Hlavní navigace

Babišovi lidé chtějí ovládnout ČD-Telematiku, ve hře je operátor pro úřady

7. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: ČD-Telematika
České dráhy a ministerstvo dopravy chtějí od Dial Telecomu koupit třetinový podíl v ČD-Telematika. Ve hře jsou in-house výjimky a státní operátor.

Hnutí ANO Andreje Babiše má zajímavé plány na stoprocentní ovládnutí podniku ČD-Telematika, který v Česku vlastní zhruba tři a půl tisíce kilometrů optických sítí a pět set přístupových bodů. Ministerstvo dopravy, které spadá do gesce ANO, chce podle informací serveru iDNES.cz prostřednictvím Českých drah vykoupit asi třicetiprocentní podíl akcií, který v Telematice vlastní společnost Dial Telecom.

České dráhy v ČD-Telematice v současné době drží 60% podíl. Dial Telecom získal třetinu v lednu loňského roku. Tehdejší investoři Nyland Holding, Titulus a Morávka Centrum část prodali za 200 milionů korun.

České dráhy už tehdy měly o podíl zájem a mluvilo se o tom, že tehdejší šéf drah Daniel Kurucz připravoval prodej Telematiky do rukou operátora O2, který potřebuje optické sítě a navíc ztrácí klienty ve státní sféře. Kurucz byl ale odvolán a z obchodu sešlo.

Dial Telecom se nyní ke svému podílu chová jako investor a podle informací Lupy nyní po drahách chce i několikanásobek hodnoty, za kterou podíl získal.

Provider pro státní správu

Zájem Českých drah, respektive ministerstva dopravy, je zajímavý ve dvou rovinách. Zaprvé, pokud by stát podnik ovládl, mohl by mu ze zákona – podobně jako je to třeba v případě ministerstva vnitra a NAKITu - zadávat zakázky bez výběrového řízení formou in-house výjimky.

Síť ČD-Telematiky.
Autor: ČD-Telematika

Síť ČD-Telematiky.

A za druhé existují ambice udělat z ČD-Telematiky jakéhosi providera či operátora pro státní správu. Sítě Telematiky se mohou spojit také s menším množstvím sítí, které vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a která rovněž spadá pod ministerstvo dopravy. Tím by se v podstatě podařilo pokrýt významnou část země.

Pokud by tento plán vyšel, šlo by pak vládním usnesením prosadit, že ČD-Telematika bude připojovat úřady veřejné správy, čímž by se ze hry dala vyšachovat řada firem. Na běžný komerční sektor by pak zbyla pouze obecní samospráva.

Hodnotu v Telematice mají také tři datová centra. Podnik má dvě v Praze a jedno v Pardubicích. To v ulici Pod Táborem, kde Telematika sídlí, se celkem nedávno rozšiřovalo. Zákazníky jsou z velké míry rovněž státní instituce včetně České pošty.

ČD-Telematika je výdělečná firma. Prozatím poslední výroční zpráva za rok 2014 mluví o výdělku před zdaněním přesahujícím 80 milionů korun.

Babiš versus vnitro

Ambice ministerstva dopravy a hnutí ANO (v akci ČD-Telematika se podle informací Lupy hodně angažuje předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek) mohou do jisté míry křížit ambice ministerstva vnitra a jeho NAKITu, jehož role v oblasti sítí stále není jasně specifikována.

Milan Chovanec a Andrej Babiš jsou také ve sporu kolem elektronické evidence tržeb (EET). Rada vlády pro informační společnost (RVIS), které ministr vnitra předsedá, na posledním zasedání nedoporučila „přiklepnout“ zakázku na budování EET do rukou IBM bez výběrového řízení tak, jak to Babiš chce, mimo jiné kvůli časovému tlaku. Spor bude řešit vláda, RVIS má nicméně pouze poradní hlas.

CIF23

Babiš má kolem ICT v poslední době napilno. Jak jsem psal, nedávno odvolal šéfa Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS). Rád by odvolal také náměstka pro ICT na financích Miroslava Hejnu. Podle informací Lupy ale za něj nemá náhradu, i když už několik lidí oslovil. Životnost náměstků na Babišově resortu není příliš vysoká a nikomu se do něčeho tak nejistého příliš nechce.

Nový šéf SPCSS musí projít přes Babiše. Podle informací Lupy se pozici snaží získat například bývalý šéf ICT na České poště Tomáš Ječný.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).