Hlavní navigace

Televize jako pozadí může ovlivnit vývoj předškolních dětí

16. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
16. 7. 2008

Předškolní děti se špatně koncentrují na hraní, když v místnosti běží jako pozadí televize. I když televizi přímo nesledují, může je rušit a dokonce poškodit jejich vývoj, cituje agentura ČTK z výsledků výzkumu pediatrů z amerického Bostonu, zveřejněných v nejnovějším vydání časopisu Child Development.

Dětští lékaři nedoporučují televizi dětem do dvou let. Nové studie týmu Marie Evansové z dětské nemocnice v Bostonu ale ukazují, že tři čtvrtiny amerických dětí předškolního věku žijí v domácnostech, kde po většinu dne běží televize, konstatuje agentura. Při kontrolovaném pokusu pediatři sledovali padesát dětí ve věku 12, 24 a 36 měsíců, které si hrály s hračkami vhodnými k jejich věku.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

První půlhodinu byla v místnosti zapnutá televize s pořadem pro dospělé a reklamami. Druhých 30 minut byl televizor vypnutý. Při běžící obrazovce si děti, přestože se na televizi přímo nedívaly a pouze na ni maximálně jednou za minutu upřely letmý pohled, hrály po kratší dobu. Nemohly se tolik soustředit a svou hru často přerušovaly, píše se v Child Development.

Přestože dopady televize zapnuté doma jako pozadí prokázané touto studií jsou malé, mohou mít na děti kumulativní dopad, pokud jsou obrazovce vystaveny dlouhodobě, napsali bostonští pediatři. Dopad podle nich může zahrnovat zhoršení poznávacího a jazykového vývoje a sníženou schopnost soustředění. To jistě není dobrá zpráva pro provozovatele dětského kanálu BeBe TV, který v České republice vysílá prostřednictvím kabelů a satelitu a je určen nemluvňatům.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).