Hlavní navigace

Televizní pásmo 694 až 790 MHz se otevře nejen v Evropě mobilním službám

Lukáš Polák

V souvislosti s tím je pro Českou republiku důležitá snaha urychleně zavést vysílání ve standardu DVB-T2. Sousední Německo neváhalo a aukci kmitočtů má již za sebou.

Doba čtení: 2 minuty

Očekávané rozhodnutí, že pásmo 694 až 790 MHz (49. až 60. kanál) padne v následujících letech za oběť telekomunikačním mobilním službám, zejména pak budování rychlých internetových sítí, zaznělo na konferenci WRC 2015 v Ženevě právě dnes. Novinka se v následujících letech bude týkat nejen České republiky a Slovenska, ale i celé Evropy a také Afriky, Středního východu a části Asie. Podle Mezinárodní telekomunikační unie ITU by však do budoucna měla být zachována ochrana televizního vysílání i leteckých radionavigačních systémů. Očekávané informace z WRC 2015 přinesly jako první servery Telecompaper.com a Advanced-television.com.

K TÉMATU: Pozice Česka před jednáním o pásmu 700 MHz? Dlouhodobé garance alespoň pro pásma 470–694 MHz

Rozhodnutí na konferenci WRC 15 představuje mezník v rozvoji širokopásmového připojení prostřednictvím mobilních zařízení, a to v celosvětovém měřítku bez ohledu na místo, síť nebo použité zařízení, konstatoval Houlin Zhao, generální sekretář mezinárodní unie ITU. Podle Françoise Rancyho z radiokomunikační kanceláře ITU je výsledek jednání dobrou zprávou jak pro mobilní operátory, tak i výrobce těchto zařízení. Připravuje se tak půda pro širokopásmové připojení tohoto typu za přijatelnou cenu i v oblastech, kde to doposud nebylo možné. Podle dřívějších hlasů znějících z Evropské unie by se toto pásmo mělo uvolnit přibližně okolo roku 2020.

ČTĚTE TAKÉ: Prima: úvahy o odejmutí pásma 700 MHz jsou předčasné, je třeba řešit DVB-T2

V souvislosti s tím je pro Českou republiku důležitá snaha urychleně zavést vysílání ve standardu DVB-T2. Sousední Německo neváhalo a již v uplynulých měsících se zde uskutečnila aukce frekvencí v pásmu 700 MHz. To je pochopitelně klíčová informace i pro orgány činné na našem území, mimo jiné Český telekomunikační úřad. V České republice už by měly začít fungovat přechodné DVB-T2 multiplexy v příštím roce. Věříme, že na WRC 15 zástupci České republiky prosadí takové řešení, které terestrické platformě v České republice umožní další rozvoj jejího potenciálu, a že Český telekomunikační úřad následně urychleně přidělí nutné přechodové frekvence, uvedla nedávno pro DigiZone.cz dnes již bývalá mluvčí FTV Prima Marie Fianová.

Našli jste v článku chybu?