Hlavní navigace

To opravdu České televizi nevadí, že její HD kanály v DVB-T mají výpadky?

6. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelné zasekávání obrazu a výpadky zvuku naznačují technické problémy Regionální sítě 7, s nimiž už týdny nikdo nic nedělá

Možná se s tím potýkáte taky. Chcete se podívat na Události České televize, samozřejmě na ČT 1 a v HD kvalitě (pozemní cestou v Regionální síti 7), ale po několika minutách znechuceně přeladíte na ČT 24 nebo ČT 1 ve standardním rozlišení z veřejnoprávního multiplexu 1. Donekonečna se opakující zamrzání obrazu, výpadky zvuku doprovázené příšerným skřípotem, to vše snad každých pět minut. Člověk musí být opravdu silný fanda HD kvality, aby tohle přetrpěl a nevzal za vděk alespoň obrazem v SD rozlišení.

Kdyby to trvalo pár dní nebo týden, dalo by se to vydržet. Jenže to, co popisuji, je standardní chování HD programů České televize od chvíle, kdy v Regionální síti 7 vysílané z východočeské Černé hory přibyl dětský program ČT :D s kulturním ČT art. A to je bratru pět týdnů. Předtím žádné potíže nebyly, a to stejný multiplex přijímám v Pardubicích od začátku letošního května (na celkem obyčejnou anténu se zesilovačem). Když má Česká televize tak skvělý dohled nad technickou kvalitou vysílání „své části“ Regionální sítě 7, očekával bych, že tenhle problém vyřeší tak do poloviny září.

MM socky3

Černá hora je přitom jedním z nejdůležitějších vysílačů Regionální sítě 7 i multiplexu 1a, jak Kavčí hory označují svoji část kapacity této sítě naplněnou třemi HD a dvěma SD programy (SD kanály využívají ale jen jednu programovou pozici). Pokrývá území od Krkonoš po Vysočinu. Lidí, kteří se potýkají s podobným problémem jako já, tudíž musí být hodně. Zaslechl jsem názor, že za pravidelnými, co pět či deset minut se opakujícími výpadky, by mohla být špatně nastavená modulace vysílače. Nevím, nedokážu to posoudit, ale pokud to je pravda, jak to, že operátor sítě problém už dávno nevyřešil? A jak to, že mu klienti takovouto službu nehodili na hlavu?

Štve mě to dvojnásob, že jsem přednedávnem nově nastavoval pořadí programů na našem televizoru. Kdo má doma televizi od Samsungu, zřejmě dobře tuší, oč jde. Na první pozice jsem umístil HD kanály České televize a Novu HD. Takže českotelevizní programy se zadrhávají a Novu HD krátce nato z pozemního vysílání úplně stáhli. Je čas popřemýšlet o jiném způsobu příjmu signálu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.