Hlavní navigace

Tak šel čas s Primou: v sobotu to bude už 22 let, co odstartovala její předchůdkyně Premiéra

19. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – Premiéra TV byla první českou soukromou televizí, která zahájila vysílání v květnu 1993 – necelý rok před TV Nova. Nejprve vysílala v Praze, od roku 1994 i v dalších regionech Česka.

Dvaadvacet let od zahájení vysílání oslaví v sobotu televize Prima. Její předchůdkyně, televize Premiéra, oficiálně odstartovala 20. června 1993 v Praze. Zkušební vysílání ale začalo již 15. května 1993, kdy se do éteru dostala vůbec první česká soukromá televizní stanice (známější televize Nova zahájila vysílání až 4. února 1994). Nejprve vysílání naladili pouze diváci v Praze, o rok později se z regionální stanice stala celoplošná, přiblížila současná mluvčí Primy Marie Fianová. S celoplošností ale měla Prima do zavedení digitálního vysílání problémy, za analogové éry dokázala pokrýt jen 74 procent obyvatel Česka. Proto hodně sázela na satelit a kabel.

K TÉMATU: V červnu 1993 začalo v Česku komerční televizní vysílání, odstartovala Premiéra TV

První studio Premiéry TV bylo v Paláci kultury na pražském Vyšehradě, v počátečním období vysílání zajišťovalo zhruba 30 zaměstnanců a 15 stálých externích spolupracovníků. Na první minuty vysílání vzpomíná s úsměvem služebně nejstarší zaměstnanec Primy Antonín Černý, který podstatnou část své kariéry strávil na odbavovacím pracovišti: Vzpomínám si, že to bylo hodně pionýrské vysílání. Spousta věcí se řešila za pochodu, ale díky společnému nadšení a nasazení se nic zásadního nepokazilo a Premiéra se postupně začala rozjíždět a být u diváků oblíbená.

V prvních měsících vysílala Premiéra TV od 8 hodin ráno do půlnoci. Historicky prvním filmem, který Premiéra TV odvysílala, pak byl snímek Tři mušketýři. Stejnojmenný novodobý seriál z produkce BBC zařazuje televize Prima do vysílání i nyní, od pondělí 29. června, a poté jej bude vysílat každé pondělí po celé letní prázdniny. Mezi vůbec první původní pořady tehdejší Premiéry TV patřil zpravodajský pořad Deník, dnešní Zprávy FTV Prima, a Svět 95, který se vysílá dodnes jako Prima ZOOM Svět. Postupně se do schématu přidalo i živé vysílání pořadů Premiéra klub, Premiéra Magazín a diskusního Jasanu, hudební pořad S.O.S., později Sosákova pětka či Tókšou Mirky Všetečkové.

KL24

Premiéra TV také připravovala vysílací speciály, jako například Narozeniny Miroslava Horníčka, Silvestrovský speciál, vánoční program s koledami Půjdem spolu do Betléma nebo infomagazín Senioři pro starší občany. Prvními tvářemi Premiéry TV byli například Patricie Strouhalová, Martin Veselovský (dnes tvář internetové DV TV), Pavel Anděl, Daniel Takáč (nyní moderátor ČT 24) či Martin Ondráček (pozdější ředitel zpravodajství TV Nova). Ze zahraniční tvorby Premiéry nejvíce utkvěla v paměti diváků romantická telenovela Manuela nebo seriál Edera. Ve vysílání nechyběl ani sport, a to jak pravidelné sportovní zpravodajství, tak i pravidelný týdenní magazín Gillette World Sport Special.

Součástí programu byla i dokumentární (cestopisy, přírodopisné, historické) a umělecká tvorba, například záznamy koncertů z veronské arény (opery Aida, Nabucco, balet Řek Zorba, Mozartovo Requiem a další) nebo cyklus Hvězdy rocku a popu. V prvním roce vysílání nasadila Premiéra také okolo 300 filmů, a to jak slavné zahraniční tituly (Bílý šejk, Přepadení, Podraz, Elektrický jezdec, Vražda na Eigeru, Čelisti, Mys hrůzy nebo seriál Sága rodu Forsythů), tak i slavné české filmy (Jak utopit dr. Mráčka, S tebou mě baví svět, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Panna a netvor a mnoho dalších).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).