Hlavní navigace

Televizor Philips 55PUS8601 je rozhodně mimořádným počinem

7. 9. 2016
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: TP Vision
UVNITŘ GALERIE – Po levné Philips 40PFT4201 tu máme unikátní televizor, jaký u konkurence nenajdete. Třeba na magnetech po stranách přístroje má umístěnu další sadu reproduktorů. A to není zdaleka vše.

Při velmi dlouhém čekání na „sedmičkovou“ řadu, o kterou si stále píšete (zatím ale jen bohužel…), mi byla nabídnuta zápůjčka PUS8601 s unikátními zvukovými lištami – ty jsou k dosti lesklé obrazovce přichyceny magneticky. Jde o model představený v Praze na podzim 2015 a jak možná tušíte, jsme těsně před vrcholem celé nabídky značky Philips, resp. TP Vision.

HDMI konektory lze využít i přenos Ultra HD obrazu

Vedle vysloveně elegantního vzhledu a Ultra HD obrazovky se čtyřstranným Ambilightem se speciálním režimem pro hry (LED jsou po všech čtyřech stranách zadní stěny) má být k dispozici i podpora technologie vysokého dynamického rozsahu HDR. Stejně jako u některých dalších televizorů, např. řady 6000, však ještě není uvolněn odpovídající firmware.

Zabudováno 16 GB paměti, která může být rozšířena přes USB, kompletní podpora H.265/HEVC, šestijádrový procesor a operační systém Android TV (5.1.1). Pro funkci MultiRoom může být televizor použit jako klient i jako server, takže z jiného televizoru si můžete přes lokální síť sáhnout třeba na jeho DVB-S/S2 tuner a převzít si vysílání (přenos jede maximálně v 720p). A protože jsme v nabídce značky hodně vysoko, všechny konektory HDMI můžete také bez omezení využít i pro přenos 4K obrazu, nicméně stále je zabudováno pouze jedno rozhraní USB 3.0.

Nožičky jsou samostatné a dvoje. Do panelu se šroubují zezadu (viz dále) a jak můžete vidět ze snímků, přesahují obrazovku, na což je třeba při klasické instalaci myslet. Šířka v tabulce je pak uvedena jako opravdu maximální rozměr smontovaného televizoru, tedy včetně nožiček. Pokud jde o šířku samotného panelu, ta je 1226 mm, ale díky postranním lištám s reproduktory je výsledkem 1260 mm. Panel jako takový je ve valné většině hluboký asi 17 mm, díky „hrbu“ s elektronikou a reproduktory má ve skutečnosti 40 mm. À propos, reprosoustavy…

Jeden ze zvukově nejlépe hrajících televizorů 

Televizor hraje i bez postranních zvukových lišt (vzadu je, v „hrbu“, dvojice reproduktorů), které se upevňují magneticky a jsou kryty nesnímatelnou kovovou mřížkou. Konektor – jack – se zastrčí do šikovně umístěného protikusu na boku. V okamžiku, kdy tak učiníte, přebírá dvojice rozměrných širokopásmových reproduktorů na zadní straně roli středů a basů a dvojice lišt má na starosti výšky.

V tomto okamžiku Philips 55PUS8601 skutečně ožije a patří mezi nejlépe hrající televizory, jaké si dnes můžete pořídit. Aby toho nebylo málo, můžete ještě dokoupit samostatné a napájené stojany PTA860 (viz galerie), na které se dají postranní zvukové lišty nasunout, takže je vlastně od televizoru zcela oddělíte. Stojany z chromovaného hliníku mají v sobě zabudován jednak zesilovač a jednak středový reproduktor, což má opět chování audio systému proměnit.

K televizoru se stojany napojí bezdrátově přes vysílač v USB. „Bezdrát“ představuje speciální systém a podle výrobce by díky tomu nemělo docházet ani ke zvukovému zpoždění, ani k rušení. Celkový počet reproduktorů pak vzroste na dvacet.

Českou cenu stojanů se mi zjistit nepodařilo, na Amazonu jsem narazil na 430 € (asi 11 600 Kč) a z levného kraje právě nebudou.

