Hlavní navigace

Telecom Italia začne s provozem služby IPTV již tento pátek

Sdílet

Po zkušebním provozu v tisícovce italských domácností spustí 2. prosince Telecom Italia internetovou televizi naostro. IPTV nabídne Italům přístup k filmům, sportu, zprávám, hudbě a stránkám internetu přímo z jejich televizorů. Informaci přinesl portál Digital Media Europe. Služba se v podání italského operátora bude jmenovat Alice Home TV a pro začátek bude dostupná dvěma milionům domácností.

Od ledna příštího roku se dostupnost IPTV od Telecomu Italia ztrojnásobí a budou ji moci používat další čtyři miliony rodin v sedmnácti italských městech (např. obyvatelé Janova, Florencie, Benátek, Terstu, olympijského Turína a dalších). Na konci roku 2006 má mít přístup ke službě už osm milionů domácností, které představují populaci 250 měst.

Vysokorychlostí internet čekají v následujících třech letech v Itálii investice okolo 60 miliard korun, na rozvoj IPTV připadne z těchto peněz celá šestina, alespoň podle zveřejněného obchodního plánu telekomunikačního operátora. Interaktivní televize IPTV dává divákům možnost sledovat co chtějí a kdy chtějí za pomoci rychlého připojení, které zajišťuje přístup k pořadům na přání. Pro Italy je zatím připraveno na 350 filmů a televizních seriálů, čekají je samozřejmě zprávy a fotbalové přenosy ze Serie A. Do budoucna se plánují také přenosy živých koncertních vystoupení a reality show.

tip Docker

Alice Home TV funguje za pomoci čtyřmegabitového ADSL připojení a úvodní balíček služby obsahuje televizní set-top-box a bezdrátový ADSL modem. Od února 2006 bude Telecom Italia nabízet dvacetimegabitové připojení nejdříve směrem k zákazníkovi a postupně se chystá přidávat stejnou rychlost i od domácností ven.

Základní cena služby bude v přepočtu 1330 korun, a to včetně poplatků za pronájem techniky. Sazba zahrnuje neomezený vysokorychlostí přístup k internetu a možnost sledovat tématické stanice Alice Home TV. Pořady na přání budou dále zpoplatněny, například fotbaloví fanoušci zaplatí za víkendové zápasy pět, za další v týdnu pak čtyři euro. Záznamy utkání mají být k dispozici za jedno euro, připraven je ale i měsíční jedenáctieurový paušál pro celou Serii A. Cena celovečerních filmů bude tři euro, diváci je budou mít zpřístupněné na 24 hodin.