Hlavní navigace

TELDY T2: terestrický HD přijímač s DVB-T2 tunerem a PVR

10. 4. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Nový set-top-box, který dokáže přijímat DVB-T/MPEG-2/MPEG-4 i nový standard TVB-T2 pro volné rozhlasové a televizní programy vysílané v SD i HD rozlišení

Během několika posledních měsíců, po uveřejnění českého D-Booku bylo do naší republiky dovezeno několik typů set top boxů s tunerem DVB-T2. Konečně! 

Tento čínský přijímač je postaven na chipsetu Mstar7816 a má k dispozici menu v těchto jazykových mutacích: angličtina, dánština, francouzština, němčina, řečtina, italština, portugalština, ruština, srbština, španělština. I když tento přijímač se stávajícím software zatím tedy není vybaven menu v českém jazyce, nikterak to neztěžuje jeho používání. Všechny ostatní funkce přijímače se totiž zobrazují se správnou češtinou včetně diakritiky.Titulky, zvuk, teletext a další lze do češtiny přenastavit, a tak není problém v českém prostředí přijímač obsluhovat.

Přední panel

Tento téměř kapesní přijímač má rozměry 170×100×39mm. Na předním panelu najdeme odleva jeden externí USB port 2.0, vedle je čidlo dálkového ovládání, dále čtyřmístný světle zelený numerický sedmisegmentový displej, který indikuje číslo zvolené předvolby a ve StandBy přesný čas. Zcela vpravo jsou tři tlačítka, dvě pro přepínání kanálů a POWER pro zapnutí/vypnutí přijímače do/ze StandBy. Nad tlačítkem POWER je indikační dioda, která při provozu svítí zeleně a při StandBy červeně.

Zadní panel

Zadní panel disponuje tímto rozhraním: RF In (vstup pro terestrickou anténu), RF Out (smyčkový anténní výstup pro další případný přijímač), koaxiální SPDIF výstup Dolby Digital Plus (Stereo downmix), HDMI 1.3 s podporou HDCP a trojice RCA cinch portů pro připojení k TV. Na pravé straně je ještě napevno zabudovaný síťový kabel 100 –240Volt, 50/60Hz.

Pohled do odkrytovaného přijímače. Je vyroben ne jedné desce plošného spoje včetně napájecí části.

Pohled do odkrytovaného přijímače. Je vyroben ne jedné desce plošného spoje včetně napájecí části.

Dálkové ovládání

Rozměry černého dálkového ovládání jsou 152×45×21mm a je tak na výšku jen o málo menší než šířka přijímače. Je mírně vyšší než bývá zvykem s vykrojením pro ukazováček na spodní straně, aby padlo dobře do ruky. Disponuje 43 gumovými tlačítky, která jsou dobře popsána nebo barevně odlišena. Dálkové ovládání je napájeno dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí balení. Odezva při přepínání kanálů je kolem jedné vteřiny, u DVB-T2 o něco delší.

Instalace

Editace programů umožňuje uložené kanály přesouvat, přeskakovat, zamknout, přejmenovat, nebo smazat. Vytváříme zde také oblíbené seznamy favoritních programů. Zde také třídíme programy automaticky (Sort) podle LCN, ONID, Service Name, nebo Service ID.

Editaci programů provádíme v tomto okně

Editaci programů provádíme v tomto okně

Podle použitého zobrazovače nastavíme formát obrazu: 4:3 (Letter Box, Pan & Scan, Full), nebo 16:9 (Auto, Wide Screen, Pillar Box, Pan & Scan). Rozlišení obrazu: 576i, 576p, 720p, 1080i a 1080p (50Hz). TV norma: PAL, nebo NTSC.

Přijímač má předimenzovanou paměť pro uložení až 4000 rozhlasových a televizních programů, kterou však prakticky nikdy nemůžete využít. Vyhledávání kanálů je automatické (přepíše všechny předchozí naladěné kanály), nebo manuální podle požadované frekvence, kde jsou nově naladěné kanály přidávány k již dříve naladěným, takže nedojde k jejich přepsání, nebo nahrazení. V tomto MENU nastavujeme i zemi, kde přijímač používáme a poslední položkou je případné napájení zesilovače signálu (+5Volt), pokud jej máme mezi anténou a přijímačem instalovaný.

