Hlavní navigace

Telenor Internet odhaluje své ledví

Marek Antoš

V poslední době jsme na Lupě zveřejnili několik článků, které se týkají informační otevřenosti poskytovatelů připojení. Je potěšitelné, že stále více firem jde cestou zveřejňování informací o své síti. Poměrně rozsáhlé údaje nyní dává k dispozici Telenor Internet, první velká ryba.

Musím se přiznat, že o této novince informuji poněkud se zpožděním: ve skutečnosti Telenor příslušnou stránku zveřejnil již kolem Invexu. Protože se mi nepodařilo najít na ni odkaz na domovských stránkách Telenoru (zřejmě tam zkrátka není), raději vám hned prozradím její adresu: http://stat.ti­.cz/public.

Telenor zde zveřejňuje dva typy informací o sobě. Především jsou to statistiky vytížení linek, zachycené v klasickém MRTG grafu. Konkrétně jde o linku k NextBone (tedy do zahraničí) a do NIXu. Pro člověka ne zcela seznámeného s poměry může být poněkud matoucí, že nikde nejdou uvedeny kapacity těchto linek, takže přímo s grafu není jasné, nakolik jsou linky zatížené. Navíc, pokud jsem dobře pochopil první graf, jde o linku mezi Telenorem a pražským uzlem NextBone, což je opět Telenor. Zajímavější by však byla statistika linky NextBone ven, která by se od této pravděpodobně lišila. Nevyužívá ji totiž jen Telenor, ale i další poskytovatelé (nedávno například přechodně Video On Line).

Grafy jsou na stránce pouze v jedné časové variantě, tedy zaznamenávají situaci v posledních 24 hodinách. Původně na této stránce byly i statistiky za delší časové období, pokud se nemýlím, tak dokonce i s ročním horizontem. V mezičase mezi zveřejněním a současností tyto grafy bohužel zmizely. Tentýž osud postihl i statistiky dalších vnitrostátních linek (zejména do jednotlivých uzlů po republice), které byly původně také k dispozici. Je otázkou, zda se Telenor Internet zalekl své vlastní otevřenosti, v každém případě je to škoda. Původní stránka byla převratným krokem vpřed, současná je jen jednou z mnoha – byť asi u dosud největšího poskytovatele.

Druhá část stránek se věnuje obsazenosti modemů. Zde jsou informace ze všech uzlů Telenoru po republice, celkový počet modemů je však opět vyznačen jen u některých uzlů, což je poněkud matoucí. V každém případě však grafy potvrzují dostatečnou kapacitu modemů, alespoň pokud lze soudit ze statistiky posledních 24 hodin. Hodnocení delších časových úseků bohužel chybí, stejně jako u zatížení linek.

Telenor Internet si nepochybně zaslouží pochvalu za to, že se jako první z velkých poskytovatelů vydal cestou alespoň částečné informační otevřenosti. Je však škoda, že nezůstalo u původního rozsahu. Ostatně sami se můžete podívat na serveru stat.ti.cz, co všechno by ještě bylo možné zveřejnit (titulní stránka kupodivu nevyžaduje heslo, všechny ostatní už bohužel ano).

Doplnění (26.10., 11:20): Omlouvám se za nepřesnost v článku, ve skutečnosti informace o kapacitě linek i grafy za delší časové období k dispozici jsou. Je však třeba kliknout na konkrétní graf, což není na stránce uvedeno a sám jsem si této možnosti nevšiml. -man

Marcom

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
26. 10. 1999 9:25
Petr Souček (neregistrovaný)
VOL nebyl připojen na Nextbone, ale na Telenor Internet, je to krásně vidět na tom ročním grafu. Dnes zajišťuje TI část konektivity pro Telenor Česká republika, zase je ale připojení realizováno přes autonomní systém 6721, tj. Telenor Internet. Do Prahy je ale připojena 34 Mbit/s linka na Slovensko, kde je připojen slovenský Telenor Internet/Nextra, dříve Netlab, AS6726, a přes něj další slovenský provider Pubnet.
26. 10. 1999 8:20
null (neregistrovaný)
No ako tak pozeram su tam aj maximalne rychlosti, aj rocne grafy aj pocty modemov (staci kliknut na prislusny graf).