Hlavní navigace

Tendr na operátora sítě pro mobilní televizi DVB-H ještě letos?

22. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
22. 8. 2008

Přístup k plánované samostatné digitální síti pro mobilní televizi ve formátu DVB-H se mění skoro každým dnem. Zatímco ještě toto pondělí předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák na pravidelném setkání s novináři tvrdil, že mu mobilní operátoři s výjimkou společnosti T-Mobile sdělili, že jsou k provozování DVB-H v České republice skeptičtí, koncem týdne je situace diametrálně odlišná.

Již v úterý přinesl ekonomický deník E15 informaci, že s DVB-H nepočítá pouze T-Mobile, ale rovněž Telefónica O2 a Vodafone. Podle listu nadále trvá zájem všech tří operátorů na provozování společné sítě DVB-H, jejímž operátorem by byla jejich společná asociace. ČTÚ původně sliboval, že ještě během léta vypíše na provozovatele této sítě tendr, ten se ale nakonec odsune asi až na konec letošního roku.

UXD

ČTÚ dal 8. srpna na web souhrnný materiál, který by měl být určitým vstupem do diskuze o využití kmitočtů digitální dividendy, na kterých by DVB-H mohla vysílat. Kdy a jak se spustí mobilní digitální televize, budeme vědět až v momentě shrnutí diskuze, řekl šéf Rady ČTÚ v dnešním rozhovoru pro E15. Výsledky diskuse o využití digitální dividendy chce úřad sdělit na workshopu, který plánuje na 25. a 26. září v pražském Kongresovém centru.

Podle Dvořáka tedy zatím není jasné, kdy ČTÚ vypíše předmětný tendr na operátora celoplošné sítě DVB-H. To je předčasné říci. Osobně bych byl rád, kdyby to bylo letos, řekl deníku E15. Společnost T-Mobile přitom chtěla komerční provoz DVB-H spustit již koncem loňského roku a letos termíny posouvá podle toho, jak se vyjadřuje ČTÚ k výběrovému řízení na operátora multiplexu pro mobilní televizi.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.