Hlavní navigace

Technický šéf Novy: prázdné multiplexy by mohly zaplnit kanály HDTV

7. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
7. 10. 2008

Pokud se nepodaří zaplnit plánované čtyři zemské digitální sítě televizními programy ve standardním rozlišení obrazu, mohly by v nich vysílat stávající stanice ve vysokém rozlišení (HDTV). Navrhuje to technický ředitel televize Nova Ivo Ferkl. Možná, že se nepodaří zaplnit všechny pozemní sítě televizními programy ve standardním rozlišení a tento prostor by se mohl využít pro pozemní vysílání HDTV, řekl Ferkl během panelové diskuse na pondělní konferenci Milníky digitální televize v Brně.

VYZKOUŠEJTE: Stálá příloha DigiZone.cz o HDTV v České republice

CIF23

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se vysílání HD programů v prvních čtyřech celoplošných zemských multiplexech brání. Podle Technického plánu přechodu by totiž v každé síti měly vysílat nejméně čtyři televizní programy. Většina zástupců televizí a operátorů v diskusním panelu se shodla na tom, že zemské vysílání HDTV přijde na řadu až po přechodu na kompresní standard MPEG-4. Nynější zemské digitální vysílání probíhá ve standardu MPEG-2 s výjimkou testů MPEG-4 v přechodné digitální síti C společnosti Telefónica O2.

Experimentální vysílání v MPEG-4 poběží tak dlouho, jak bude chtít operátor a televize, prohlásil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Multiplex C v Praze a Brně na kanálech 64 nabízí programy ČT 1 a Nova v HD kvalitě. Často však jde o „přepočítávanou­“ HDTV.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).