Hlavní navigace

Televizi v mobilu brzy vyzkouší i Pražané

11. 5. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Čeští diváci se v blízké době dočkají televize v mobilním telefonu. Po Jižní Koreji, Japonsku a Itálii dorazí tato největší novinka v oblasti televizního vysílání také do tuzemska. Zatím však nepůjde o komerční službu. Společnost Radiokomunikace chystá společně s mobilním operátorem T-Mobile pilotní provoz „televize v kapse“ pro omezený počet diváků v Praze. Pro test už získaly krátkodobou licenci.

První test proběhl loni na Invexu

Obě firmy už sledování televize prostřednictvím displeje mobilního telefonu vyzkoušely na loňském veletrhu Invex v Brně. T-Mobile tehdy vytvořil speciální program T-Music (pod stejným názvem vysílá televize Prima ve spolupráci s T-Mobile svůj hudební pořad) a v několikadenním testu se objevilo i živé vysílání zpravodajského kanálu ČT 24 a záběry z vily VyVolených televize Prima. Stejně jako loni, i letos chtějí Radiokomunikace pro šíření signálu využít pozemní vysílač a digitální formát DVB-H. Ten je velmi podobný klasickému pozemnímu digitálnímu vysílání. Na rozdíl od služby UMTS ale nejde o streamování, ale opravdové živé televizní vysílání. Radiokomunikace již získaly od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci pro dvouměsíční experiment v Praze na Strahově.

Digitální svět

Jak probíhaly loňské zkoušky DVB-H v Brně

Na loňském veletrhu Invexu v Brně byla představena hned dvě experimentální televizní vysílání ve standardu DVB-H (Českého Telecomu a dvojice Radiokomunikace/T-Mobile). Šlo však spíše o ukázku či tzv. předvedení konceptu než o zahájení testovacího provozu. O řádném komerčním provozu ani nemluvě. Eurotel se později soustředil spíše na službu UMTS, která je založena na tzv. streamování. O loňských testech DVB-H v Brně se dočtete v článku Jiřího Peterky.

Zatím není jasné, kdy to vysílání spustíme, ale jednou z možností je druhá polovina května. Záleží na dohodě s naším partnerem, společností T-Mobile. Ta také rozhodne o obsahu, přiblížil přípravu pilotního vysílání DVB-H v Praze ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martin Roztočil. Jednou z možností jsou testy sportovních přenosů. V sousedním Německu chce T-Mobile televizi v mobilu rozjet ve velkém v době fotbalového šampionátu. Zástupci české pobočky firmy letos v lednu na konferenci o digitálním vysílání v Praze uvedli, že by česká metropole mohla sehrát roli jakéhosi „testovacího pole“ pro bezproblémový start služby v Německu.

Obsah? Rozhodnou autorská práva

Čeští klienti T-Mobile se ale s největší pravděpodobností fotbalových přenosů a sestřihů z šampionátu na svých mobilech nesetkají. Je to otázka autorských práv. Musí se to všechno ještě vyjasnit, říká Martin Roztočil. Jednání se teprve povedou, takže bych hodně předbíhal. V polovině května budeme moudřejší. Kromě klasického televizního vysílání služba nabídne také možnost hlasovat v různých televizních soutěžích, hitparádách, ale také stahování vyzváněcích tónů a další interaktivní prvky.

V dalších fázích bude vysílání doplněno o další interaktivní služby, včetně zabezpečeného přístupu k obsahu. Klíčovým prvkem pro zajištění přístupových práv bude SIM karta T-Mobile, která tak bude fungovat podobně jako přístupová karta v případě placených televizních kanálů, a umožní tak vysílání obsahu z placených kanálů přímo v mobilních telefonech. Uživatelé mobilních telefonů si tak vedle oblíbeného obsahu poskytovaného zdarma budou moci objednat speciální programy či zakoupit práva ke sledování přenosů např. ze sportovních zápasů či koncertů, slibují na svých webových stránkách Radiokomunikace.

