Hlavní navigace

Telefónica: za pomalé načítání videí na YouTube jsme nemohli

11. 2. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Problémy s načítáním videí na videoserveru YouTube, na které si zákazníci v posledních měsících stěžovali, prý souvisely s konektivitou na serverech společnosti Google.

Někteří zákazníci Telefóniky si už od začátku loňského října stěžovali na pomalé načítání videí na serveru YouTube. Zástupci operátora zákazníkům už tehdy tvrdili, že problém není na jejich straně, ale na straně Googlu.

Dle globálního zjištění má problém s načítáním přímo Youtube, z naší strany není tento server nijak blokován ani omezován. Doporučím se tedy obrátit přímo na společnost Google, poradil 8. října naštvaným zákazníkům na diskusním fóru operátora O2 Guru Vašek.

O dva dny později O2 Guru Sandra zákazníkům sdělila, že Telefónica začala situaci s firmou Google řešit a požádala je o strpení. Jenže problémy s pomalým načítáním se nepodařilo odstranit ani s koncem loňského roku a nespokojení zákazníci tak začali spekulovat, zda operátor YouTube neblokuje záměrně. Někteří se dokonce začali připojovat k YouTube přes veřejný proxy server vytvořený jedním ze zákazníků O2.

Neomezujeme YouTube

Trvalo skoro tři měsíce, než se problémy s načítáním podařilo vyřešit. Koncem ledna zástupci O2 zákazníky informovali, že Google provedl na své straně úpravy, které by měly vést k odstranění potíží. Zákazníci následně na diskusních fórech potvrdili, že zaregistrovali zlepšení.

Podle Ctibora Jappela z Telefóniky byla příčina pomalého načítání videí na straně Googlu: Podle našich informací pokles rychlosti načítání YouTube souvisel s konektivitou na serverech společnosti Google. Ze strany společnosti Google došlo k takovým síťovým úpravám, díky kterým nyní rychlost načítání YouTube dosahuje běžných hodnot, vysvětluje.

Telefónika se také brání tomu, že by se problém omezoval pouze na její internetové přípojky, byť někteří zákazníci v diskusích tvrdili, že se jim videa načítají pomalu pouze na zařízeních připojených k internetu prostřednictvím DSL přípojky od O2.

V globálním měřítku zřejmě neplatí, že by problém zaznamenalo jen připojení O2. V rámci České republiky jsme však dominantním poskytovatelem DSL připojení, které bylo problémem postiženo nejvíce. Přesto jsme od začátku roku oficiální cestou zaregistrovali cca 80 stížností, což není ani 0,01 % z celkové báze DSL zákazníků (cca 930 000). Máme informace o tom, že i někteří lokální poskytovatelé připojení k internetu měli obtíže se službou YouTube, uvedl Jappel.

Zástupci Telefóniky také popřeli, že by firma nějakým způsobem omezovala svým zákazníkům funkčnost YouTube: „Telefónica ČR v žádném případě neuplatňuje jakoukoliv formu traffic shapingu na službu Youtube,“ ujišťuje Jappel.

Přiškrcené video?

Možné přiškrcování videoslužeb ze strany providerů začíná být v poslední době žhavým tématem mezi americkými uživateli. Tamní telekomunikační úřad Federal Communication Commission (FCC) v půlce ledna prohrál s firmou Verizon soudní spor, ve kterém šlo o dodržování síťové neutrality. Podle verdiktu FCC nedostatečně zdůvodnila svá nařízení, která providerům zakazují diskriminovat nebo omezovat konkrétní služby.

MMF24

Uživatelé od té doby pozorně sledují jakékoli náznaky toho, že by poskytovatelé soudního verdiktu využili například k omezení videoslužeb, které přenášejí nejvíc dat. Minulý týden tak vzbudil velkou pozornost blog jednoho uživatele, který tvrdil, že Verizon začal přiškrcovat Netflix. Jeho tvrzení se nakonec nepodařilo prokázat, to ale neznamená, že je podobná věc zcela vyloučená, popisuje server Ars Technica

Poklesy rychlosti videoslužeb u některých providerů ale nakonec mohou mít i zcela prozaické důvody: špatné nastavení peeringu kombinované s nečekaným nárůstem stahovaných dat, dodává v dalším textu na toto téma Ars Technica. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).