Hlavní navigace

Televizory Toshiba 2013: hodně zajímavé ceny, podpora MHL a často výtečná výbava

13. 5. 2013
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Kolekce pro letošní rok se odehrává v trochu jiném duchu, než jsme zvyklí. Vedle Full HD a 4K tu totiž máme nemálo televizorů s rozlišením HD Ready.

HD Ready, tedy 1 366×768 bodů, najdete u řad s „W“, tedy W1 a W2, a u televizorů kombinovaných s přehrávačem DVD disků, tedy D1. Najdete je v úhlopříčce 81 cm (32") a menší, ale nejsem si zcela jist, zda je zmlsaní čeští zákazníci budou akceptovat. Přitom to podle mého, opravdu není nic proti ničemu. Zvláště při malých úhlopříčkách a kvalitách českého digitálního vysílání, což pomalu platí i o kdysi výtečném a prakticky bezproblémovém Skylinku. Na druhou stranu je to ale často o ceně, a politika Toshiby je v tomto ohledu nesmírně zajímavá. Rozumějte – ceny jsou v řadě případů překvapivě nízké a například Full HD televizor s plošným podsvícením z řady L2 s úhlopříčkou 127 cm (50") přijde na doporučených 18 499 Kč.

Značný důraz Toshiba klade na podporu komunikace a ujednocen byl i design, takže se sice televizory od sebe jasně odlišují, ale zároveň mají i společnou linku, což je dobře vidět na připojených fotografiích. Například L2 je černá, L4 už má stříbrnou nohu podstavce a u L6 je už podstavec „stříbrný“ celý a k tomu je tu ještě proužek ve spodní části obrazovky.

Základní vize televizorů Toshiba pro rok 2013

  • Toshiba pro český trh nyní nabízí pouze LCD televizory s podsvícením LED, a to buď přímým (Direct LED) nebo v rámu (Edge LED).
  • Momentálně jsou přichystány následující řady: L1/W1, L2/W2, L4, L7 a L9, přičemž poslední dvě jsou 3D. O prázdninách k nim nejspíše přibude D1 kombinovaná s přehrávačem DVD, někdy v průběhu roku možná i „chytrá“ L6.
  • Nabídka zahrnuje tři druhy rozlišení: HD Ready, Full HD a UHD (4K). 
  • Televizory přicházející ve velice širokém rozsahu úhlopříček od 56 cm (22") do 165 cm (65"), resp. 213 cm (84") budou ke koupi v černé i bílé barvě u nižších modelů, u těch vyšších pak například s chromovaným podstavcem.
  • Všechny chytré televizory Toshiba (od řady L4 výše) budou mít obdobnou výbavu, takže se můžete těšit například i na nahrávání, zabudovanou WiFi a propojení s notebookem přes Intel WiDi apod. 
  • Rozhraní MHL zajistí přenos HD audia a videa zatím typicky z telefonu do televizoru. Pracuje v rámci micro USB (telefon) a HDMI (televizor). 
  • Jako první výrobce nabízí Toshiba aktivní 3D brýle za neuvěřitelně nízkou cenu (FPT-AG03G – 499 Kč).
  • Na českém trhu se zatím nebudou prodávat přístroje s tunery DVB-T2, o dvoutunerových strojích s opravdovým PiP (obraz v obraze) se zatím nic neví.

Pozoruhodné je i to, že se Toshiba rozhodla všechny své chytré televizory, včetně těch nejlevnějších z řady L4, vybavit obdobně, což je na trhu dosti unikátní a bude jí to nepochybně získávat body.
Televizory přicházejí ve velice širokém rozsahu úhlopříček (od 56 cm, tj. 22" do 165 cm, tj. 65", resp. 213 cm, 84") a budou ke koupi v černé i bílé barvě u nižších modelů, u těch vyšších pak se zmiňovanými, chromovanými doplňky.

