Hlavní navigace

Telenor Internet koupil OasaNet

1. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V době vzrušené "Internetovou válkou" je málo velkých zpráv, které nesouvisejí s Telecomem. Telenor Internet se o jednu takovou postaral - minulý týden koupil konkurenčního poskytovatele, OasaNet. Koncentrace trhu tedy zdatně pokračuje a další velké akvizice jsou zřejmě na obzoru.

Vezměme si to pěkně popořadě – za několik posledních měsíců se prodával Video On Line (německému investičnímu fondu), Terminal.cz (norskému Telenoru Nextel), NetForce (české pobočce GTS) a nyní je na řadě OasaNet. To je poměrně velký přesun v poměrně krátkém čase. Naznačuje to, že proces koncentrace trhu, tak dlouho předpovídaný analytiky, začal. Na jeho konci tu podle mého názoru budeme mít tak 3, maximálně 5 velkých poskytovatelů; a teď jde o to, kteří to budou, a kdo z ostatních se ke komu přidá. Rozhodně neslyšíme o nákupech naposledy – hovoří se o řadě velkých poskytovatelů, kteří hledají strategického partnera nebo rovnou kupce.

OasaNet byl jeden ze žhavých adeptů na odprodej, takže tato zpráva není tak překvapivá; po akvizi části společnosti Oasa koncernem Daimler-Benz byla čitelná jasná snaha Internetovou část, která do nové společnosti nepřešla, rychle prodat. Nyní se to tedy podařilo – a kupcem je Telenor Internet.

Když vloni na podzim Telenor Nextel vstupoval koupí Terminalu.cz (dnes Telenor Internet) na náš trh, deklaroval svůj zájem být do roku 2001 jedním ze tří největších poskytovatelů u nás. Vzhledem k tomu, že Terminal.cz byl spíše malým poskytovatelem s jediným přístupovým bodem v Praze, vyžaduje splnění tohoto předsevzetí kombinaci evolučního i revolučního rozvoje. Zhruba půl roku po zahájení činnosti tak po převzetí OasaNetu Telenor Internet nabízí své služby v šesti městech naší republiky. A jak nám řekl Vojtěch Vrba, technický ředitel TI, „dá se předpokládat, že to není poslední akvizice.“

KL22_nominace

Cena, za kterou byl OasaNet prodán, nebyla zveřejněna. Osobně se však domnívam, že nemohlo jít o vysokou částku. Přestože je OasaNet členem NIXu, nepatřil k nejvíce ceněným poskytovatelům. Kromě toho k „rodinnému stříbru“ každé společnosti patří její lidé – ti však zůstávají i nadále u nové společnosti debis-OASA a Telenor Internet tak získává pouze „železo“, linky a zákazníky. Je otázkou, co bylo hlavním motivem pro koupi právě tohoto poskytovatele – podle mého názoru má nyní Telenor Internet jako prioritu rozšíření své sítě do dalších měst a v tomto ohledu byla zřejmě akvizice OasaNetu správným a levným krokem.

Příští valná hromada NIXu, která se má konat koncem března, tak zřejmě bude muset přijmout rezignaci dvou svých členů na členství; vedle OasaNetu také NetForce. NIX tedy zvolna směřuje zpátky ke svým kořenům; brzy v něm znovu bude jen pár největších poskytovatelů.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.