Hlavní navigace

Telefónica dál ignoruje předběžné opatření ČTÚ, dostala další pokutu

Autor: Telefónica
David Slížek

Spor Telefóniky s Českým telekomunikačním úřadem pokračuje. Operátor dosud nevyhověl předběžnému opatření, které ČTÚ vydal už v pondělí.

Telefónica stále neuposlechla předběžné opatření Českého telekomunikačního úřadu, který jí v pondělí nařídil znovu připojit na 1500 čísel firmy Aspekt Invest. Operátor společnost považuje za tzv. „šedého operátora“, začátkem odpojil všechna její čísla a tlačí na její klienty, aby uzavřeli smlouvu s jeho dceřinou firmou Bonerix.

Úřad dnes uložil Telefónice další tzv. donucovací pokutu, tentokrát ve výši 30 tisíc Kč. „Z pohledu ČTÚ Telefónica stále nerespektuje předběžné opatření, což dnes úřad ověřil voláním na 10 náhodně vybraných čísel ze seznamu odpojených SIM karet,“ potvrdil Lupě mluvčí ČTÚ Martin Drtina

První pokuta, kterou ČTÚ Telefónice uložil ve středu, činila 50 tisíc Kč. Úřad už tak může operátora pokutovat nanejvýš dalšími 20 tisíci – úhrnná výše tzv. vynucovací pokuty totiž nemůže být vyšší než 100 tísíc Kč.

Content 2017 - tip Footshop

Další sankce mohou Telefóniku čekat až po ukončení správního řízení, které s ní ČTÚ ve sporu vede – pokud v něm ovšem rozhodne v neprospěch operátora. Úřad na Telefóniku podal také trestní oznámení pro podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí právnickou osobou. O tom, zda nakonec doputuje až k soudu, musí rozhodnout státní zastupitelství.

Telefónica si pondělní předběžné opatření vykládá po svém a klade si vlastní podmínky: připojit chce jen čísla, u kterých Aspekt Invest doloží, že je používá jen pro své vlastní účely – tedy že je dále neprodává. Nejméně 650 z 1500 klientů Aspektu zatím podle informací Telefóniky přešlo ke společnosti Bonerix.

Našli jste v článku chybu?
6. 12. 2013 11:35
Marv-CZ (neregistrovaný)

K Bonerixu lidé přechází jen proto, aby hned zdrhli jinam. Však tarif MINI promptně zdražili z 1 Kč na 25 Kč. Takže i na penále dostanou 650 x 300 = 195 tisíc Kč, což je víc než strop pokuty. Ale řekl bych, že jim nejde o ty peníze, ale o veřejnou demonstraci ostatním, kdo je tu pán.

6. 12. 2013 15:53
ivoszz (neregistrovaný)

Ono to není tak jednoduché. Pokud nějaký stav trvá poměrně dlouhou dobu, je tímto de facto lagalizován a druhá strana se pak může jen těžko domáhat nějaké újmy nebo náhrad. Takže když si tady Telefonica několik let pěstovala šedé operátory a vůbec jí to nevadilo, nemůže jen tak z ničeho nic začít tvrdit, že jí to už nevyhovuje. Ten soudní spor bude zajímavý, každopádně předběžné opatření je jednoznačné a pokud stát nechce, aby si tady z něj dělal každý dobrý den, měl by jej vynutit. Jinak jsme u…