Hlavní navigace

Telekomunikační úřad SR doporučuje Slovákům MPEG-4

3. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
3. 7. 2008

MPEG-4, to je komprese, kterou by doporučil Slovákům nejraději při přechodu na pozemní digitální vysílání Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚ SR). V pořadu Kontakty, na jehož úterní vydání upozornil server Digimedia.sk, doporučil kódovací standard MPEG-4 předseda úřadu Branislav Máčaj. Komprese MPEG-2, která se používá v současné době, je totiž podle jeho slov již překonaná, a to nejen technologicky, ale např. také při přechodu na televizi ve vysokém rozlišení.

Podle Máčaje se přiklání ke standardu MPEG-4 především země, kde se digitalizuje nově. Státy, které vysílají v kompresi MPEG-2 už mají za sebou proces delší. Dělat digitalizaci tzv. „na dvakrát“ není dle jeho slov pro nikoho výhodné. Jak uvádí server Digimedia.sk, není zatím jasné, jak ovlivní na Slovensku standard MPEG-4 chystaný tendr na provozování DVB-T, objevily se však prý úvahy, že by měli být zvýhodněni právě ti, kteří nabídnou novější kompresi.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.