT systémy je třeba vypnout a nahradit je novými, které budou mimo jiné modernější, levnější na údržbu a provoz a také využívat takzvaných sdílených služeb, tedy v budoucnu státního cloudu.

„Zkrátka se nevyplatí dalších deset let investovat desítky milionů každý rok. V určitou dobu nastane bod zlomu, systém je potřeba zaseknout a připravit se na to, že se postaví nový, který bude využívat sdílené služby,“ říká Kuchař.

„To je případ i systému ADIS, ke kterému jsme nyní schvalovali část systému EET. ADIS je velmi, velmi starý a EET jsme k němu dovolili připojit jenom za slib, že v roce 2021 proběhne generační obměna. To je přesně ten bod zlomu – systém není možné donekonečna držet při životě. I přesto, že funguje a finanční správa je na něm kriticky závislá. Jde ale o objem prostředků, které na investici dáváme,“ doplňuje k EET.

MM AI t

50 milionů korun, které má IBM do konce letošního roku za EET nadstavbu ADISu dostat, zároveň nepředstavuje celý projekt elektronických tržeb. Hlavní část EET, kterou tvoří transakční část (příjem a zpracování účtenek, určité jádro), dosud podle informací Lupy nebyla ani předložena k posouzení a tedy ani schválena.

„Finanční ředitelství bylo výslovně informováno, že transakční část, účtenková loterie a další části EET ještě musí být předloženy ke schválení, jinak nesmí být realizovány,“ říká jeden ze zdrojů blízký situaci. Stejný závěr je uvedený i ve stanovisku hlavního architekta e-governmentu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).