Hlavní navigace

Telefon znovu podraží

29. 10. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes podruhé o SPT TELECOMu - podle jeho tiskové zprávy se dá od Nového roku počítat s dalším nárůstem cen za lokální hovory. Internetu se to samozřejmě týká velmi bezprostředně: cena za připojení dial-up vzroste o 25 %!

Jak už jsme si zvykli, zdražování je nazýváno úpravou cen. Nové částky, které TELECOM dílem zveřejnil, jsou už odklepnuté Ministerstvem financí i Českým telekomunikačním úřadem, tedy dvěma státními regulátory, kteří mají do jejich výše co mluvit. Dá se s nimi tedy od ledna počítat celkem napevno.

Co je tedy podstatné:

  • měsíční paušál za samostatnou telefonní stanici vzroste ze 100 na 135 Kč, tedy o 35 %;
  • místní hovorné bude zvýšeno v průměru o 25 %, a to kombinací zvýšení ceny impulsu z 2,40 na 2,60 Kč a zkrácení délky časového intervalu (byť to Telecom přímo neřekl, patrně na 2 a půl minuty – pak to vychází přesně na zmiňované zdražení o čtvrtinu);
  • ve druhém meziměstském pásmu mírné snížení, ve třetím o 10 %, resp. 40 %.

Jak jsem psal už několikrát, trendem je zdražování místních hovorů a opačný pohyb cen za meziměstské a mezistátní volání. Z hlediska Telecomu a jeho nákladů je to logické, ale zvláště pro uživatele Internetu je to velmi nepopulární. Snížení meziměstských hovorů je totiž příliš nevytrhne, zatímco o čtvrtinu dražší připojení k jejich poskytovateli připojení se na účtu projeví velmi snadno a rychle.

Určité zprávy z TELECOMu už dlouho mluví o tom, že namísto účtovaných minut bychom časem mohli platit pevný měsíční paušál. Ten by byl sice podstatně vyšší než dnes, ale na druhou stranu bychom už za lokální hovory neplatili nic, jako je to zvykem třeba v USA. Tento model je velmi sympatický, samozřejmě zejména z hlediska větších zákazníků – babičky na samotách by měly nepochybně jiný názor a zřejmě by pro ně bylo nutné zachovat dosavadní model placení od minuty. Nepředpokládám, že by s něčím takovým TELECOM přišel nějak zvlášť brzy, ale samotný fakt, že se o tom diskutuje, dává naději, že jednou ta doba přijde; možná za rok, možná až v roce 2001.

BRANDstorming tip2

Bude zajímavé pozorovat, jak se další zdražení telefonních poplatků odrazí na chování poskytovatelů připojení. Již nyní jsou jasně čitelné snahy ukousnout TELECOMu z koláče telefonních poplatků. Ať už poskytovatelé nabízejí alternativní způsoby připojení (typicky mnohokrát zmiňovaná InWay a její bezdrátový City.Way) či „jen“ výrazně zlevňují pevné linky nižších rychlostí, vždycky je za tím snaha přesunout část peněz, které jdou jinak Telecomu, do vlastní kasy. Nyní bude zřejmě snaha zákazníků využít těchto možností ještě výraznější, minimálně o těch 25 %. :-)

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).