Hlavní navigace

Téměř polovina kopií programů v Česku je nelegálních

24. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle statistik BSA je 40 procent programů instalovaných v roce 2005 v České republice nelegální kopií, což představuje ztrátu ve výši 2,7 miliardy korun. Oproti dřívějšku je to posun k lepšímu, za který podle analytiků z IDC může prodej počítačů s předinstalovanými legálními programy. Jakmile je software legálně předinstalovaný na novém počítači, výrazně se snižuje prostor pro instalaci nelegálních kopií. Výrobci softwaru a hardwaru nyní úzce spolupracují při distribuci počítačů s…

Podle statistik BSA je 40 procent programů instalovaných v roce 2005 v České republice nelegální kopií, což představuje ztrátu ve výši 2,7 miliardy korun. Oproti dřívějšku je to posun k lepšímu, za který podle analytiků z IDC může prodej počítačů s předinstalovanými legálními programy. Jakmile je software legálně předinstalovaný na novém počítači, výrazně se snižuje prostor pro instalaci nelegálních kopií. Výrobci softwaru a hardwaru nyní úzce spolupracují při distribuci počítačů s předinstalovaným softwarem, řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. Za poslední rok se pirátství v Česku snížílo o jedno procento, ale za posledních více než deset let se však podařilo snížit pirátství o 26 procent z původních 66 procent naměřených v roce 1994 a tak Česko vykazuje dlouhodobě jednu z nejnižších měr pirátství v zemích střední a východní Evropy a letos je na tom z těchto států dokonce nejlépe.

V Evropské unii je míra pirátství na 36 procentech a ztráty se vyšplhaly na více než 266 miliard korun. Z celosvětového pohledu se pirátství odhaduje na 35 procent se ztrátami přesahujícími 755 miliard korun. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.