Hlavní navigace

Tesla Motors věnuje své patenty na oltář elektroautomo­bilismu

13. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Elon Musk se rozhodl podpořit rozvoj elektrických vozidel zatím bezprecedentním krokem – poskytne všechny patenty své firmy zadarmo i konkurenci.

Tesla je symbolem elegantního pokroku. Americké auto je v podstatě iPhone s volantem a čtyřmi koly. Také si za něj zakladatel Elon Musk nechá zaplatit. Teď ale dává své know how všanc. 

„Měli jsme všechny naše patenty vystavené u nás v lobby na zdi. Už jsme je ale dali pryč a jsou teď k dispozici v duchu hnutí open source,“ tvrdí v oficiálním prohlášení zakladatel firmy, který kromě elektrických aut vyvíjí i vesmírné rakety a snaží se zpřístupnit vesmír veřejnosti.

Musk se ale jen možná snaží prosadit svá řešení. Každá automobilka totiž v rámci konkurenčního boje vyvíjí svou technologii alternativního paliva.

„Tesla Motors jsme zakládali proto, abychom urychlili příchod ekologické dopravy. Pokud bychom jen přišli s elektrickým vozem, ale nechali za sebou minové pole v podobě našich patentů, tak bychom šli přímo proti našemu plánu. Proto nebudeme vést patentové spory s nikým, kdo využije naši technologii v dobré víře,“ dodává Musk pro časopis Forbes

Tesla se přitom letos kvůli vyšším investicím do nového modelu dostala do ztráty. Jen první tři měsíce znamenaly mínus ve výši necelé miliardy korun. Prodeje ale rostou a Muskova firma by letos ráda prodala kolem 35 tisíc vozů. 

Tesla by mohl být inspirací největším bojovníkům na technologické scéně. Apple a Samsung spolu válčí kvůli patentům už celé roky. A vzhledem k patentovému systému ve Spojených státech se může patentový strašák kdykoliv znovu vynořit.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.