Nejdiskutovanějším tématem satelitních fór po celém světě se v posledních dnech stalo prolomení dekódovacího systému PowerVu, na nějž v úterý upozornili v diskusním fóru serveru DigiZone.cz jeho čtenáři. Kryptování, které považovali satelitní diváci i odborníci za neprolomitelné, zajistilo bezpečnost po řadu let. PowerVu vydržel asi 20 let, to nevydržela ani „neprolomitelná“ DRM ochrana Denuvo na hry, nebo jiný satelitní systém,
napsal v diskusi uživatel Jaroslav Honzík, který označil tuto skutečnost za rekordní, která by si zasloužila zaznamenat v Guinessově knize.
Z ARCHIVU: Hackeři zveřejnili databázi desítek tisíc klientů CS Linku. Jeho šéf je zdrženlivý
Kódovací systém PowerVu je zvláštní tím, že byl zabudován do dekodéru (přijímačů), které měly k dispozici samotní operátoři placených služeb. Jednalo se tedy především o kabelové a IPTV služby. Dekódování signálu následně probíhalo hardwarově. Subjekty, které ho měly nasazené, se tak chránily proti takzvanému cardsharingu (sdílení dekódovacích karet) i softwarové emulaci, kdy v přijímači kartu operátora nahrazuje textový (datový) soubor s vloženými klíči pro příjem dané platformy. Před několika lety se touto cestou před změnou kódování hojně sledovala, pochopitelně nelegálně, satelitní služba Digi TV.
ČTĚTE TAKÉ: Hackeři zřejmě odstavili web České televize i stream ČT 24. Těsně před projevem Klause
Jedná se o takzvaný útok hrubou silou, takže piráti nepotřebují k nalezení klíčů žádný oficiální hardware. Stačí jim stream dat ze satelitu a normální PC s rychlým procesorem a moderní grafickou kartou. Nalezení klíčů je prý otázka jednoho dne,
upřesnil v diskusním fóru našeho webu jeden z nejaktivnějších uživatelů, čtenář s nickem dubai.love. Pro dekódovací systém PowerVu je tato skutečnost pochopitelně problém, na stranu druhou jde o záležitost, kdy otevření programů zvládne omezený počet lidí, kteří nemají s technikou problém a digitální televize pro ně nekončí pouze pasivním sledováním.