Hlavní navigace

Terestrický příjem VKV rozhlasu z Itálie v Česku? Není to vyloučeno

5. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

UVNITŘ AUDIO – Italština nebývá v České republice pro lovce vzdálených signálů ničím neobvyklým. Zejména během podzimních inverzí je oblíbeným vysílačem švýcarský Säntis.

Rozhlasové vlny s sebou přinášejí čas od času nejedno překvapení. Zatímco příjem VKV rozhlasu z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska není v České republice ničím neobvyklým, vzdálenější signály například ze Švýcarska bývají pro běžného posluchače spíše velkým svátkem. Jednomu z lovců na Moravě, který vystupuje na diskusním fóru DigiZone.cz i na videoserveru YouTube pod přezdívkou DX Petr, se však povedl mimořádný příjem – zachytil vzdálené signály z Itálie. Nešlo přitom o příjem sporadické vrstvy Es, která se v těchto měsících objevuje téměř každý den a přináší až tisíce kilometrů vzdálené signály.

ČTĚTE TAKÉ: Francouzi a Italové testují přenos TV signálu pomocí mobilní technologie LTE-A+

Content tip EARLY

Italština nebývá v České republice pro profesionální lovce vzdálených signálů ničím neobvyklým. Zejména v letních měsících a následně během podzimních inverzí je oblíbeným vysílačem v České republice švýcarský Säntis. Právě tato lokalita je zajímavá tím, že je z ní možné naladit signál hned ve čtyřech jazycích, mezi nimiž nechybí kromě němčiny ani francouzština. V italštině ze Säntisu vysílá stanice RSI Rete Uno na kmitočtu 107,8 MHz s výkonem 60 kW. Nadmořská výška stanoviště je díky posazení v Alpách téměř dva a půl tisíce metrů nad mořem a jeho dosah je v praxi stovky kilometrů.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).