Instalace i s dotazem na HbbTV

Jak bylo řečeno, podstavec se skládá ze dvou nožiček, které se jednoduše přišroubují do otvorů na zadní stěně panelu. Nožičky jsou označeny, takže víte, kam přijdou, a je to tudíž jednoduché, i když se na ně televizor nasadit nedá. Jak vidíte v galerii, ční také kousek přes hranu panelu, otočit směrem dovnitř jako u některých jiných výrobků nejdou.

Softwarová instalace je relativně dlouhá, protože je nejprve třeba spárovat dálkový radiový ovladač s televizorem (jde to snadno) a mj. také vyplnit přihlášení k účtu na Google Play/Store, což se však dá provést i přes mobil či počítač. Televizor si však nebyl schopen podle volby jazyka určit zemi a nejen tady by se dala instalace udělat lépe.

Na závěr se objeví průvodce, který vám pomůže s nastavením například osvětlení pozadí televizoru Ambilight, které lze zvolit i podle barvy vaší stěny, což je určitě šikovné a značka tohle umí výborně.

Nově je tu navíc i volba pro HbbTV. Poprvé tak u televizoru s Android TV vidím v rámci jeho instalace dotaz, zda chci HbbTV zapnout, nebo ne. Tady by se měl přiučit Samsung, protože pokud výrobce z nějakého důvodu nechce tzv. datovou službu (HbbTV) zapínat automaticky, má alespoň dát zákazníkům možnost volby. A to TP Vision dělá.

Co se týče třídění, to zajišťují oblíbené položky a pořadí se zachovává takové, v jakém je vybíráte. Jdou však i následně přeuspořádat, což k vidění není právě často, a jde také vybrat souvislý blok kanálů, které můžete mezi oblíbené přidat najednou.

Kontextové menu, které se objeví na aktuálním kanálu dovoluje i vypnutí HbbTV.
Autor: Bohumil Herwig

Kontextové menu, které se objeví na aktuálním kanálu, dovoluje i vypnutí HbbTV.

Ovládání: typický Android TV bez kolování v nabídkách a možnosti uchytit ikony aplikací

V menu nastavení, ale například i v nabídkách OS Android nelze kolovat a někdy je to vysloveně otravné. Tato ovládací filozofie se promítá i do práce s multimédii, a pokud budete používat nějaké objemnější USB médium, strávíte prostým hledáním souboru ke spuštění spoustu zbytečného času. Ten strávíte i hledáním konkrétní aplikace v domovském menu Android TV. Ty totiž ani ve verzi 5.1 nejdou uchytit na určitou pozici, jako to umí konkurenční systémy. Aplikace se tak vodorovně posouvají podle toho, jak je používáte, a někdy i podle systému, který znají jen tvůrci OS. Alespoň u mě tomu tak občas bylo.

K tomu všemu ještě přistupuje problém s dotykovou ploškou na tlačítku OK, která si v mých rukách dělala, co chtěla, takže jsem musel televizor ovládat velmi, ale velmi opatrně. To, že si nerozumím s dotykovou ploškou, je však ryze můj problém, ale rozhodně vám doporučuji si tohle před koupí ověřit. Troufnu si říci, že vám buď sedne, anebo nesedne. Nic mezi tím. Škoda, že se nedá dotyková ploška vypnout.

Dálkový ovladač má solidní rozložení, tedy až na tlačítko EPG, které je opět příliš stranou. Tlačítko „+“ vyvolá kontextové menu a například v multimédiích jde o nastavení titulků, včetně znakové sady. Při běžném TV vysílání zde vidíte například jazyk, doplňkové titulky či informace o kanálu a jeho kvalitě.

Kde program chybí, záhy se automaticky dohraje. Pokud na pořadu chvíli vydržíte, objeví se část rozšířeného popisku. Kompletní se vyvolá po zmáčknutí „i“.
Autor: Bohumil Herwig

Kde program chybí, záhy se automaticky dohraje. Pokud na pořadu chvíli vydržíte, objeví se část rozšířeného popisku. Kompletní se vyvolá po zmáčknutí „i“.

Osmidenní EPG tentokráte primárně nastaveno na vysílač DVB-T

Programová nabídka je bez obrazu a zvuku a standardně je nyní nastavena na data z vysílače, a nikoli z internetu. Program se ukáže pro osm stanic, a pokud na nějakém pořadu chvíli vydržíte, zobrazí se jeho rozšířený popisek a počet kanálů na obrazovce se sníží. Tlačítkem „i“ pak do nového okna vyvoláte kompletní popisek.

