Hlavní navigace

Tendr na digitální rozhlas v III. televizním pásmu vypíše ČTÚ na jaře

5. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
5. 11. 2009

Zřejmě již na jaře příštího roku vypíše Český telekomunikační úřad (ČTÚ) výběrové řízení na operátory zemských digitálních rozhlasových sítí v III. televizním pásmu (174 – 230 MHz). O tyto kmitočty je mezi potenciálními provozovateli zemských digitálních rozhlasových multiplexů větší zájem než o aktuálně vypisovaný tendr na rozhlasové digitální sítě v tzv. L-pásmu.

Vypsání soutěže na rozhlasové sítě, které by využívaly kmitočty v dnešním III. televizním pásmu, nyní brání skutečnost, že na těchto kanálech dosud probíhá analogové televizní vysílání. Konkrétně pak spuštění digitálního rozhlasu v tomto pásmu brání analogové vysílání televize Nova na 12. kanálu ze severočeského vysílače Buková hora.

UXD

Analogové vysílání z Bukové hory se bude vypínat v srpnu příštího roku. V té době by ale ČTÚ už chtěl vybírat mezi zájemci o provozování zemských digitálních rozhlasových sítí v III. televizním pásmu. ČTÚ uvažuje o tom, že by už v době vypínání Bukové hory probíhalo výběrové řízení na digitální rozhlasové sítě na kanálu 12, prohlásila ve středu na konferenci Radiokomunikace 2009 v Pardubicích Jaroslava Nováková z Odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ.

Kvůli chystanému digitálnímu rozhlasovému vysílání na 12. kanále se už přede dvěma lety předčasně vypínalo analogové vysílání druhého programu České televize na domažlickém vysílači Vraní vrch. ČT 2 zde využívala právě kanál 12. Úvahy o předčasném vypínání analogového vysílání Novy na Bukové hoře nikdy nedospěly do fáze realizace.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.