Hlavní navigace

TEN-155: Dálnice Praha-Brno má 2,5 Gb/s

14. 2. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Minulý týden proběhla tisková konference pořádaná CESNETem, jejím hlavním cílem bylo seznámení s novou linkou mezi Prahou a Brnem o kapacitě 2,5Gb/s, ale mluvilo se také o řadě věcí, které by měly CESNET čekat. Jak to tedy bude?

Minulý týden proběhla tisková konference pořádaná CESNETem, jejím hlavním cílem bylo seznámení s novou linkou mezi Prahou a Brnem o kapacitě 2,5Gb/s, ale mluvilo se také o řadě věcí, které by měly CESNET čekat. Jak to tedy bude?

Předně tedy o „nové“ lince mezi Prahou a Brnem. Hovoří se o ní již delší dobu, je určitě velkým lákadlem, vzdyť rychlost řádu gigabitů tu ještě nebyla. Jde samozřejmě o optickou trasu, kterou dodává MERO ČR,a.s., resp. dodává neosvětlený pár vláken. Trasa má celkovou délku 312km, která je rozdělena na čtyři části spojené třemi elektrooptickými regenerátory. Jde o vysokorychlostní DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) trasu, takže je možné jedním párem vláken přenášet více 2,5Gb linek. Na obou koncích linky jsou routery Cisco GSR 12008, osazené kartami pro OC-48 a vše pracuje na STM-16 SONET/SDH a technologii PoS (Packet over SONET), která na rozdíl od ATM šetří při větších paketech linku. Velice důležitou informací je, že trasa je určena výhradně pro IP. Po technické vložce zpět k věcem méně technickým. Trasa momentálně pracuje v poloprovozu, tzn. že je sice využívána, ale současně s původní trasou o kapacitě 155Mb/s. Spolu s otevřením trasy zazněly hlasy, které volaly po smyslu takových rychlostí. Touto linkou jsme se totiž dostali do podobné situace jako v USA, kde tamní školy „dostaly“ páteř právě na 2,5Gb/s s tím, aby pro ni vyvinuly aplikace. Nejen podle mého názoru to je postup správný. Uvědomíme-li si, jaké nároky na přenosové kapacity klade moderní medicína, propojení superpočítačových center, videokonference v televizní kvalitě a vůbec přenos samotné televize po Internetu, tak si teprve uvědomíme (v USA už si to uvědomili dávno), že ani rychlosti gigabitů nemusí být dostatečné. Jak uvedl pan Gruntorád v USA byla uvedena tzv. „high resolution“ TV, která potřebuje šířku pásma 270Mb/s a pokud si uvědomíme, že by těchto služeb využíval každý, dospějeme k neuvěřitelným číslům… Říkáte si možná, že je to zbytečný přepych? Jen se podívejte o pár let zpět…

[obrázek]

Testovací okruh SONET/SDH

[obrázek]

Efektivita využití přenosového pásma PoS (ATM má Overhead cca 15%)

Zdroj: www.ten.cz

Současně se také mluvilo o budoucnosti sítě TEN-155 a jejím nástupci GÉANT. Jeho páteř by měla pracovat na rychlosti 2,5Gb/s. V horizontu několika let se dokonce počítá s dosažením rychlosti Tb/s. Zde je nutné si uvědomit jedno – veškeré rychlostní skoky jsou umožněny díky zdokonalování přenosu po optických kabelech, ne zdokonalováním samotných kabelů. Takže „nové“ gigabitové linky běhají na „starých“ vláknech, což znamená, že ony terabitové linky možná budou běhat na vláknech, pro které býval strop v řádu stovek megabitů… Pokud jde o finance, síť disponuje od EU 161 miliony EUR na pět let. Zdokonaleny mají být služby zaručené kvality přenosu a to jako „end to end“, což znamená zaručenou kvalitu po celé délce spojení, neboli od počítače jednoho uživatele k počítači druhého uživatele. Změnou také bude připojení jednotlivých států, které budou připojeny minimálně dvěmi nezávislými linkami. Největší pozornost však budí EURO-TAP. Co to je? Jde o jeden bod v Evropě, který by měl zajišťovat spojení s USA. Nový projekt totiž počítá se zajištěním transatlantické konektivity pro své členy. Problém a zárověn výhoda je, že by tento bod měl být pouze jeden. Výhoda spočívá v tom, že pronájem jedné linky je daleko levnější, resp. že za stejné peníze se dá získat podstatně větší konektivita. Problém je jasný, pokud EURO-TAP spadne, bude Evropa odtržena od světa, nepochybuji sice o tom, že bude záložní spojení, ale to bude pravděpodobně okamžitě zahlceno. Vše má ještě jeden problém, kde má být EURO-TAP umístěn? Zde se dá očekávat velký boj mezi přímořskými státy Západní Evropy.

Závěrem mi nedá nezmínit se o odprodeji CESNETu. Jak se v tisku vyskytlo, uvažuje se o odprodeji sítě CESNET, nikoli však sdružení CESNET. Bylo vypsáno dvoukolové výběrové řízení z kterého postoupily čtyři firmy. Nejlépe dopadl Contactel, se kterým bylo zahájeno jednání. Mělo by jít o 100% převzetí, podpis případné smlouvy se očekává v květnu a k úplnému převzetí by mělo dojít asi po půl roce od prodání. Určitě nezajímavé není, že Contactel nechce užívat značku CESNET a chce vše převést přímo pod svoje křídla. Mělo by také dojít k úplnému přenesení všech PoPů, které jsou v současné době na akademické půdě mimo ni. O částce nechtěl nikdo spekulovat, vždyť ještě není podepsána smlouva, ale jak řekl Jan Gruntorád: „…pár set milionů se hodí.“

Karel Chvalovský


Starší, související články:

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.