Z EPG můžete pořad nahrát, což oficiálně vyžaduje disk od 250 GB výše (vyhrazený a spárovaný), a můžete se také nechat na pořad upozornit. A televizor se dokonce i probudí (!) z pohotovostního režimu.

Tak by to mělo být, ale je to bohužel čím dál tím méně časté.

Po EPG se můžete libovolně pohybovat, na kanál jste přepnuti buď při odchodu z něj (Return), nebo po OK na libovolném budoucím pořadu. Pokud nemáte odpovídající USB médium pro nahrávání, v EPG se vám tato volba nezobrazuje. Na zeleném teletextovém tlačítku pak máte možnost nechat si všechny nahrávky a také připomínky, resp. upozornění na pořad, vypsat. Pořady jdou také filtrovat podle žánrů a výběr je opravdu bohatý.

Program se i v případě volby „z DVB-T vysílače“ kupodivu stahoval průběžně, a nebylo tudíž zapotřebí vstoupit na daný multiplex. Po přepnutí na volbu „z vysílače“ jsem se dočkal jakýchsi stínů na pozadí (náhled v okénku jako dříve už tu není), zvuk ale v tomto okamžiku funguje.

Nikde jsem nenarazil na to, odkud data z internetu pocházejí (dříve Gracenote), ale stahovala se ze všech stanic v DVB-T, kde jsou dostupná. A tohle v případě Gracenote někdy zlobilo. Nově také chybí volba, která nás provázela řadu let, totiž možnost aktualizovat data v EPG manuálně na vyžádání.

Nabídka na tlačítku Home. Dohrál jsem MX Player, zbytek byl zaveden po instalaci. V nabídce se pohybujete horizontálně i vertikálně, ikony aplikací však nelze v jednotlivých sekcích pevně ukotvit jako to umí jiné TV systémy.
Autor: Bohumil Herwig

Nabídka na tlačítku Home. Dohrál jsem MX Player, zbytek byl zaveden po instalaci. V nabídce se pohybujete horizontálně i vertikálně, ikony aplikací však nelze v jednotlivých sekcích pevně ukotvit, jako to umí jiné TV systémy.

Chytré funkce po aktualizaci jako proměněné

Těsně před koncem testu se objevila zásadní aktualizace firmwaru a předtím zcela nefunkční aplikace VoD (video na vyžádání – on-line videopůjčovny), a někdy i vypadávající HbbTV, se najednou uklidnily.

Pokud se podíváme na funkci konkrétních aplikací, na začátku testu nikdy nepracovalo Voyo, a to – kupodivu – jak pod OS Google Android TV, tak pod částí Kolekce aplikací Philips, kde jsou ty z původní firemní platformy. Jediné, co mi tak ze zkoušených videoaplikací vždy fungovalo, bylo YouTube.

Po aktualizaci se rozeběhlo jak Banaxi, tak Voyo, a spustil jsem i FilmBox Live, a to včetně správného průběhu přihlášení, se kterým jsem měl před nedávnem problémy pod Samsung Tizen. Bohužel jsem ale nemohl přehrát jediný pořad, protože v tomto okamžiku aplikace vždy odskočila do hlavní nabídky a pořad nespustila. U Banaxi pak bez přihlášení vždy přehrajete ukázku a i tohle má tato značka šikovně vymyšleno.

Co se týče HbbTV, o dotazu při instalaci jsem se už zmiňoval. Jednou se mi také stalo, že po zapnutí televizoru najednou podpora této technologie na všech kanálech vypadla a upozornění v podobě červeného tlačítka se neobjevilo ani u ČT, ani u Primy, a přitom televizor zjevně na internetu byl a HbbTV bylo povoleno.

Po aktualizaci jsem HbbTV ještě krátce vyzkoušel na ČT a na kanálech FTV Prima a zdálo se být vše v pořádku. Pracovalo – v rámci možností (aplikace se ještě ladí) – i na stanici Kino Svět.

S mobilním telefonem LG Flex 2 jsem otestoval napojení přes Wi-Fi Miracast a router Netgear R7000 a televizor se propojil bez obtíží. Obrazová kvalita byla velmi dobrá a zhruba na úrovni zdrojového DVB-T, resp. někdy lehce pod ním.