Pro český trh jsou aktuálně přichystány řady L1/W1, L2/W2, L4, L7 a posléze i L9, přičemž poslední dvě jsou 3D. Mimochodem to je povětšinou aktivní a brýle (FPT-AG03G) se pro něj prodávají za neuvěřitelně nízkou cenu, 499 Kč. I to je velice dobrý obchodní tah!

Foto: Toshiba

Toshiba 50L2333 je Full HD televizor s plošným podsvícením Direct LED z řady L2. V úhlopříčce 127 cm přijde na 18 499 Kč, s umírněnějšími 99 cm na 11 499 Kč. Řada L2 už nabízí podporu MHL pro připojení chytrého mobilu. 

„Generelně“ :-) vzato

Toshiba nyní vyrábí pouze LCD televizory s podsvícením LED a standardem jsou, v případě dodávek na český trh, tunery DVB-T a C i v provedení HD, tedy MPEG-4. U vyspělejších modelů je doplňuje i DVB-C2, řada L9 pak bude mít – jako zatím jediná – i tuner satelitní. Dvoutunerové televizory se pro nás letos nechystají, stejně jako DVB-T2 i když ho Toshiba pochopitelně má.

Nových řad se kterými se uvažuje (či možná uvažuje) pro český trh je poměrně dost – plných devět, i když v případě L6 se ještě neví (nejspíše se u nás ani prodávat nebude) a kombinovaná D1 má přijít až v druhé polovině roku. Co se rozlišení týče, televizorů s HD Ready bude pět (56 až 81 cm) a jak bylo řečeno, najdete je ve třech řadách (W4 se prý určitě u nás prodávat nebude). Vše ostatní je Full HD s výjimkou nejvyšší řady L9, která je pro změnu Ultra HD (4K) a má tudíž čtyřnásobně vyšší rozlišení (3 840×2 160 bodů).

Modely L1/W1, L2/W2 a D1 jsou televizory tak zvaně „hloupé“, od L4 včetně, už jde o přístroje „chytré“, tedy Smart TV. Ty nabídnou jak přístup na domácí síť, tak i na internet, který může být widgetový (specializovaný prográmek vždy pro jeden server) nebo otevřený s možným zadáním libovolné webové adresy.

Co se týče prostorového obrazu, ten je valné většině pracuje s aktivním systémem s úžasně nízkou, a výše už zmiňovanou, cenou brýlí. Pasivní najdete pouze u L9 s úhlopříčkou 213 cm.

Výrobce upozorňuje, že aktivní 3D systém na rozlišení 4K pracuje ve skutečnosti Full HD. Jak tomu bude u pasivního systému není jasné.

Nahrávání je připravené pro řadu L4 a vyšší a mají ho tedy všechny chytré televizory, což je rozhodně – vzhledem k přístupu konkurence – překvapující. Nejinak je tomu se zabudovanou WiFi a systémem Intel WiDi. Ten zajišťuje bezdrátový přenos obrazu a více kanálového zvuku z kompatibilních notebooků. Za pozornost stojí i rozhraní MHL pracující v rámci HDMI. Je určeno pro připojení chytrých mobilních telefonů a tabletů (nejen jich), které opět musí tuto technologii podporovat a dostaneme se k němu záhy.

Foto: Toshiba

Detail podstavce u nejrozměrnějšího modelu řady L7 s úhlopříčkou 147 cm (58L73×x). Ten včetně dvou kusů aktivních 3D brýlí přijde na 32 999 Kč.

Zajímavé technologie

Především je to portál Cloud TV představující nový přístup Toshiby k televizní zábavě. Využívá inteligentního přístupu k nejrůznějšímu obsahu, jeho vyhledávání podle vašich požadavků a také jeho distribuci, včetně například jeho sdílení s přáteli v rámci sociálních sítí. Vyhledávat jde data na libovolném médiu (pevný disk v počítači, USB disk, DLNA, bezdrátová média…), včetně onlinových a pracovat můžete i s obsahem v mobilních zařízeních. Vše by mělo spočívat ve stanovení kritérií, následném proskenování například kanálů televizních stanic a videopůjčoven s placenými filmy (video on-demand) a vyhledání vašich oblíbených pořadů.

