Hlavní navigace

TIP: Skryjte, s kým jste přáteli na Facebooku

Daniel Dočekal

Jedno z základních vhodných nastavení lepšího „soukromí“ na Facebooku je skrytí toho, s kým se na Facebooku přátelíte. Ve výchozím nastavení je samozřejmě tato informace volně dostupná.

Doba čtení: 1 minuta

Pokud se domníváte, že na Facebooku můžete mít soukromí, tak na to samozřejmě rovnou zapomeňte. O téhle sociální síti platí hlavně „co neví, to nepoví“. Přesto, pokud Facebook používáte, je vhodné si některá nastavení nastavit jinak. Tak, aby případné poskytování informací o vás bylo alespoň trochu ztíženo.

Přejděte na svůj profil (což by v zásadě měla být TIMELINE) a pod úvodní fotkou přejděte na „Přátele“ („Friends“). Měla by k tomu ostatně jít použít i adresa www.facebook.com/friends. V horní části vpravo najdete „Upravit“ („Edit“) a zde jedinou volbu týkající se přátel. „Kdo uvidí seznam vašich přátel?“  („Who can see your friend list?“).

KL2018 Tip nominace

Na výběr máte tradiční možnosti Veřejný, Přátelé, Pouze já, Vlastní nastavení a případně volbu ze seznamu (lists),  které jste si vytvořili. V nejjednodušším případě je vhodné si nastavit „Pouze já“. S pomocí „Vlastní nastavení“ můžete ještě vybírat „Přátele přátel“ a případně pouze některé konkrétní uživatele (a můžete i vyjmenovat ty, kterým nechcete přehled ukazovat).

Pamatujte, navzdory populární představě, že Facebook umožňuje zachovat soukromí, jde pouze o představu vyvolanou Facebookem. To že nějaký příspěvek či fotografii označíte jako „jenom pro přátele“, vám soukromí nezajistí. Facebook je Internet a Internet je a bude „veřejný prostor“. Cokoliv na Internet (a tím i Facebook) umístíte,  umisťujete do veřejného prostoru. Sice můžete zkoušet používat různé metody, jak umístěné informace „znepřístupnit“, ale nemůžete se na ně spoléhat. V případě Facebooku se nemůžete spoléhat navíc vůbec na nic. V historii má nejenom dostatek omylů (kdy došlo k zpřístupnění neveřejných informací), ale také řadu záměrných kroků postupně zveřejňujících více a více našich informací.

Našli jste v článku chybu?