Režim Multi View (k dispozici jsou zdvojené tunery) vyvoláte pohodlně přes tlačítko dálkového ovladače. Funkčně byl ale náhled na dva nezávislé TV kanály hodně omezen.
Autor: Bohumil Herwig

Režim Multi View (k dispozici jsou zdvojené tunery) vyvoláte pohodlně přes tlačítko dálkového ovladače. Funkčně byl ale náhled na dva nezávislé TV kanály hodně omezen.

Slušné možností nastavení, zatím bez HDR

Podpora technologie vysokého dynamického rozsahu (HDR) ještě na dané verzi firmwaru nepracovala, takže přednastavené obrazové režimy byly pouze standardní. Je jich osm, z toho dva poplatné kalibraci ISF a zde si můžete vybrat jak variantu pro den, tak pro noc.

Manuálně pak upravíte mj. sytost, teplotu barev, intenzitu u jasných barev a přepnout můžete i do režimu RGB či detailně upravit červenou, zelenou a modrou plus žlutou a azurovou barvu. Možný je také návrat k továrním hodnotám a využít můžete i nastavení přes šikovného průvodce.

V případě zvuku je tu pět přednastavených režimů, upravit lze klasické basy a výšky, připojit nějaký Bluetooth reproduktor či upravit audiovýstup, ať co do jeho formátu, či zpoždění nebo synchronizace.

Eko nastavení bohužel už nebyla dostupná přes zelené teletextové tlačítko, jak tomu bývalo u značky Philips zvykem, a tak jsem musel do menu, což nejen zdržuje, ale hlavně neumožňuje operativně vypnout typicky obrazovku. Bohatě jde seřídit osvětlení pozadí televizoru Ambilight, které jde samozřejmě i vypnout nebo zvolit jednu z funkcí typu „sledovat video“ či „sledovat hudbu“. Funkce jsou také dostupné přímo přes tlačítko na dálkovém ovladači. Své tlačítko má i funkce Multi View, i když náhled z druhého tuneru jsem našel pouze v podobě malého okna v rohu obrazovky a byla tu pouze možnost obě okna prohodit a volba vypnout či zapnout. Nebylo tak typicky možné zvětšit oba náhledy na různé stanice na polovinu obrazovky, pohrát si s velikostí rohového okna či prohodit mezi okny zvuk.

Podpora titulků je u zabudovaného přehrávače omezena tím, že font nelze zvětšit. I z tohoto důvodu je proto pro běžné video lepší používat MX Player, který najdete na Google Play/Store.
Autor: Bohumil Herwig

Podpora titulků je u zabudovaného přehrávače omezena tím, že font nelze zvětšit. I z tohoto důvodu je proto pro běžné video lepší používat MX Player, který najdete na Google Play/Store.

Multimédia: MX Player je lepší než interní přehrávač, ale ne na 4K

MX Player už také nyní na Google Play/Store snadno najdete, protože vyhledávání v tomto tržišti aplikací se snad konečně začíná přibližovat standardu, na který jsme zvyklí z mobilních telefonů. Měl také stejné výhody, takže bylo možné přehrávání nastavit na automatické spuštění od poslední pozice (zabudovaný přehrávač to umí, jen když mezitím nepřehrajete něco jiného) a jde také vcelku libovolně operovat s titulky, včetně změny jejich velikosti. A i když má stále své problémy při výpisu multimédií, klady rozhodně převažují. Jen jsem ho ve stávající verzi nesměl použít na 4K video, protože tady padal vcelku pravidelně a někdy s sebou vzal i celý televizor.

Zabudovaný souborový manager je šikovně ovladatelný (mě jen občasné potíže působila neposedná dotyková ploška) a dovoluje přehrát cokoli, co umí, na jeden zátah. Nemusíte tak dopředu volit, zda chcete vidět fotografie či video nebo poslouchat muziku. Pokud však o rozdělení multimédií podle druhů stojíte, můžete ho využít i zde.

V hudbě neměl Philips problém přehrát šestikanálové DTS a poradil si mj. i s formátem FLAC. Fotografie ve 3D (formát MPO) si převedl na 2D, resp. přehrál à la běžný JPG, a to také moc přístrojů neumí.

