Hlavní navigace

Teleko začalo jako první na světě využívat cloudové řešení pro DAB vysílání

9. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světovou premiéru si u příbramského Teleka odbyl tzv. DAB head-end, který pro vysílání využívá cloudového úložiště. Technologii dodala norská firma Paneda.

Jako první na světě se příbramské firmě Teleko podařilo spustit v reálném provozu virtuální DAB head-end využívající kapacity cloudu. Mimo vylepšených funkcí vkládání radioobrázků a radiotextů přímo provozovateli vysílání by mělo nové řešení umožnit vyšší flexibilitu při zavádění nových stanic a snížit náklady na jejich provoz.

Technologie vyvinutá norskou firmou Paneda by měla umožnit i menším rozhlasovým stanicím zprovoznit DAB vysílání i v lokálním měřítku, vysvětluje další výhody majitel společnosti Teleko Tomáš Řapek.

PSALI JSME: Teleko od února rozšiřuje digitální nabídku o další dvě stanice

Kompletní systém DAB head-endu využívá v současnosti cloudu u firmy Google. Zvuková stopa je přenášena z Česka po internetu a norská Paneda posílá signál připravený k vysílání přes internet zpět do České republiky. Zabezpečení spojení mezi vysílací sítí a cloudem zajišťuje nový systém norské firmy nazvaný Paneda Cloud Connector.

Aktuálně Teleko pro odbavení DAB+ využívá systém Rapid od společnosti All In Media. Ten zajišťuje okamžitou aktualizaci textů a obrázků. Zkušební provoz má demonstrovat možnosti jednoduchého, flexibilního a pohodlného řešení pro spuštění DAB vysílání s nižšími vstupními náklady díky využití cloudového řešení.

ICTZ23

PSALI JSME: Operátor Teleko upravil názvy stanic Českého rozhlasu ve svém multiplexu

Vůbec poprvé tak vysílá kompletní DAB systém bez využití speciálního hardwaru. Jde o výrazný posun, který v budoucnu zjednoduší DAB vysílání a zlevní jeho provoz, pochvaluje si obchodní ředitel Lars-Peder Lundgren ze švédské pobočky společnosti Paneda. Paneda nás přesvědčila, že jejich technologie je pro náš byznys ideální a využití cloudového řešení umožní spustit DAB vysílání podstatně levněji než dosud, zdůrazňuje hlavní výhodu Tomáš Řapek.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.