Hlavní navigace

Tesla Motors věnuje své patenty na oltář elektroautomo­bilismu

13. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Elon Musk se rozhodl podpořit rozvoj elektrických vozidel zatím bezprecedentním krokem – poskytne všechny patenty své firmy zadarmo i konkurenci.

Tesla je symbolem elegantního pokroku. Americké auto je v podstatě iPhone s volantem a čtyřmi koly. Také si za něj zakladatel Elon Musk nechá zaplatit. Teď ale dává své know how všanc. 

„Měli jsme všechny naše patenty vystavené u nás v lobby na zdi. Už jsme je ale dali pryč a jsou teď k dispozici v duchu hnutí open source,“ tvrdí v oficiálním prohlášení zakladatel firmy, který kromě elektrických aut vyvíjí i vesmírné rakety a snaží se zpřístupnit vesmír veřejnosti.

Musk se ale jen možná snaží prosadit svá řešení. Každá automobilka totiž v rámci konkurenčního boje vyvíjí svou technologii alternativního paliva.

„Tesla Motors jsme zakládali proto, abychom urychlili příchod ekologické dopravy. Pokud bychom jen přišli s elektrickým vozem, ale nechali za sebou minové pole v podobě našich patentů, tak bychom šli přímo proti našemu plánu. Proto nebudeme vést patentové spory s nikým, kdo využije naši technologii v dobré víře,“ dodává Musk pro časopis Forbes

ebf - tip do článku - debata

Tesla se přitom letos kvůli vyšším investicím do nového modelu dostala do ztráty. Jen první tři měsíce znamenaly mínus ve výši necelé miliardy korun. Prodeje ale rostou a Muskova firma by letos ráda prodala kolem 35 tisíc vozů. 

Tesla by mohl být inspirací největším bojovníkům na technologické scéně. Apple a Samsung spolu válčí kvůli patentům už celé roky. A vzhledem k patentovému systému ve Spojených státech se může patentový strašák kdykoliv znovu vynořit.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).