Hlavní navigace

T-Mobile pustil VoLTE do ostrého provozu. Umí ho zatím jeden telefon

4. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Jako první tuzemský operátor vystupuje T-Mobile z pilotního provozu a od zítřka začne nabízet volání v síti LTE.

Pilot začal na podzim, ostrý start přišel na jaře. "Už od dob Alexandra Grahama Bella se pro spojení hovoru dvou účastníků používá technologie spojovaných okruhů. VoLTE přináší do mobilní sítě přelomové řešení přenosu standardních hovorů v podobě datových paketů,“ předvedl historický exkurz technologický ředitel T-Mobile Vladimír Klein.

V první fázi bude technologie dostupná všem, kteří nevyužívají služby Privátní podnikové sítě nebo předplacenou službu Twist. Na ty by se mělo dostat v následující fázi spouštění technologie. 

Od zítřka se začnou zákazníkům vlastnícím Samsung S5, což je zatím jediný model, který novinku T-Mobilu zvládá, objevovat výzvy k aktualizaci firmwaru, který volání umožní. T-Mobile pak bude v následujících dnech VoLTE automaticky zpřístupňovat klientům na jejich stávajících telefonních číslech. 

„Volání nespotřebovává datový limit a nebude za něj účtován žádný příplatek,“ vysvětluje Klein s tím, že pokud zákazník opustí oblast pokrytou LTE, bude hovor bez přerušení předán do 2G či 3G sítě.

UXD

Konec pilotu už v únoru oznámilo i O2. I to počítá s komerčním startem během tohoto roku. "VoLTE jsme otestovali v laboratorních podmínkách na platformě Nokia a telefonech Samsung GALAXY S5. Teď se soustředíme na upgrade naší sítě a implementaci nových technologií,“ říká v tiskové zprávě Jakub Votava, ředitel sítí v O2. Vodafone využívá možností skupiny a připojil se k velkému pilotu v Německu, Velké Británii a Holandsku

Nová technologie může být světlem na konci operátorských tunelů. „Dnes je možná jen jakýmsi ‚technologickým výstřelkem‘. Ale do budoucna bude pro mobilní operátory doslova klíčová. Budou ji potřebovat k tomu, aby – jednoho krásného dne – mohli úplně ukončit provoz svých 2G a 3G sítí a zůstat jen u LTE. A nemuseli přitom ukončit poskytování hlasových služeb (ale i dalších služeb, včetně SMS), typických právě pro sítě 2G (a 3G), které stále generují největší část jejich výnosů. VoLTE je právě ‚od toho‘, aby operátoři mohli tyto služby poskytovat i ve svých LTE sítích, které na to původně nebyly stavěny,“ vysvětluje ve svém komentáři odborník na telekomunikace Jiří Peterka

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.