Hlavní navigace

T-Mobile spustil vlastní IPTV, O2TV prodloužilo možnost zpětného zhlédnutí

26. 3. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Na trh českých IPTV platforem vstoupil nový hráč, největší tuzemský mobilní operátor spustil službu nazvanou T-Mobile TV. U článku najdete prezentaci operátora.

T-Mobile představil IPTV platformu nazvanou T-Mobile TV

Od 4. dubna spustí největší tuzemský mobilní operátor vlastní IPTV službu, a to pod názvem T-Mobile TV. Služba nabídne mimo jiné funkci zpětného zhlédnutí až 48 hodin nebo možnost nahrávání. Náročnější uživatelé si budou moci navíc objednat některý ze šesti tematických balíčků nebo přístup do videotéky. Každý klient, který si službu pořídí do konce června, získá sto korun slevy na měsíční paušál a balíček HBO Základ na půl roku jako dárek. IPTV od T-Mobile nabídne tři základní tarify. Základ vyjde na 399 korun měsíčně a obsahuje sedmdesát televizních kanálů, Standard se sto stanicemi bude stát 499 korun měsíčně a s tarifem Premium za 899 korun měsíčně budou moci zákazníci sledovat až 130 kanálů, z toho více než tři desítky v HD kvalitě.

PSALI JSME: Pod názvem T-Mobile TV spustí operátor 4. dubna vlastní IPTV platformu

O2 prodloužilo zpětné zhlédnutí na padesát hodin

Když v srpnu roku 2013 představilo O2 funkci Zpětné zhlédnutí, umožňovala svým zákazníkům sledovat vybraný obsah až 30 hodin nazpět. Od dubna se budou moci předplatitelé IPTV služby od O2 vrátit v čase zpět až o padesát hodin. Diváci O2 TV tak mohou v úterý večer sledovat pořady, které běžely v hlavním vysílacím čase předchozí neděli. Prodloužené Zpětné zhlédnutí začne fungovat od 1. dubna. Dostupné bude nejen na set-top boxech, ale i v mobilech, tabletech a přes webové rozhraní O2 TV.

PODROBNĚJI: O2 TV nabízí zpětné zhlédnutí až o padesát hodin

Derby Sparty a Slávie přetížilo servery O2TV

O2 ve své tiskové k technickým potížím během víkendového derby pražských S uvedlo: O včerejší fotbalové derby Sparta – Slavia byl obrovský zájem. Během utkání bohužel došlo k přetížení autorizačního serveru, přes který se uživatelé přihlašují k webové a mobilní aplikaci O2 TV. Někteří zákazníci tak mohli mít problém s dostupností mobilní verze O2 TV, za což se jim velmi omlouváme. Intenzivně pracujeme na posílení kapacit a na převzetí technického řešení pod vlastní správu, aby se situace již neopakovala.

K TÉMATU: O2 se omlouvá zákazníkům za problémy s přenosem utkání pražských „S“


Autor: O2 Sport

Vysílání přechodných multiplexů v DVB-T2 by mohlo začít v říjnu

V diskusi o přechodu na DVB-T2 se vyjadřovali vedoucí projektové kanceláře České televize Pavel Hanuš v příspěvku Role a budoucnost DTT, zástupce operátora sítí Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací s příspěvkem Ovlivní DVB-T2 mediální trh a Radim Pařízek z Digital Broadcasting, který si zvolil téma Budoucnost DTT: DVB-T2 a konkurence. Zpoždění tří měsíců oproti původnímu plánu podle nich nastalo z důvodu vypořádání připomínkového řízení, které úřadu dorazily na předložený text dokumentu Strategie správy spektra, kterou připravil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Připomínky totiž zaslalo více jak devadesát subjektů, což je značné množství informací pro jejich rychlé zpracování.

Čestmír Polák: Druhá digitální „revoluce“ začne pravděpodobně v říjnu


Autor: Čestmír Polák

Snímek z prezentace Marcela Procházky z Českých radiokomunikací.

