Hlavní navigace

T-Mobile radil, jak se vyrovnat s TV poplatky za mobily

11. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 2. 2009

V deset hodin přišla na konferenci Digitalizace v Hotelu Diplomat na řadu přednáška s tématem Televizní poplatky versus televize v mobilu. Měl ji na starosti Petr Josefi, senior právník ze společnosti T-Mobile Czech republic. V současné době jsou poplatky upraveny podle zákona číslo 348/2005, o rozhlasových a TV poplatcích. Předmětem poplatku jsou zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání. Platí fyzické osoby i právnické. Nepodnikatelé platí jeden poplatek, podnikatelé za každý televizor.

Nedojde-li podle Josefiho ke změně zákona o TV poplatcích, mělo by být zpoplatněno každé zařízení, které umožňuje připojení na internet (mobil, PC). Pokud by se směrnice nezměnila, došlo by u některých přijímačů k tomu (v současné době např. mobil LG), že i za ně by se musel platit poplatek, protože by šlo nejen o televizní, ale i rozhlasový přijímač. Ministerstvo kultury si je vědomo této situaci a snaží se upravit legislativu, aby k této situaci nedošlo. Placení by se nemělo týkat ani zařízení, která nejsou primárně určená ke sledování televizního vysílání.

Důvod, proč tedy říci NE poplatkům – mobil není zdrojem televizního vysílání, a to primárně. Telefon se používá k běžné komunikaci jako je volání nebo esemeskování, konstatoval Josefi. Podle něj by také došlo k určitému zastavení obměny mobilních telefonů pro zaměstnance. Právnická osoba by musela platit např. 45 Kč/měs. Českému rozhlasu. Neměla by existovat překážka, aby zaměstnavatelé vybavovali své zaměstnance nejnovějšími zařízeními, řekl Petr Josefi.

MM socky3

Jak v této situaci dál? Je možné se poučit např. na Slovensku. První varianta byla v roce 2006 – 2008. Tam navrhovali, aby byly poplatky placeny pouze z těch zařízení, která jsou primárně určena k televiznímu vysílání. Výhodou by byla skutečnost, že ministerstvo kultury by upravilo v zákoně pouze jedno ustanovení. Další možností by bylo, že právnická i fyzická osoba by přispívala na rozvoj určitou částkou. Nevýhodou je samozřejmě určitá kolektivní vina – využívali by všichni toto vysílání? Paušál by se platil dle počtu zaměstnanců.

V současné době probíhají podle Josefiho legislativní úpravy na ministerstvu a je pouze na něm, jak se s danou problematikou vyrovnají.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.