Hlavní navigace

Televize: Souběhy analogového a digitálního vysílání jsou příliš dlouhé

6. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
6. 10. 2009

Souběžné analogové a digitální zemské televizní vysílání, které má na mnoha místech České republiky trvat i několik měsíců až dva roky, je podle zástupců celoplošných analogových televizních stanic příliš dlouhé. Na pondělní konferenci Milníky digitální televize v Brně se na tom shodli technický ředitel televize Prima Patrik Slavík a šéf úseku techniky brněnského studia České televize Radomír Kos.

Souběh analogového a digitálního vysílání by neměl v žádné oblasti trvat déle než tři měsíce, míní Slavík. Proto se Prima rozhodla už při dubnovém vypínání analogového vysílání v Praze a při zářijovém vypínání v západních Čechách ukončit analogové vysílání i na většině analogových dokrývačů. Je to pravda, český divák je známý svým laxním přístupem a nechává přechod na digitální příjem televize na poslední chvíli, ať je souběh obou druhů vysílání dlouhý, jak chce, souhlasil se Slavíkem Kos.

BRAND23 Workshop

Televizím se souběžné vysílání oběma způsoby ze stejného vysílače také prodražuje. Proto například Nova a Primou navrhly Českým Radiokomunikacím, aby o rok dříve spustily jejich digitální vysílání z Ještědu, a po třech měsících od jeho startu vypnuli analogový signál. Radiokomunikace ale upozorňují na výpovědní lhůty smluv na analogové vysílání. Jejich délka je sice obchodním tajemstvím, pohybuje se však v řádu měsíců až jednoho roku.

Můžeme předčasně vypnout analog, ale České Radiokomunikace nám budou dál účtovat poplatky spojené s šířením tohoto signálu, vysvětlil serveru DigiZone.cz zástupce jedné ze tří velkých analogových televizí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).