Cloud TV je rozdělena do zatím dvou oznámených sekcí:

  • Vyhledávání a průvodce, který se skládá z několika funkcí jako Doporučení online, tj. Live Recommendations (překlad je bez záruky) pro pořady vybrané podle vašich kritérií na internetu, Miniaplikace pro sociální sítě (Social Widgets) propojující např. svět Twitteru a televize, včetně tweetů o nejdiskutovanějších pořadech dne, či Průvodce médii (MediaGuide) pro informace o televizním vysílání. Díky řadě vyhledávacích možností (podle názvu pořadu, žánru, herce, režiséra, atd.) se rychleji doberete k cíli. Je evidentní, že ale hodně půjde o uzpůsobení lokálnímu prostředí, a to může být problém.
  • Vzkazy a schůzky mají zjevně v anglo-saských zemích nahradit tak oblíbenou chladničku, protože si v nich každý člen rodiny může založit svůj účet a posílat zprávy. I tato funkce vše opět propojuje se sociálními sítěmi.

Podobnou službu jako Toshiba Cloud TV nabídne i řada ostatních značek a uvidíme, jak to vlastně bude fungovat v praxi a hlavně v české praxi. Jisté je ale to, že připojení k internetu a domácí síti představuje rozumný základ. Dohoda jednotlivých výrobců s poskytovateli obsahu, pak rozšíření do českých podmínek. 

Technologii Cloud TV najdete nyní v každém chytrém, tedy k internetu připojitelném, televizoru od řady L4 výše.

Druhou důležitou věcí, na kterou Toshiba hodně sází, je rozhraní MHL nebo-li Mobile High-Definition Link (mobilní HD propojení), na jehož vývoji se ostatně společnost, v rámci konsorcia MHL, jehož členem je například i Nokia a Sony, podílela. Kompatibilní chytrý telefon s konektorem Micro USB se s televizorem propojí speciálním kabelem na jehož konci HDMI, nejčastěji představované redukcí (samice) do níž se zastrčí běžný kabel (samec) a teprve přes něj se telefon připojí k televizoru. Následně přenášíte jak audio tak video a dokonce ne jen tak ledajaké! Podporováno je totiž rozlišení nekomprimovaného videa až 1 080p se 60 sn./s a osmikanálový zvuk (7.1) navíc při současném dobíjení zařízení! Není divu, že se tento systém rychle rozšiřuje i do ostatních částí spotřební elektroniky jako jsou A/V zesilovače, či BD přehrávače a projektory. Bohužel ne všechny MHL kabely jsou vzájemně kompatibilní, takže buďte při výběru opatrní (např. telefon Samsung Galaxy SIII používá zcela speciální).

Toshiba MHL podporuje opravdu už prakticky od základu, takže ho mimo řad L1/W1 a D1, najdete všude. Více informací najdete na stránkách konsorcia MHL, zde.

Foto: Toshiba

U základní řady L1 s Full HD obrazovkou a jednoduchou výbavou (barva černá nebo slušivá bílá) je zatím známa pouze cena úhlopříčky 56 cm (5299 Kč). Pokud byste ale sáhli po sesterské W1 s rozlišením HD Ready, tak za tyto peníze pořídíte už 61 cm (5499 Kč). Verze s 81 cm pak přijde na 7999 Kč. 

L1/W1: Malé a jednoduché televizory

Charakterizovány jsou základní výbavou s minimálně dvojicí rozhraní USB a HDMI, což není vůbec špatné. Z vnějšku si jich povšimnete kvůli širokým rámečkům a hlubší konstrukci dané plošným podsvícením LED diodami rozprostřenými po zadní straně obrazovky.

Řada W1 v rozlišení HD Ready míří především na ty, co chtějí velice jednoduché přístroje ať už mají nižší nároky, či je potřebují třeba na chatu či chalupu, kam se ostatně hodí i podobně konstruovaná D1 kombinovaná i s přehrávačem CD a DVD disků. Na tu si ale ještě chvíli počkáme.

