Hlavní navigace

Telefónica O2 se soudí kvůli televizi pro mobily v UMTS

17. 1. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 1. 2007

Kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, které potvrdilo pokutu za neoprávněné šíření televizního vysílání prostřednictvím sítí UMTS, podal mobilní operátor Telefónica O2. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) společnosti uložila pokutu 50 tisíc korun za to, že zákazníkům nabízí zpoplatněný přístup k televizním programům Óčko a ČT 24, aniž by k tomu měla patřičnou licenci nebo registraci.

Telefónica O2 se brání, že šíření televizního vysílání prostřednictvím sítí UMTS nelze považovat za vysílání podle zákona a jde spíš o stream videa přes internet. Podobně vysílají v České republice také internetová rádia, aniž by musela žádat RRTV o licenci. Rada pokutovala operátora už začátkem loňského roku, službu firma nabízí od prosince 2005. Telefónica se proti rozhodnutí odvolala k Městskému soudu v Praze, ale ten pokutu potvrdil.

Nyní se tedy operátor obrátil na Nejvyšší správní soud s požadavkem, aby rozhodnutí zrušil a zároveň přiměl soudy nižší instance říci, kdo a jak má povolovat vysílání televizních programů v mobilních telefonech. Jde přitom o zásadní rozhodnutí, zda je vysílání televizních stanic v mobilech klasickým televizním vysíláním, a zda jej tudíž musí povolovat a kontrolovat RRTV či nikoli, upozorňuje server Aktuálně.cz.

MM AI t

Zatímco u sítí UMTS není role vysílací rady jasná, u formátů DVB-H nebo T-DMB jako klasického digitálního vysílání musí operátor žádat o vydání licence pro šíření původních programů nebo registrace pro vysílaní převzatých televizních stanic. Většina českých operátorů chce nabízet převzaté vysílání ve formátu DVB-H, naráží ale na nedokonalou legislativu, která u pozemního televizního vysílání neumožňuje šířit převzaté programy.

Telefónica O2 nabízí v rámci svojí služby UMTS kromě hudební televize Óčko a zpravodajského kanálu ČT 24 také česky dabovanou verzi panevropského kanálu Eurosport a meteorologickou stanici Meteo TV.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).