Hlavní navigace

Telefónica zaplatí Bruselu za kartelovou dohodu 1,7 miliardy korun

Martin Vyleťal

Evropská komise vyměřila španělskému operátorovi pokutu za kartelovou dohodu s portugalským telecomem. Ani ten se nevyhnul postihu.

Dohoda španělské Telefóniky a Portugal Telecom, ve které se firmy zavázaly, že si nebudou vzájemně konkurovat na Pyrenejském poloostrově, má pro obě firmy nepříjemnou dohru. Evropská komise vyměřila oběma firmám pokutu v celkové výši 79,2 milionů eur. Větší část 66,9 milionů eur má zaplatit Telefónica, zbylých 12,3 milionů eur pak Portugal Telecom.

Dohoda vznikla v době, kdy Telefónica ovládla brazilského mobilního operátora Vivo. Ten byl do června 2010 vlastněn společně oběma firmami. Od závazku firmy ustoupily v únoru 2011, kdy se věcí začala zabývat Evropská komise.

Ta rozhodla, že dohoda byla v rozporu s evropskými pravidly hospodářské soutěže a šla proti snahám o větší integraci telekomunikačního sektoru na území Evropské unie. Výše pokuty podle Komise bere v potaz relativně krátkou dobu trvání dohody a skutečnost, že obě firmy se nesnažily dohodu před úřady utajit.

Zdroj: FoxBusiness

Našli jste v článku chybu?
25. 1. 2013 8:27
W. (neregistrovaný)

Tak předně nejde o to kolik platí, ale jde o to kolik vynese. Což může být i u někoho kdo platí statisíce celkem nic. Dále právě proto, že je VoIP operátor malý a moc toho neumí a nesvede (ať už kvůli know-how nebo cenám) tak musí tlačit tam, kde něco dokáže tj. servis. Všechno se vším souvisí a také na sebe navazuje.

25. 1. 2013 8:18
x (neregistrovaný)

Mno jelikoz jde o firmu, ktera plati statisice, tak je pro me neco takovyho zcela neakceptovatelny. Takovy zakaznik by totiz u VoIP operatora mel vlastniho cloveka (a to minimalne, mozna spis vic lidi), ktery by ho obskakoval. Samo, z pohledu telecumu to nemusi byt az tak zajimavy zakaznik, ale ze by byl zase az tak nezajimavy ... hmm...