Hlavní navigace

T-Mobile chystá mobilní NFC platby, zvažuje i hudební streaming

9. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Deutsche Telekom
Majitel českého T-Mobilu Deutsche Telekom minulý týden v Německu oznámil velkou síťovou ofenzivu, Česka se ale nedotkne. Cena útěchy: placení mobilem a možná i streamování hudby.

Zatímco v Německu představil tamní operátor Deutsche Telecom (DT) velké plány, které mají vést mimo jiné k renesanci VDSL, velkým investicím do LTE a většímu zapojení firmy do provozování datových OTT služeb, pro Česko má jeho dcera T-Mobile daleko nižší cíle. Výhledově zvažuje uvedení služby na streamování hudby a v nejbližších měsících spustí v testovacím provozu svou mobilní peněženku.

„MyWallet spustíme do konce letošního roku ve třech zemích včetně České republiky,“ potvrdil šéf DT pro produkty a inovace Thomas Kiessling. Kromě Česka půjde také o Německo a Slovensko. 

V sousedním Polsku už DT peněženku provozuje a podle firmy ji tam využívá asi 10 tisíc zákazníků. Jde o klasický systém: do smartphonu, který podporuje bezdotykovou technologii NFC, se vloží speciální NFC SIM karta, v platební aplikaci ji pak uživatel propojí se svou platební kartou a může pak telefon používat k platbám na bezdotykových terminálech v obchodech či restauracích.

Obdobnou službu v Česku už od loňského září nabízí například také Telefónika O2, v Česku fungují také služby pro mobilní platby bez NFC – Mobito či MasterCard Mobile.

Druhou novinkou, kterou by T-Mobile mohl přivést z Německa do ČR, je streamování hudby. Deutsche Telekom totiž loni uzavřel dohody se streamovacími službami Deezer a Spotify, díky kterým může nabízet jejich servis svým zákazníkům. Právě podobné spolupráce přitom mají být základem nové strategie DT: „Naše budoucnost v datových OTT službách je založena na spolupráci s partnery jako jsou Spotify a Deezer. Nechceme jim konkurovat a stavět zbytečně obdobné systémy,“ řekl Kiessling.

ebf - partner 1

Uživatelé za přístup k hudbě platí buď samostatně, nebo v rámci speciálního datového tarifu. Například v Německu nabízí DT Spotify za 9,95 eur měsíčně, a pokud si uživatelé zaplatí 26,95 eur, nepočítají se jim přenesená hudební data do jejich FUP.

V jednotlivých zemích, kde už DT službu uvedl, se ale ceny i dost výrazně liší. Například v Chorvatsku, kde spolupráce s Deezerem funguje od letošního března, platí uživatelé za základní přístup jen 4,60 eur. Jaké podmínky by služba mohla nabídnout v Česku, ani termín, kdy by ji český T-Mobile mohl zavést, zatím nejsou známy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).