Přechod na DVB-T2 by měl být dokončen v roce 2021

Do pěti let si bude muset většina českých domácností vyměnit televizory, nebo si alespoň koupit nový set-top-box. Nejpozději začátkem roku 2021, ale pravděpodobně již v polovině roku 2020, totiž stát vypne současné digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T a plně jej nahradí vysíláním nové generace DVB-T2. K urychlenému přechodu na nový typ vysílání dojde kvůli uvolňování kmitočtového pásma 700 MHz, které připadne mobilním operátorům. Nyní jej ale využívají provozovatelé vysílacích sítí DVB-T. Kvůli zachování současného počtu volně šířených televizních programů tedy bude nutné přejít na nový vysílací standard, který šetří vysílací spektrum. Laicky řečeno je možné do něj „nacpat“ více televizních kanálů. Celoplošné sítě DVB-T2 je totiž možné sestavit z menšího počtu vysílacích kanálů než současné sítě DVB-T. Při využití nejnovějšího typu kompresního standardu H.265/HEVC lze navíc do jednoho multiplexu dostat řádově několikanásobný počet televizních programů oproti síti DVB-T s kompresí v MPEG-2.

Jan Potůček: Česko přejde na DVB-T2 nejpozději do roku 2021

Ve středu proběhne čtvrtý TVCON, vystoupí mimo jiné video konzultant Googlu

Jednou z hlavních hvězd letošního TVCONu bude David Uhlmann, který má na starosti technická řešení on-line videí u amerického internetového giganta Google. Uhlmannova přednáška se bude věnovat konkrétním nástrojům pro dynamické vkládání reklamních spotů z přehrávače nebo vybraného přístroje do příslušného cloudu. Vložení reklamy do datového toku na straně serveru nabízí uživateli službu takřka televizní kvality, ale při zachování výhod individuálního zacílení, na které jsou klienti zvyklí u digitální reklamy. Uhlmann ve své prezentaci představí zkušenosti firmy Google se spoluprací s vysílacími společnostmi, které dynamické vkládání reklam implementovaly do svého distribučního toku, a popíše některé problémy, které tuto technologii, známou pod anglickou zkratkou DAI, provází.

DALŠÍ HOSTÉ: Jednou z hvězd TVCONu bude David Uhlmann, video konzultant Googlu

Případová studie vzniku nového grafického obalu zpravodajského kanálu

Mark Porter byl hostem festivalu Mouvo, jehož první ročník zorganizovalo o víkendu grafické studio Oficina. Porter se grafickému designu věnoval hlavně v tištěných médiích, působil mimo jiné jako art director britského Guardianu. Právě styčné body mezi grafikou tisku a tou televizní tvořily velkou část jeho přednášky.

CELÝ ČLÁNEK: Mark Porter: Jak probíhá rebranding zpravodajského kanálu

Kompletní grafický rebranding zpravodajského kanálu RTL Nieuws byl první televizní zakázkou, kterou Porter přijal. Proto také první, co v rámci přípravy udělal, byl přehled grafických řešení u konkurenčních stanic. Zjistili jsme hroznou věc – naprostou většinu grafické identity zpravodajských stanic tvořily točící se zeměkoule. Neznám žádný jiný designový obor, ve kterém by všichni hráči s takovou urputností vytvářeli takřka identická díla, upozornil ve své přednášce Porter.

Satirický pořad BBC The Day Today se podle Portera od skutečnosti příliš neliší:

Recenze z tohoto týdne – Gogen DAB 1471 BT a Panasonic TX-65DX900

Gogen DAB 1471 BT, prodávaný za maloobchodní cenu 1699 korun, je klasický přenosný mono přijímač použitelný i jako Bluetooth reproduktor a hands-free (zabudován je mikrofon), který může být napájen jak z 230 V, tak ze zabudovaného akumulátoru typu BL-5C. Jeho výhodou je velice snadná vyměnitelnost a také nízká cena. Možná ho znáte ze starých mobilů Nokia. Náš autor, Bohumil Herwig, ho má doma ve vynikajícím stereo Bluetooth reproduktoru Chronos Miniboom NFC. Jako mobil se rádio i dobíjí (microUSB), a i když v balení jeden síťový adaptér s USB kabelem dostanete, můžete s výhodou použít jakýkoli jiný s menším či větším účinkem, tj. rychlejším nebo pomalejším dobíjením. Zjistit, za jak dlouho se přijímač vlastně dobije, dost dobře nešlo. Kontrolka v jeho případě poněkud barevně oscilovala mezi žlutou a zelenou a výrobce nějak zapomněl na to, že dobíjení zpravidla signalizuje červená. Ta tu ovšem úplně chyběla a na displeji se navíc nevysvěcovala ani ikona stavu akumulátoru, jak bývá nejen při dobíjení zvykem. Tohle je však jedna z mála vad jinak velmi povedeného přístroje pracujícího v pásmu FM a také ve III. pásmu DAB (L pásmo podporováno není).

