Hlavní navigace

Testovacím programem pro HD vysílání ČT bude Jednička

19. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
19. 3. 2009

Česká televize už ví, který televizní program spustí na podzim prostřednictvím satelitu, aby si tak vyzkoušela přípravu na ostré vysílání ve formátu HDTV během OH z Vancouveru příští rok. Tímto kanálem bude ČT 1. Lidovým novinám to řekl na workshopu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ředitel techniky veřejnoprávního média Rudolf Pop.

K TÉMATU: Česká televize spustí letos v září zkušební kanál HDTV na satelitu

Ten dále uvedl, že Česká televize v současné době vypisuje výběrové řízení na provozovatele satelitní služby. Dobrou zprávou je, že ve formátu HDTV bude šířen signál standardně z orbitální pozice 23.5 st. vých., kde již fungují české platformy Gital (Media Vision) a Skylink. Se startem zkušebního vysílání se počítá letos v září. Ve vysokém rozlišení obrazu vysílá v současné době ČT 1 již v multiplexu 4 společnosti Telefónica O2, zde jde však pouze o jeho přepočítávanou verzi z SD kvality.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: ČT by mohla od dubna odbavovat vlastní vysílání v HD kvalitě

Do budoucna by chtěla Česká televize samozřejmě svůj HD program šířit také prostřednictvím terestrické digitální sítě. To bude podle Popa možné až tehdy, kdy se v České republice zavede standard DVB-T2. Máme zájem, aby se naše vysílání ve vysokém rozlišení dostalo do pozemních sítí, potvrdil však Pop. Program by chtělo šířit veřejnoprávní médium prostřednictvím svého vlastního multiplexu. V posledních dnech začala na satelitu HDTV testovat např. německá televize pro svůj západní okruh WDR.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.