Hlavní navigace

Telenor Internet odhaluje své ledví

26. 10. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V poslední době jsme na Lupě zveřejnili několik článků, které se týkají informační otevřenosti poskytovatelů připojení. Je potěšitelné, že stále více firem jde cestou zveřejňování informací o své síti. Poměrně rozsáhlé údaje nyní dává k dispozici Telenor Internet, první velká ryba.

Musím se přiznat, že o této novince informuji poněkud se zpožděním: ve skutečnosti Telenor příslušnou stránku zveřejnil již kolem Invexu. Protože se mi nepodařilo najít na ni odkaz na domovských stránkách Telenoru (zřejmě tam zkrátka není), raději vám hned prozradím její adresu: http://stat.ti­.cz/public.

Telenor zde zveřejňuje dva typy informací o sobě. Především jsou to statistiky vytížení linek, zachycené v klasickém MRTG grafu. Konkrétně jde o linku k NextBone (tedy do zahraničí) a do NIXu. Pro člověka ne zcela seznámeného s poměry může být poněkud matoucí, že nikde nejdou uvedeny kapacity těchto linek, takže přímo s grafu není jasné, nakolik jsou linky zatížené. Navíc, pokud jsem dobře pochopil první graf, jde o linku mezi Telenorem a pražským uzlem NextBone, což je opět Telenor. Zajímavější by však byla statistika linky NextBone ven, která by se od této pravděpodobně lišila. Nevyužívá ji totiž jen Telenor, ale i další poskytovatelé (nedávno například přechodně Video On Line).

Grafy jsou na stránce pouze v jedné časové variantě, tedy zaznamenávají situaci v posledních 24 hodinách. Původně na této stránce byly i statistiky za delší časové období, pokud se nemýlím, tak dokonce i s ročním horizontem. V mezičase mezi zveřejněním a současností tyto grafy bohužel zmizely. Tentýž osud postihl i statistiky dalších vnitrostátních linek (zejména do jednotlivých uzlů po republice), které byly původně také k dispozici. Je otázkou, zda se Telenor Internet zalekl své vlastní otevřenosti, v každém případě je to škoda. Původní stránka byla převratným krokem vpřed, současná je jen jednou z mnoha – byť asi u dosud největšího poskytovatele.

Druhá část stránek se věnuje obsazenosti modemů. Zde jsou informace ze všech uzlů Telenoru po republice, celkový počet modemů je však opět vyznačen jen u některých uzlů, což je poněkud matoucí. V každém případě však grafy potvrzují dostatečnou kapacitu modemů, alespoň pokud lze soudit ze statistiky posledních 24 hodin. Hodnocení delších časových úseků bohužel chybí, stejně jako u zatížení linek.

Telenor Internet si nepochybně zaslouží pochvalu za to, že se jako první z velkých poskytovatelů vydal cestou alespoň částečné informační otevřenosti. Je však škoda, že nezůstalo u původního rozsahu. Ostatně sami se můžete podívat na serveru stat.ti.cz, co všechno by ještě bylo možné zveřejnit (titulní stránka kupodivu nevyžaduje heslo, všechny ostatní už bohužel ano).

Doplnění (26.10., 11:20): Omlouvám se za nepřesnost v článku, ve skutečnosti informace o kapacitě linek i grafy za delší časové období k dispozici jsou. Je však třeba kliknout na konkrétní graf, což není na stránce uvedeno a sám jsem si této možnosti nevšiml. -man

MMF24

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).