Ceny jsou vynikající! Úhlopříčky jdou od 56 cm (22" – 5.299 Kč) do 102 cm (40") u L1 pracujícího s rozlišením Full HD, resp. 61 cm (24" – 5.499 Kč) a 81 cm (32") u řady W1, která je HD Ready. L1/W1 jako jediné (společně s D1) budete moci zakoupit nejen v černé, ale i v bílé barvě (viz foto výše). Připravte se na nižší zvukový výkon a absenci podpory MHL. Pokud ji chcete, je tu L2/W2.

Foto: Toshiba

A záběr z boku na televizor Toshiba 50L2333 (Full HD, Direct LED, MHL), který ve 127 cm dostanete za 18 499 Kč. Z čela ho uvidíte v úvodu článku. 

L2/W2: Stále jednodušší, ale rozměrnější a s MHL

Obdobně koncipované přístroje jako L1/W1, tedy s rozlišením Full HD, resp. u W2 HD Ready. Nicméně v případě L1 už nabídnou i dvě hodně zajímavé úhlopříčky 99 cm (39", 11.499 Kč), která se objevila v minulém roce, a dokonce i 127 cm (50", 18.499 Kč), kterou vidíte na fotografii výše. Jak vidíte, ceny jsou taktéž hodně zajímavé!

L2/W2 stále ještě nejsou televizory chytré, nicméně díky zesilovači 2× 7 wattů už nabízejí zvýšený audio výkon a stejně jako předchozí řady jsou vybaveny systémem Dolby Digital Plus zaměřeným mj. i na potlačení nedokonalostí komprimovaných zvukových formátů.

Ušetřilo se na rozhraní, takže tu je vždy jedno USB a dvojice HDMI z nichž jedno podporuje připojení typicky mobilního telefonu přes MHL.

Televizory budou k mání v matně černé a řada L2 už patří do velice úsporné energetické třídy A+. Míří na ty, kteří chtějí třebas i hodně rozměrnou úhlopříčku, ale nezajímá je 3D ani připojení k internetu či do domácí sítě. Tato řada tak zaplňuje jistou mezeru, která poslední dobou vznikla nejen na českém trhu. Co se týče W2, ta je zatím v jediné úhlopříčce 81 cm a míří na ty, kteří se spokojí s rozlišením HD Ready, ale navíc chtějí MHL a tudíž jim W1 nevyhovuje.

Foto: Toshiba

Toshiba 32L4333 (81 cm, 10.499 Kč) nevypadá vůbec špatně. Patří už mezi chytré televizory, rozlišení je Full HD a podsvícení panelu plošné (Direct LED). Sesterský model s rozlišením HD Ready, který se u nás nejspíše vůbec nebude prodávat, vypadá zcela stejně.

L4: chytrý začátek

Tato řada je stále ještě vybavena plošným podsvícením Direct LED a mohla by být pro fajnšmekry terno. A to jak po stránce výbavy (Smart TV), tak cenové. Například 81 cm přijde na 10.499 Kč a 127 cm na taktéž velice zajímavých 19 999 Kč, to vše včetně zabudované WiFi a podpory Intel WiDi. Mezitím je k dispozici ještě 99 cm (39"), které pořídíte za taktéž překvapivých 12 999 Kč. Pokud jde o obdobu L4, tedy řadu W4 s rozlišením HD Ready, ta se u nás prodávat vůbec nebude.

Toshiba se rozhodla vybavit všechny své chytré televizory obdobně, což je překvapivé a ojedinělé. Výsledek je vidět i na nejlevnější „Smart“ řadě L4, která zvládá nahrávání, podporu technologie Cloud TV, přístup na domácí síť s DLNA, přípravu na telefonování přes Skype a nechybí jí ani přístup na internet s možností zadat webovou adresu. Momentálně tudíž u Toshiby nenajdete jediný model s DLNA, ale bez přístupu na internet.

