Hlavní navigace

Tachecí: Chci kvalitní publicistické rádio

16. 1. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
16. 1. 2008

Český rozhlas dnes pořádal tiskovou konferenci, kde seznámilo vedení Radiožurnálu novináře se změnami na této stanici. Generální ředitel Václav Kasík řekl, že vedení rozhlasu se rozhodlo udělat změnu strmým způsobem, až tzv. ranou. Mnoho lidí bylo překvapeno, ať už příjemně nebo nepříjemně. Nutí nás to k pečlivému naslouchání všech reakcí. Pečlivě je vyhodnocujeme. Nic se nedělá proto, aby byl posluchač nespokojen, konstatoval Kasík. Zároveň dodal, že všechny změny se odehrály se souhlasem vedení. Vyjadřuji vedení Radiožurnálu plnou podporu, dodal Kasík. Rozhlas připouští, že se mohly stát při programování chyby, a pokud budou skutečnými chybami, odstraní je.

Nová ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí se hned na začátek omluvila za to, že programové schéma nebylo představeno novinářům už v prosinci a omluvila to velkou zaneprázdněností celého týmu během posledních dvou měsíců.Tachecí se snažila celou tiskovou konferenci odlehčit a neustále se novinářům omlouvala a děkovala téměř za všechny dotazy. Jsem z vás všech tak trošku nervózní. Je to poprvé, co jsem nastoupila do Radiožurnálu, kdy sedím před takto odborným publikem, snažila se naklonit si novináře.

Tachecí pochválila celý tým za vynikající práci, kterou odvedl. Konkrétně jmenovala úseky marketingu, Rádio Česko a dobrý přístup ke změnám, co se Radiožurnálu týká. Obrovskou výhodou je to, že jsme rychlí. Nečekáme až na zpravodajskou relaci a od toho vzniklo motto „Teď a tady“, řekla Tachecí. Jako důležité jmenovala to, že zachovala půlhodinové vysílací osy zpravodajství. Za své další cíle si dala budování rozhlasové reportáže.

Co se týká menšinových témat, chce je integrovat také do celodenního vysílání. Z menších bloků by se měly vystřihnout zajímavé sféry a pokusit se je integrovat do nejsilnějšího rádia veřejné služby, sdělila nová ředitelka Radiožurnálu. Za cíl jsem si dala dbát na ekonomiku, dopravní servis, výročí osmiček a zařadit na Radiožurnál více regionálního zpravodajství a publicistiky, dodala. Tachecí řekla, že tyto kroky mohou znít frázovitě, a tak požádala tým Radiožurnálu, aby je „odfrázovitěl“. Jak to udělala, to už neprozradila.

Co se týká dopravního zpravodajství, vyměnili jsme část hlasů a snažíme se, aby zaznívali více ty od našich dopravních zpravodajců. Věřte, nebo ne, je jich sedm tisíc a je to naše chlouba, řekla Tachecí. Samotnou ředitelku Radiožurnálu překvapilo, že ekonomika nebyla povinnou součástí zpravodajství. Ekonomika je základem fungování naší země. Kdyby nebylo ekonomiky, neměli bychom možná ani dobré kulturní zázemí, zdůvodnila Barbora Tachecí důvod, proč ji do zpravodajství zařadila.

Content tip EARLY

Ředitelka Radiožurnálu chce také kvalitní regionální zpravodajství. Proto požádala všechny regionální reportéry o to, aby se přibližně na minutovém prostoru pokusili každý den v průběhu odpoledne poslat do Českého rozhlasu zajímavý příspěvek o události, která se stala v daném regionu. Většina na to přistoupila a já jsem za to ráda. Tyto příspěvky pak pravidelně dáváme do bloku Ranní Radiožurnál, pochvalovala si Tachecí.

I Tachecí přiznala, že udělala v programování Radiožurnálu chyby. Ty se stávají v každodenním vysílání a mrzí mě to. Jako důležitější však cítím vizi, kam chci rádio s báječným týmem dotlačit v horizontu hodin, dnů, týdnů, měsíců a let. Nechtěla jsem jen chodit po chodbách a říkat, jakou mám vizi, konstatovala ředitelka Radiožurnálu. Co se týká vedení stanice, Tachecí chce proti svým podřízeným vystupovat v dosažení cílů podobným způsobem, jako měli diváci možnost vidět minulý týden na obrazovce ČT24 vůči moderátorovi Václavkovi. Co se týká posluchačů, nemám konkrétní cíl. Chci kvalitní publicistické rádio, řekla na konec.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).