Hlavní navigace

Testy České televize ve formátu Ultra HD proběhnou pravděpodobně na podzim

12. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„V tuto chvíli nejsou na trhu všechny komponenty, abychom poskládali celý odbavovací řetězec, takže to testujeme pouze interně,“ uvedl pro DigiZone.cz šéf techniky ČT Ivo Ferkl.

Plánované testy vysílání ve formátu Ultra HD (4K) šířené ve standardu DVB-T2 proběhnou pravděpodobně až letos na podzim. Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel České televize Ivo Ferkl. A jaký je důvod plánovaného zpoždění? V tuto chvíli nejsou na trhu všechny komponenty, abychom poskládali celý odbavovací řetězec, takže to testujeme pouze interně a nemáme to protažené přes DVB-T2. Předpokládám, že to celé odzkoušíme po skončení technologického veletrhu IBC, konstatoval Ferkl a dodal: Je možné, že se nějaké zařízení objeví dříve, ale potřebujeme kodéry pro formát HEVC.

K TÉMATU: V Praze opět ožil test technologie DVB-T2, počítá i se šířením signálu Ultra HD

Technický ředitel České televize čtenářům našeho webu také vysvětlil, jak je možné, že už některé testy ve formátu Ultra HD proběhly. Na začátku distribuční cesty, distribučního řetězce, se obraz pořídí ve 4K a následně proběhne down konverze, například v rozlišení 720p, jako tomu bylo v USA. Na přijímací straně se pak signál následně opět upkonvertuje na rozlišení 4K. Nedá se ale pochopitelně říci, že toto vysílání by bylo čisté Ultra HD, konstatoval Ivo Ferkl s tím, že pokud testy v čistém Ultra HD proběhly, šlo pravděpodobně o distribuci signálu nikoliv ve formátu H.265/HEVC, ale H.264/AVC.

ICTZ23

NEPŘEHLÉDNĚTE: Zavádění DVB-T2 v Česku: příští týden se konečně hnou ledy

Test ve standardu DVB-T2, který aktuálně probíhá v Praze na 50. kanálu ze Žižkovského vysílače, má mít jako pomyslné vyvrcholení právě testování přenosu Ultra HD signálu v kompresi H.265/HEVC. Česká televize chce v rámci tohoto experimentu přinést některé materiály, která sama natočila a dále také získala od Evropské vysílací unie (EBU). Část materiálu má poskytnout i slovenská veřejnoprávní televize RTVS. Minulý experiment Českých Radiokomunikací, který taktéž probíhal ze Žižkova, se soustředil primárně na přenos kódovaných programů v systémech Conax a Irdeto.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.