Ohlášena je rovněž podpora moderního teletextu HbbTV, tuner DVB-C2 a stereo audio zesilovač má už u všech úhlopříček výkon 2× 7 W. Vedle Dolby Digital Pulse, je tu i zvukové vylepšení mj. omezují zkreslení ve vysokých hlasitostech v podobě Volume Extension od u nás neznámého specialisty jménem Audyssey. Tento systém v různých verzích doprovází všechny vyšší řady televizorů Toshiba.

Foto: ToshibaFoto: Toshiba

U televizorů řady 7 u níž začíná podpora prostorového obrazu a naopak končí rozlišení Full HD. Jsou zajímavé ale i tím, že přicházejí s dvojicí podstavců – nahoře vidíte snímek 102 centimetrové (15 999 Kč, energetická třída A+), resp. 127 centimetrové (22 999 Kč, A+) verze, dole je úhlopříčka 147 cm, tedy 58" (32 999 Kč, A+). Ceny jsou opět včetně dvou kusů aktivních 3D brýlí, přičemž další dokoupíte za pouhých 499 Kč!

L7: slibuje kvalitní zvuk a velké úhlopříčky

O L6 jejíž některé parametry najdete v tabulce není jasné, zda se u nás bude vůbec prodávat. Od L7 se liší tím, že není 3D a úhlopříčky končí na pouhých 102 cm. A i když už může mít zabudovaný tuner DVB-T2, měla by v případě prodeje u nás mít jen podporu klasických tunerů DVB-T a DVB-C.

Řada L7 s LED podsvícením v rámu naproti tomu už přichází i s tunerem DVB-C2 (i ona má pro jiné trhy DVB-T2) a zvukovým vylepšením Audyssey EQ a ABX. To je v prvním případě zaměřeno na optimalizaci zvuku a v druhém na podporu jeho basové složky. Prostorový obraz je aktivní, zesilovačem má výkon 2× 10 W. Ke koupi bude v černé se stříbrným proužkem a podstavcem, vždy včetně dvou kusů 3D brýlí. Například za nejmenší úhlopříčku 102 cm zaplatíte 15 999 Kč, za plných 127 cm pak 22 999 Kč, což vůbec není špatné. K dispozici bude ale i ve velikosti 147 cm.

((Toshiba 84L9300_front_screen.jpg))

Foto: Toshiba

Ceny špičkových UDH modelů s rozlišením 3 840×2 160 bodů nejsou ještě známy. Nabízet se budou v úhlopříčkách 147 cm (58"), 165 cm (65") a 213 cm (84"). Jako jediné budou mít i satelitní tuner. 

L9: Ultra HD, nebo-li UHD či 4K

Toshiba uvádí už druhou generaci těchto televizorů. První představila v loňském roce a zároveň nabízela i sledování 3D bez brýlí. Samozřejmě opět pouze z patřičných úhlů, nikoli holografické.

Současné čtyřnásobné Full HD s rozlišením 3 840×2 160 bodů nazývané u této firmy Ultra HD (UHD) přijde na český trh ve třech velice působivých úhlopříčkách vždy s podsvícením v rámu, tedy Edge LED. Už v základu tu máme plných 147 cm (58"), pokračujeme přes obřích 165 cm (65") a na závěr se dostaneme dokonce až na 213 cm, nebo-li 84 palců. Do bytu se málokomu vejde i ta prvá, natož ta poslední…

Televizory Toshiba pro rok 2013 by potucek793

Pro přehrávání běžného obsahu je pak určena prý velice vyspělá konverze na rozlišení UHD a právě ta bude uhelným kamenem každé takovéto televize. Na ní bude nepochybně záležet úspěch či neúspěch na trhu. Alespoň v našich krajích a u lidí, kteří za své peníze chtějí víc, než jen exkluzivní technologii, kterou nikdo nemá.

U Toshiby se o konverzi stará více jádrový procesor vlastní výroby Cevo 4K a běžný HD obsah se prý po konverzi „zobrazí ve velmi vysoké kvalitě blížící se UHD“.

Co říkáte na tak rozsáhlou MHL?