Posun času volíme z možností Auto, nebo Manual. Region nám nabídne pouze Prahu. Časové pásmo je aktivní při ručním nastavení času pro všechna časová pásma na zeměkouli. Automatický pohotovostní režim (Auto Standby) můžeme nastavit od 1 do 12 hodin, nebo vypnout. Zapnutí přijímače můžeme v menu Power Off Time také nastavit na jakýkoliv čas zapnutí, případně vypnutí.

V tomto okně volíme jazyk nabídky OSD. Máme možnost výběru z dvaceti zemí. Čeština chybí, ale myslím, že to nemá až tak zásadní význam. Další nabídka je jazyk titulků (Subtitle Langoage) vybíráme ze šestadvaceti zemí včetně češtiny, Jazyk zvuku (Audio Language) vybíráme také ze šestadvaceti zemí včetně češtiny a poslední nabídkou je výstup digitálního audia, kde volíme, podle toho, jaký výstup použijeme volíme z nabídky PCM, RAW HDMI On/Off a nebo vypnuto.

Okno Systém nabídne jako první položku rodičovskou kontrolu (ParentalGuidance), nastavení hesla (Set Password), obnovit výchozí nastavení (Restore Factory Default). Podrobné informace o modelu přijímače verzi software a hardware najdeme v položce Information. Poslední položkou je aktualizace softwaru (Software Upgrade), kde můžeme provést aktualizaci z externího úložiště pomocí USB portu.

První položka Multimedia otevře nabídku na externím disku kde můžeme volit nastavení hudby (Music), nastavení fotografií (Photo), nastavení video záznamů (Movie) a nastavení PVR.

První položka Multimedia otevře nabídku na externím disku, kde můžeme volit nastavení hudby (Music), nastavení fotografií (Photo), nastavení video záznamů (Movie) a nastavení PVR.

Seznam všech uložených televizních kanálů zobrazíme tlačítkem OK. Listujeme v něm pomocí šipek nahoru/dolů a potvrzujeme tlačítkem OK. Přepnutí na seznam rozhlasových kanálů a zpět na televizní seznam umožní stisk šipek vlevo/vpravo.

EPG

EPG (elektronický programový průvodce) zobrazí jeden program na celý den. Na pravé straně najdeme podrobný popis zvoleného programu. Pomocí šipek nahoru/dolů na dálkovém ovladači se pohybujeme po uložených předvolbách programů. Pomocí šipek vlevo/vpravo se přepínáme na jiný program. Barevnými tlačítky se pohybujeme do dalších dnů. K programování slouží tlačítko OK. Buď si pouze rezervujeme upozornění na sledování příslušného programu, nebo v dalším okně potvrdíme i záznam zvoleného pořadu.

Informační okno se objevuje při přepnutí na jiný kanál, nebo jej zobrazíme tlačítkem INFO. Opětovným stiskem zobrazíme další okno s podrobnostmi (obrázek vpravo).

Informační okno se objevuje při přepnutí na jiný kanál, nebo jej zobrazíme tlačítkem INFO. Opětovným stiskem zobrazíme další okno s podrobnostmi (obrázek vpravo).

Teletext se zobrazuje přijímačem v celoobrazovém režimu se správnou českou diakritikou. Listování stránkami je okamžité. Na pozadí zůstává zvukový doprovod zvoleného kanálu. Stránkami listujeme pomocí tlačítek PAGE+/PAGE-.

PVR

Externí disk musí být pro nahrávky formátován souborovým systémem FAT32. Při nahrávání pořadu se na obrazovce vlevo nahoře zobrazuje po celou dobu informační okno s časovým údajem o aktuální délce záznamu. Při nahrávání můžete sledovat i jiný program než nahráváte, ale pouze ze stejného muxu. Předprogramovat si můžete až osm událostí. Nahrávky jsou ukládány na disk ve formátu *.mts. Velikost každého souboru je max. 0,524GB podle délky záznamu (mts + mts1 + mts2 atd.). Záznamy lze přehrávat v PC například ve VLC media playeru, nebo KMPlayeru apod., nebo editovat v různých programech.

