Hlavní navigace

Schváleno, zakázku na systém pro EET dostane bez výběrového řízení IBM

8. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: brožura o EET
Problém s časem by tím mohl být vyřešen, technickou část nad systémem ADIS postaví, i přes počáteční odpor poradní komise vlády, IBM.

V prosinci letošního roku má podle plánu odstartovat elektronická evidence tržeb (EET), kterou prosadil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nejdříve se do ní zapojí restaurace a hotely a později se rozšíří také do dalších oblastí. Poměrně blízké datum spuštění nějakou dobu ohrožovalo to, zda finance vůbec zvládnou nasadit technickou část řešení. Tento problém by alespoň z papírového hlediska nyní měl být vyřešen.

Zakázku na vybudování EET systému nakonec bez výběrového řízení skutečně dostane společnost IBM, a to formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Řešení se bude stavět nad současným systémem ADIS, který spadá pod Generální finanční ředitelství.

Modul dodaný IBM vyjde na 50 milionů korun, respektive jde o náklady budování do konce tohoto roku. Finance uvádějí, že se díky tomu mimo jiné během pěti let provozu ušetří až čtvrt miliardy.

Tlačí čas

Hlavním důvodem „přiklepnutí“ zakázky IBM, která pro ministerstvo financí dodává IT systémy dlouhá léta, je však právě potřeba rychlosti. Vypsání výběrového řízení by zabralo čas a ten Andrej Babiš nemá – EET a lepší výběr daní tvoří velkou část jeho politické agendy. Časově náročné by bylo i budování zcela nového systému bez podkladu v podobě ADISu.

Přidělení EET systému do rukou IBM přitom původně nechtěla doporučit Rada vlády pro informační společnost (RVIS), které předsedá ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem bylo mimo jiné to, že Babišovi lidé nedodali potřebné materiály, respektive ty, které dodali, byly dost vágní. Jestli v tom byly i mocenské ambice obou resortů v oblasti státního ICT, není jasné.

Pozice RVIS se nicméně podle informací Lupy změnila a Rada nakonec akci posvětila. Zakázku schválilo také ministerstvo pro místní rozvoj, které se o státní investice stará.

UXD

RVIS je každopádně pouze poradní orgán, kterým se vláda při finálním rozhodování řídit nemusela. Důležité bylo ale posvěcení odboru hlavního architekta e-governmentu, který spadá rovněž pod vnitro.

Kolem budování systému EET se točí i situace ve Státní pokladně Centrum sdílených služeb (SPCSS). Před pár týdny byl z pozice šéfa tohoto státního podniku odvolán Hanuš Weisl. Více v dřívějším článku. Křeslo se houpe také pod IT náměstkem na financích Miroslavem Hejnou, za kterého ale Babiš zatím nemá náhradu. Do čela SPCSS by se podle informací Lupy chtěl dostat bývalý šéf ICT v České poště Tomáš Ječný.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.