Snímky v Ultra HD (4K)/HEVC měl ale tu a tam s poslední verzí firmwaru problém přehrát a jednou dokonce zabudovaný přehrávač vysloveně „spadl“ a restartoval celý televizor. Po druhé však ten samý soubor zvládl naprosto bezchybně a ve srovnání s MX Playerem nesrovnatelně spolehlivěji. Nicméně je vidět, že firmware ještě všechny mušky vychytané nemá, což bylo tu a tam vidět i jinde. Ve většině případů tím však stabilita chodu televizoru netrpěla. Pokud „spadl“ a samovolně se restartoval, šlo prakticky vždy o potíže v multimédiích, resp. se 4K.

Na zadní straně najdete takovéto reproduktory dva.
Autor: Bohumil Herwig

Na zadní straně najdete takovéto reproduktory dva.

Výtečný obraz, výtečný zvuk, jen Google Android TV by se už konečně mohl usadit

TP Vision jako výrobce televizorů se značkou Philips uvedení tohoto modelu hodně dlouho odkládal a na trh se dostal po skoro roce od jeho oznámení. Povedlo se ho ale dotáhnout, i když neříkám, že na sto procent, což bylo vidět zejména u aplikací pro on-line videopůjčovny (VoD) a na závěr testu i u přehrávání videa s rozlišením Ultra HD (4K) přes USB. Po aktualizaci firmwaru se však najednou funkce hodně usazují, televizor neměl potíže s přehráváním běžných multimédií (o 4K jsem hovořil), a to vše při zachování vysokých zvukových a obrazových kvalit. Včetně reakce na rychlý pohyb či resamplování ze souborů typu 240 MB videa (SD) na 45 minut délky. Bylo vidět, že si televizor na DVB-T poradí i s hodně nízkým datovým tokem a to, co s ním dokázal, je nejspíše maximum možného.

Philips 55PUS8601 je výjimečný televizor i přesto, že se někdy operační systém Android TV 5.1 chová poněkud nevyzpytatelně, a teď vůbec nemluvím o ne zcela dotaženém ovládání, jako spíše o reakci na spuštění některých aplikací (třeba i HbbTV) a typicky i hodně náročných Ultra HD videí přes USB. Na tomto místě je ale třeba zdůraznit, že jde o verzi firmwaru, která na televizor dorazila na počátku září.

Na co se ale u něj můžete spolehnout, je vynikající resamplování za všech okolností a vytříbená pohybová ostrost i na málo kvalitních videomateriálech a DVB-T stanicích. A to zjevně ze všech zdrojů, včetně Wi-Fi Miracast, i když pro pořádek musím říci, že jsem nezkoušel satelitní tuner. Potěšeni budete i výborným a skoro plným zvukovým podáním, a to i bez dokoupení stojanů. Televizor navíc s postranními zvukovými lištami krytými nesnímatelnou kovovou mřížkou opravdu výborně vypadá a díky úzkým rámečkům se obraz někdy jakoby vznášel v prostoru.

Obrazově i zvukově 55PUS8601 vysloveně potěšil, i když bych možná více než speciální stojany se středovými reproduktory přivítal nějaký ten subwoofer. Jsme ale u televizoru a na to musíme pamatovat. V každém případě je jeden z mála, které výborně hrají i bez vyvedení audia na nějaké domácí kino. A tohle snad žádná nová verze firmwaru nezmění. A ještě drobnost: při demontáži nožiček jsem si na zadní straně všiml středové konzole obvyklé u televizorů s klasickým podstavcem. Zřejmě bude nakonec přece jen možné dokoupit i nějaký ten tradiční stojan.

Hodnocení

pro: výborný obraz za snad všech okolností, včetně napojení přes Wi-Fi Miracast, výborný zvuk, řada aplikací pro VoD v základu a většinou už i funkčních, vytříbený design, upozornění na pořad s probuzením z pohotovostního režimu (!)

CIF23

proti: ovládání OS Android TV proti konkurenci stále omezené (zejména nemožnost kolovat v nabídkách a připnout ikony aplikací v Home), zjevně ještě neusazený operační systém, dotykovou plošku na tlačítku OK nelze vypnout

Balení obsahuje

  • 2× zvuková lišta
  • dálkový ovladač (klasika kombinovaná s QWERTY na druhé straně)
  • 2× tužkové baterie (AA)
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)
  • záruka: 24 měsíců

Televizor s operačním systémem Android TV ano, či ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).