Hlavní navigace

V Česku startují NFC mobilní platby, které v USA nedokázal masově rozjet ani Google

31. 8. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V pondělí odstartoval v Česku komerční provoz mobilních plateb prostřednictvím technologie NFC. Ta má sice potenciál nahradit hotovost a platební karty, zatím je však její nasazování velmi pomalé.

Myšlenka, že by zákazníci v blízké budoucnosti přestali do obchodů nosit peněženky s hotovostí i platební karty a vystačili by si jen s mobilem, je pro mnohé skutečně lákavá. Podle Juniper Research se loni v mobilních platbách protočilo 60 miliard dolarů (platby za zboží), v roce 2015 to má být 670 miliard.

Gartner uvádí za loňský rok 105,9 miliard dolarů a předpovídá, že v letošním roce lidé prostřednictvím mobilních plateb utratí více než 170 miliard. Hodnota transakcí prostřednictvím mobilních plateb by podle této předpovědi měla v roce 2016 celosvětově přesáhnout 600 miliard dolarů.

Je tedy logické, že mobilní platby se dostávají do popředí zájmu všech, kteří by z rostoucího objemu plateb prostřednictvím mobilních telefonů mohli profitovat.

Patří mezi ně i banky a karetní asociace, které již před nějakou dobu začaly experimentovat s mobilními bezkontaktními platbami na bázi technologie NFC. Ta slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost a představuje ideální technologii pro bezkontaktní platby prostřednictvím mobilního telefonu.

Komerční „zkušební“ start v Česku

V pondělí začala tuzemská pobočka Telefóniky na osmnácti vybraných prodejnách nabízet SIM karty s podporou NFC technologie. Podle firem, které se na komerčním spuštění mobilních plateb prostřednictvím technologie NFC v Česku podílejí (asociace Visa, Komerční banka, Telefónika a Samsung), navazuje komerční spuštění na úspěšný pilotní projekt z minulého roku, který prokázal zájem a připravenost trhu na tuto inovaci v platbách.

Mimochodem: Visa v únoru podepsala smlouvu také s Vodafonem. Má umožnit komerční spuštění mobilních plateb prostřednictvím technologie NFC na všech trzích, kde Vodafone působí. V první fázi půjde zatím o německý, holandský, španělský, turecký a britský trh.

Vraťme se ale zpět do Česka. Visa a další firmy podílející se na spuštění služby tvrdí, že tuzemský trh je na bezkontaktní NFC platby připravený. Jak si ale potom vysvětlit, že Telefónika má připraveny k distribuci pouze dvě tisícovky speciálních SIM karet a nabízí je zákazníkům jen jako doplněk k jedinému modelu: chytrému telefonu Samsung Galaxy SIII?

Kartu je možné získat pouze v případě, že si ve značkové prodejně Telefóniky zakoupíte mobil Samsung Galaxy SIII nebo se na prodejnu dostavíte s tímto typem mobilu zakoupeným v některé z prodejen Telefóniky. Seznam prodejen, kde je možné SIM kartu k platbě využít, je k dispozici zde.

Celé to působí jako další fáze testování – jako by firma chtěla zjistit, jaký budou mít zákazníci o NFC platby mobilem ve skutečnosti zájem. Nikdo ze zúčastněných navíc na tomto společném podniku neprodělá. Komerční banka může získat nové klienty, Telefónica a Samsung si zvýší tržby za prodej mobilů a všichni dohromady získají navenek punc firem, které se nebojí implementovat inovace.

NFC mobilní platby mají pomalý start

Že se v Česku zatím do NFC plateb v mobilu nikdo nevrhá po hlavě, je vzhledem k situaci okolo NFC plateb ve světě docela pochopitelné. Loni s velkou slávou a neskrývanými ambicemi spouštěl Google službu Wallet neboli Peněženku. Analytici tehdy psali, že až ostrý provoz a první miliony úspěšných transakcí ukážou, zda má Google dost síly a obchodních dovedností, aby lákavý koncept proměnil v životaschopnou alternativu k bankovkám, mincím a klasickým plastovým platebním kartičkám.

