Hlavní navigace

Televizor Sky Glass: chytré zařízení navržené na míru operátorovi

21. 10. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Sky
Operátor Sky dokázal obratně mlžit a udržet tajemství skoro do poslední chvíle. „Magické“ zařízení představené při spektakulární události pro zvané se jmenuje Sky Glass. A je to televizor.

Jak jsme už informovali, britská skupina Sky začátkem října uvedla zcela novou generaci zařízení, jež má zajistit „radikální zjednodušení sledování televize“. Nutno poznamenat, že mediální mlha vytvořená ve dnech před uvedením byla položena velmi úspěšně, prakticky jen malé části korektních informací unikly do odborných médií bezprostředně před událostí. 

Představované zařízení ve finále nese název Sky Glass. „Je to televizor s instalovanou streamovací službou Sky, který poskytuje kompletní integraci hardwaru, softwaru a obsahu. Televizor, který vznikl na základě více než 30 let trvajícího porozumění přáním našich zákazníků. Televizor, jaký dokáže vyrobit pouze společnost Sky. Jsme přesvědčeni, že jde o nejchytřejší televizor na trhu a že si ho zákazníci zamilují,“ uvedla Dana Strong, generální ředitelka skupiny Sky. 

Pokud přeložíme marketingově našlehané fráze, je to chytrý televizor s integrovaným Sky boxem, vylepšeným uživatelským rozhraním Sky Q a integrovaným subwooferem. Pro běžné zákazníky operátor zdůrazňuje, že není potřeba satelitní anténa ani set-top box.

Sky Glass - rychlý přehled
Autor: Sky

Sky Glass – rychlý přehled

Jde o první britské zařízení od Sky, které používá k příjmu programů výhradně internetové připojení. Byl tak naplněn slib daný roku 2017 tehdejším generálním ředitelem společnosti Jeremy Darrochem, že plnohodnotně otevře službu Sky Q i uživatelům bez satelitního příjmu. Zároveň jde o posun v určení dominantního zařízení systému Sky. Nově tuto roli od set-top boxu přebírá televizor, k němuž mohou být připojovány další periferie. Třeba připravovaná 4K smart kamera s technologií Sky Glass a využívající i pohybové senzory, se kterými v minulosti přišla společnost Microsoft u série přístrojů označených Kinect (od 2019 je nástupcem Azure Kinect). 

Základní představení

Smart televize Sky Glass jsou na trhu ve Velké Británii k dispozici od 18. října. Ve třech různých velikostech (podle úhlopříčky panelu) a pěti různých barevných provedeních (s dálkovým ovladačem v barvě odpovídající zvolenému přístroji). V součtu bude při startu služby nabízeno patnáct různých přístrojů v základu.  

Připravuje se i možnost úprav přístroje podle vkusu zákazníka, kdy původní barevně shodný (a odnímatelný) spodní kryt, za nímž jsou umístěny reproduktory, může být nahrazen některým z nabídky kontrastních krytů (prezentováno ve smyslu „aby přístroj zapadl do každé domácnosti“). 

Dostupné rozměry Sky Glass
Autor: Sky

Dostupné rozměry Sky Glass

Nyní k barevným provedením. Při startu služby bude 4K TV Sky Glass dostupná v následujících barevných provedeních (na foto zleva doprava): Anthracite Black, Dusky Pink, Racing Green, Ceramic White a Ocean Blue. V příslušenství se nachází vylepšený dálkový ovladač s integrovaným mikrofonem a hlasovým ovládáním v totožném barevném provedení. Jak již bylo zmíněno výše, každou ze tří velikostí TV bude možné objednat v každém barevném provedení. 

Barevné varianty Sky Glass
Autor: Sky

Barevné varianty Sky Glass

Barevná provedení dálkového ovladače
Autor: Sky

Barevná provedení dálkového ovladače

Sky Glass je první televizor na světě, který je držitelem certifikátu CarbonNeutral®. Navržen je tedy s ohledem na ekologickou udržitelnost. Má zabudované funkce pro nízkou spotřebu energie, jako je automatické vypnutí a automatické nastavení jasu obrazovky. Má to být také jediný televizor v plně recyklovatelném obalu bez jednorázových plastů. 