Okno Multimédií. Zde přepínáme funkce pro Audio (MP3 a WMA), Video (AVI a MKV) a Foto (JPEG a BMP)

Okno Multimédií. Zde přepínáme funkce pro Audio (MP3 a WMA), Video (AVI a MKV) a Foto (JPEG a BMP)

Pokud přehráváte nahrané videosoubory, můžete mimo zastavení záznamu i zrychlovat záznam vpřed i vzad. Plynulé přehrávání je pouze při dvojnásobné rychlosti, při větším zrychlení je obraz již trhaný. Multimediálními funkce umožní nejen nahrávat televizní programy ale také přehrávat hudbu a video soubory, nebo prohlížet fotografie. Podpora přehrávání formátu MKV (Matroska) a H.264 podpora DivX souborů s českými/slovenskými/polskými titulky. Přehrávání MP3 souborů, zobrazení fotografií JPEG (automatická prezentace s přechodovými efekty). Doporučená kapacita externího úložiště je max. 500 GB.

Zobrazení programování nahrávky z EPG s kontrolou a možnou změnou začátku a konce akce.

Zobrazení programování nahrávky z EPG s kontrolou a možnou změnou začátku a konce akce.

Zobrazení programování nahrávky z EPG s kontrolou a možnou změnou začátku a konce akce.

Okno se seznamem nahraných televizních pořadů je na tomto obrázku. Zobrazíme jej pomocí červeného tlačítka PVR. Vpravo nahoře je zobrazován náhled na zvolený záznam včetně zvukového doprovodu. Pod oknem náhledu jsou zobrazovány informace názvu programu, a jeho celkové délce v MB. Do celoobrazového režimu zvolený záznam přepneme opětovným stiskem tlačítka PVR.

Editace záznamů pořízených v set-top-boxu je v PC bezproblémová. Nahoře vidíte spuštění záznamu v KLMPlayeru. Pod obrázkem je zobrazen obsah disku se záznamy pořadů tak, jak se zobrazí v PC. Delší záznamy jsou rozděleny do několika souborů podle jejich velikosti.

Volba audio na obrázku nahoře a zapnutí/vypnutí titulků dole.

Volba audio na obrázku nahoře a zapnutí/vypnutí titulků dole.

Přijímač splňuje podmínky ČSN ETSI EN 302 755 V1.3.1 (879047), což je norma pro digitální televizní vysílání (DVB) – Kódování a modulace kanálu ve struktuře rámce pro druhou generaci systému digitálního zemského televizního vysílání (DVB-T2). Nemá tedy problémy se zobrazením všech standardů, ve kterých se u nás terestrické vysílání provozuje.

Přijímač umožňuje nastavit rodičovský zámek pomocí hesla. Upgrade software bude možné přes externí USB 2,0. Doufejme, že se brzy dočkáme i verze s českým menu. Přijímač zobrazuje teletextové i DVB titulky. Podporuje také funkci TimeShift. Maximální spotřeba přijímače je <10Watt, ve StandBy je <1Watt. Hmotnost přijímače je 0,5 kg.

Terestrický přijímač Teldy S2 je velice podobný přijímači Zircon T2 prodávaným u nás a liší se od něj pouze v maličkostech např. jiným designem skříně, mírně upraveným MENU, nebo dvěma porty SCART (Teldy disponuje místo SCARTů analogovými porty cinch). Přijímač se v různých malých obměnách prodává i v jihovýchodní Evropě pod označením NET 500T2, nebo v Číně pod označením HD002-MPEG-4-H-264-DVB-T2-Receiver. Ve světě se prodává ještě pod dalšími označeními, např. FS-82DT2, DENVER DVBS-200HD, nebo SKYE-620 T2 atd. Ceny těchto modifikací se v zahraničí ale nijak zásadně neliší od našich.

Balení obsahuje: 

• přijímač TELDY T2
• dálkový ovládač
• 2× baterie AAA
• manuál v češtině

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
Web přijímače TELDY T2 HD: http://www.tvdigitalne.cz/teldy-t2.html
Mail: info@tvdigitalne.cz
Orientační cena: 1 550 Kč včetně DPH

Malý výběr zahraničních webů s tímto přijímačem:
http://www.alibaba.com/product-gs/598192113/1080P_Full_HD_MPEG4_H264­.html?s=p

cyber-obecný tip

http://colitehk.en.alibaba­.com/product/550306568–213485657/Mstar_7816_HD_D­VB_S2_FTA_Satellite_Recei­ver.html

Foto a screenshot autor s použitím dvou oficiálních fotografií

Jak jste na tom s pozemním vysíláním druhé generace?