Hlavní navigace

Teleko snížilo zvukovou kvalitu stanic ve svém multiplexu, má to však svůj důvod

Lukáš Polák

Operátor k tomuto kroku přistoupil z důvodu zlepšení sily signálu v okrajových oblastech. Operaci provedla firma ve stejný den, kdy odstartovalo DAB vysílání ze Žižkova.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

K nepopulárnímu kroku, snížení zvukové kvality rozhlasových stanic, přistoupil ve svém multiplexu operátor Teleko, jeden ze tří provozovatelů DAB technologie v České republice. Firma to na sociální síti Facebook obhajuje nutností pro získání vyšší robustnosti sítě, tedy lepším příjmem na samotné hranici signálu. Některé stanice, které měly doposud zvukovou kvalitu 96 kbps, byly sníženy na 72 kbps, další rádia mají ale například bitrate (datový tok) až 64 kbps. Na tuto skutečnost reagují negativně někteří majitelé DAB přijímačů na Facebooku Teleka a pochopitelně i v diskusi na webu DigiZone.cz.

Diners Vánoce2019

ČTĚTE TAKÉ: Operátor Teleko upravil názvy stanic Českého rozhlasu ve svém multiplexu

I když může na některé majitele DAB přijímačů působit tento krok jako pomyslný „červený hadr“, příbramská firma v podstatě neměla v tomto směru na výběr. Pokud chce mít dobrý signál i v oblastech, kde už signál není tak kvalitní, musí přistoupit k nastavení vyšší robustnosti. Zachovat obě hodnoty na uspokojivých parametrech pro všechny posluchače tak nebylo možné. Posluchači si u Teleka stěžují například na zhoršený signál z vysílače Milešovka, nicméně podle našich informací došlo ke zlepšení signálu severně od toho vysílače. Na jih bylo vysílání omezeno pravděpodobně z důvodu rušení tamní meteorologické stanice.