Hlavní navigace

Telefónica zaplatí Bruselu za kartelovou dohodu 1,7 miliardy korun

23. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise vyměřila španělskému operátorovi pokutu za kartelovou dohodu s portugalským telecomem. Ani ten se nevyhnul postihu.

Dohoda španělské Telefóniky a Portugal Telecom, ve které se firmy zavázaly, že si nebudou vzájemně konkurovat na Pyrenejském poloostrově, má pro obě firmy nepříjemnou dohru. Evropská komise vyměřila oběma firmám pokutu v celkové výši 79,2 milionů eur. Větší část 66,9 milionů eur má zaplatit Telefónica, zbylých 12,3 milionů eur pak Portugal Telecom.

Dohoda vznikla v době, kdy Telefónica ovládla brazilského mobilního operátora Vivo. Ten byl do června 2010 vlastněn společně oběma firmami. Od závazku firmy ustoupily v únoru 2011, kdy se věcí začala zabývat Evropská komise.

KL22 hlasovani

Ta rozhodla, že dohoda byla v rozporu s evropskými pravidly hospodářské soutěže a šla proti snahám o větší integraci telekomunikačního sektoru na území Evropské unie. Výše pokuty podle Komise bere v potaz relativně krátkou dobu trvání dohody a skutečnost, že obě firmy se nesnažily dohodu před úřady utajit.

Zdroj: FoxBusiness

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.