Speciální mobily dodá Siemens

DVB-H mobil

Pro příjem televize bude třeba speciální mobilní telefon třetí generace, jehož cena se bude pohybovat od patnácti tisíc korun výše. Obě firmy proto nepředpokládají, že by se tato služba stala masovou záležitostí – alespoň ne v první zaváděcí fázi. Vysílání poběží ve formátu CIF s rozlišením 360×288 bodů, přenos televizního signálu bude vyžadovat kapacitu 384 Kb/s. Během pilotního vysílání v Praze by Radiokomunikace chtěly pokrýt celé město a otestovat si kvalitu signálu včetně případných rušivých elementů, jakými mohou být velké budovy nebo silné zdi. V budoucnu by pak signál měl být dostupný většině české populace, slibuje firma.

Speciální mobilní telefony k testům poskytne Siemens, který se podílel i na loňském zkušebním vysílání Radiokomunikací a T-Mobile na brněnském Invexu. SIM karty dodá společnost Gemplus a technologické řešení pro ochranu přenášeného obsahu firma Nagravision. Mediálními partnery, kteří by měli dodat obsah, jsou Česká televize a Prima. Nelze proto vyloučit, že T-Mobile v rámci pilotního provozu nabídne i digitální kanál ČT 4 Sport (záleží však na vyřešení otázky vysílacích práv, zejména v době mistrovství světa v kopané). Téměř jisté je zařazení zpravodajského kanálu ČT 24, kde je majitelem veškerých vysílacích práv ČT.

Content First 2022_tip temata

Evropským průkopníkem je Itálie

Plnohodnotný zkušební provoz je plánován na druhé pololetí roku 2006, kdy bude k dispozici dostatek přístrojů s podporou zmíněné technologie. O podobě a načasování komerčního spuštění bude rozhodnuto podle výsledků pilotního provozu – rozhodujícími faktory pak budou zkušenosti zákazníků a jejich spokojenost, shrnují Radiokomunikace. Záležet bude ale také na Českém telekomunikačním úřadu, kdy vyčlení pro DVB-H potřebnou vysílací síť. Je pravděpodobné, že v souvislosti se zaváděním pozemní digitální televize ve formátu DVB-T úřad věnuje jeden ze čtyř prvních celostátních multiplexů právě této službě.

UMTS perex

Eurotel vs. T-Mobile, UMTS vs. DVB-H?

Jak vypadá a jak funguje živé vysílání televize Óčko pro mobilní telefony, které ve své mobilní síti UMTS spustil k 1. prosinci 2005 Eurotel? Na rozdíl od T-Mobile, který obdobnou síť pojal pouze jako „tlustší rouru“ do Internetu, se Eurotel pustil i do hledání a nabízení určitého „3G obsahu“. Kromě videohovorů, různých her, hudby, zvonění, log a podobných věcí zařadil do své nabídky také živé televizní vysílání, určené pro mobilní telefony. Více v seriálu Jiřího Peterky (1. díl, 2. díl).

První plnohodnotné komerční vysílání přes mobilní telefony odstartovalo loni v Jižní Koreji, která však využívá jiný digitální formát: DMB. Ten je doplňkovým segmentem rozhlasových digitálních multiplexů a lze jej šířit jak z pozemních vysílačů, tak ze satelitu. Od 1. dubna mohou televizi v mobilu sledovat také Japonci. V Evropě tuto službu jako první zavedla Itálie, následovaná Finskem. Velké naděje do televizního vysílání pro mobilní telefony vkládá Německo, které podobně jako v případě televize s vysokým rozlišením obrazu (HDTV) počítá s pozitivní rolí letošního fotbalového šampionátu. Úspěšné testy v Nižním Novgorodu provádí také Rusko.

Anketa

Kdy myslíte, že v České republice začne komerční vysílání ve formátu DVB-H?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.