Nyní je jasné, že zájem o virtuální šrajtofli od Google není takový, jak by si jeho manažeři představovali. Částečně za to může skutečnost, že Google přesvědčil ve Spojených státech ke spolupráci pouze jednoho z tamních mobilních operátorů, na vině je ale i nezájem ze strany obchodníků. Navíc peněženka od Google funguje pouze na dvou telefonech z nabídky tamního mobilního operátora Sprint Nextel. Aktivně Google Wallet používaly ve Spojených státech v prvním čtvrtletí letošního roku pouze desítky tisíc lidí.

Zpoždění nabral i projekt ISIS, za kterým stojí zbylí američtí operátoři AT&T, Verizon Wireless a T-Mobile USA. Hovořit se o něm začalo už v roce 2010. Jeho start se ale neustále odsouval. Naposledy se objevily zprávy, že by měl být spuštěn v první polovině letošního roku, ale nakonec byl jeho start odložen na září.

Aby mohl službu využívat, musí mít zákazník telefon, který má NFC implementováno. Počet takových smartphonů sice neustále roste nicméně mnoho modelů vybavených NFC se do Spojených států či Evropy vůbec nedováží. Například americký T-Mobile má v současné době v nabídce jen čtyři telefony podporující NFC. Visa i MasterCard už certifikují telefony, které jsou vhodné pro NFC platby.

Dočasné řešení

Karetní asociace se snaží období, kdy není na trhu dostatek smartphonů s NFC, překlenout bezkontaktními rámečky nebo samolepkami, které si uživatel nalepí na zadní část mobilního telefonu. Je to ale řešení, které nemusí být vnímáno jako úplně komfortní. U rámečků vám telefon ztloustne, u samolepky zase chybí část uživatelského rozhraní.

Přechod na bezkontaktní NFC platby s sebou přináší nutnost výměny terminálů u obchodníků. Je to sice proces, který už začal, ale bude nepochybně velmi zdlouhavý a je otázkou, jak ochotně se budou na výměnu terminálu tvářit menší prodejci.

Jako alternativa se objevují i služby, které umožňují zaplatit za zboží mobilem bez nutnosti disponovat NFC čipem v mobilu či na mobilu. Na konci roku plánuje v Česku spustit MasterCard společně s ČSOB, Erou (Poštovní spořitelna) a firmou Wincor Nixdorf službu MasterCard Mobile.


Autor: MasterCard

Půjde o řešení, které nevyužívá technologii NFC, a přesto s ním bude možné prostřednictvím mobilu platit, dobíjet kredit, hradit složenky nebo posílat peníze na dobročinné účely. MasterCard Mobile funguje jako mobilní aplikace, která bude zpočátku dostupná pro zařízení s operačním systémem iOS a Android. Má umožnit jak platby online, tak i placení v kamenných prodejnách.

Letos by platby prostřednictvím mobilu mělo představit také společenství bank a mobilních operátorů společnost Mopet CZ. Služba pod názvem Mobito by měla umožnit platit z mobilu prostřednictvím platební karty nebo účtu.

Přes NFC potečou miliardy

Ačkoli se zatím NFC bezkontaktní platby rozjíždějí jen velmi pozvolna, už v příštích letech by se v nich mohly točit desítky miliard dolarů ročně. Prostřednictvím mobilních NFC plateb by zákazníci po celém světě měli v roce 2014 zaplatit zboží a služby v hodnotě 74 miliard dolarů.

KL24

Do roku 2014 by se měl také výrazně zvýšit počet smartphonů podporujících NFC technologii, podle výzkumníků z Juniper Research by mělo být do roku 2014 po celém světě na 300 milionů mobilů podporujících NFC, tedy každý pátý smartphone by měl být připravený nabídnout svým majitelům rychlé platby prostřednictvím NFC technologie.

Záleží jen na výrobcích mobilů, mobilních operátorech, bankách a karetních asociacích, zdali se chopí příležitosti a udělají z NFC v mobilu mainstreamový způsob bezhotovostního placení za zboží a služby.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).