Zařízení v transportním obalu
Autor: Sky

Zařízení v transportním obalu

Sky Glass v základních bodech: 

 • Možnost volby mezi třemi různými velikostmi/úhlopříčkami panelu
 • Možnost volby z pěti barevných provedení
 • Dálkový ovladač v téže barvě jako TV
 • Tělo přístroje z hliníkové slitiny
 • Šest prostorových reproduktorů
 • Podpora technologie Dolby Atmos 
 • Barevně shodný nebo kontrastní vyměnitelný kryt reproduktorů
 • Integrovaný subwoofer 
 • Integrovaný Sky Q TV box 
 • Čtyřjádrový centrální procesor s architekturou ARM Cortex A-55
 • Proprietární operační systém 
 • 4K UHD panel technologie Quantum Dot s více jak miliardou barev společnosti TPV 
 • Podpora 10bitové barevné hloubky 
 • Podpora HDR 10 a HLG 
 • Podpora Dolby Vision
 • Ovládání pomocí technologie Glance Motion, přístroj má pohybový senzor nebo jej lze spustit klíčovou frází „Hello Sky“

Jak zaznělo už v úvodu, jde o radikální změnu konceptu služby. Zatímco u služby Sky Q přicházel signál prostřednictvím satelitní antény do TV boxu s několika tunery, ze kterého byl dál distribuován prostřednictvím domácí sítě s dalšími TV boxy/mini boxy do TV přijímačů nebo mobilních zařízení, u Sky Glass je tomu zcela jinak. 

Odpadá zde jak satelitní anténa, tak vícetunerový TV box. Vše je soustředěno na jednom místě, v televizním přijímači s integrovaným TV boxem, kam obsah přichází formou datových streamů z internetu s využitím technologie IPTV. Z TV může být obsah dále distribuován do dalších zařízení (streamovací boxy, další TV Sky Glass, mobilní zařízení) buď s využitím Wi-Fi (použit je nejnovější standard Wi-Fi 6), nebo klasicky prostřednictvím ethernetových kabelů. 

Současně byla během mediální události představena i další dvě zařízení, určená pro Sky Glass. Jde o streamovací zařízení s názvem Sky Stream Puck a 4K Smart kamera s podporou technologie Sky Glass. Streamovací zařízení bude k dispozici současně se 4K TV Sky Glass, 4K kameru plánuje skupina Sky uvést na trh později, zmíněn byl termín jaro roku 2022. 

Pod názvem Sky Stream Puck se skrývá v předchozím článku představený TV box, který je již úspěšně provozován v Německu a Itálii. Nyní jsme se dozvěděli i dříve neznámé podrobnosti, jako kupříkladu jeho oficiální označení. 

K TV boxu bude přibalen týž vylepšený ovladač jako k „velké TV“ Sky Glass, na rozdíl od „kontinentálních“ přístrojů je na britském provedení možno přijímat obsah ve 4K rozlišení. Podle uvolněných informací lze v domácí síti provozovat maximálně 1× TV a 6× Stream Puck, přičemž každé zařízení disponuje plnou funkcionalitou. Později v tomto roce má být možné provozovat až tři televizory v kombinaci se šesti „Pucky“.

Cloud23

Zároveň je více jasno i okolo nového streamovacího zařízení mateřského Comcastu s názvem XiOne a určeného pro americký trh. Zde nejde o prakticky nic jiného než německou verzi zařízení Sky Stream Puck, upravenou pro americký trh a americké standardy. Zařízení je umístěno v jiném case a přiložen ovladač Xfinity Flex. Základ všech zařízení, jak britských, tak evropských, tak amerických je však tentýž. 

Streamovací boxy Comcast/Sky
Autor: Comcast

Streamovací boxy Comcast/Sky

Na závěr prvního představení nové řady Sky Glass si ještě ukážeme první náhled 4K kamery, připravované na jaro příštího roku. 

4K Smart Camera s technologií Sky Glass
Autor: Sky

4K Smart Camera s technologií Sky Glass

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).