ČTĚTE VÍCE: Gogen DAB 1471 BT: výtečná výbava, zajímavý vzhled, dobrá cena

Nejvyšší řada LCD televizorů Panasonic, která letos nese označení DX900, přichází na český a slovenský trh ve dvou úhlopříčkách – 147 cm (58 palců) a 165 cm (65 palců) – s klasicky lesklou obrazovkou. Na trh také z celé modelové kolekce přichází jako první a shodou okolností jde zároveň i o první televizor této značky vyhovující novému standardu Ultra HD Premium od UHD Alliance, který zahrnuje mimo jiné desetibitové barvy, patřičnou úroveň jasu ve špičce i minimální a také nutnou minimální úroveň černé. Televizor s kompletní podporou kodeku HEVC je vybaven operačním systémem Firefox, který na podzim uvedený OLED model, Panasonic TX-65CZ950, ještě neměl. Shodují se však zejména v certifikaci THX a zabudována je i podpora technologie 4K Pure Direct, obrazový procesor 4K Studio Master HCX+ a hlavně podpora obsahu provedeného s HDR (High Dynamic Range), tedy vysokým dynamickým rozsahem. Ten slibuje lepší obraz v tmavých i světlejších detailech a mluví se o něm jen v superlativech.

KOMPLETNÍ RECENZE: Panasonic TX-65DX900 – nesporný vrchol letošní řady s drobnými muškami

Stručně

Programy TV Barrandov a Kino Barrandov začaly v satelitní platformě Skylink vysílat paralelně na nových pozicích. Jejich vysílání na původních pozicích zatím zůstane zachováno.

Skylink hlásí nové pozice pro TV Barrandov a Kino Barrandov

Nová stanice HBO 3 (přejmenované HBO Comedy) bude dostupná všem zákazníkům Skylinku s uhrazeným Servisním poplatkem nebo předplaceným základním nebo prémiovým balíčkem, a to od soboty 26. března, 6:00 hodin, do pondělí 28. března, taktéž 6:00 hodin ráno. Celkem tak bude k dispozici 48 hodin televizní zábavy, která vás má nejen pobavit, ale hlavně motivovat k nákupu.

Skylink: nové HBO 3 na dva dny zdarma. Škoda, že ne na 3

Slovenský poskytovatel satelitního signálu Antik Sat, který zanedlouho vstoupí i na český trh, spustil na Slovensku prodej pro všechny zájemce. Zatím měl DVB-S pouze pro klienty své internetové sítě.

Antik Sat zahájil volný prodej. Základní balíček stojí od 24 Kč

Mňau TV, sesterskou stanici Mňam TV známou z pozemního multiplexu 4, naleznete, pokud používáte CA modul, na pozici někdejší televize Country No. 1, kterou aktuálně vystřídala.

Domácí mazlíčci na UPC aneb Mňau TV vstupuje i na kabel

Mňau TV spustila zkušební vysílání
  

Majitel platformy Skype, firma Microsoft, se rozhodl věnovat dalšímu vývoji jen u své mobilní aplikace a u verze určené pro chytré televizory ukončila u všech značek jak podporu, tak další vývoj.

Skype končí ve Smart TV. Microsoft zastavuje podporu

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém šestém zasedání projednala stav u audiovizuálních služeb typu IPTV a VoD.

RRTV: ohlášené změny u audiovizuálních služeb

Celkově přijal Český telekomunikační úřady za únor 694 hlášení (v lednu 912) o rušení příjmu zemské digitální televize sítěmi 4G/LTE. Oprávněných stížností bylo v lednu 370, v únoru už ale 564.

Potvrzené rušení DVB-T datovými sítěmi 4G v únoru velmi výrazně narostlo

MMF24

Český rozhlas spustil v České Lípě nový vysílač na kmitočtu 94,3 MHz s výkonem 50 wattů. Na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem bude nový vysílač spuštěn z lokality Česká Lípa – nemocnice.

Český rozhlas posílí signál ČRo Sever

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).