Hlavní navigace

Tohle že je krize? Nové televize se tu sekají jako housky na krámě

20. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jan Potůček Autor: 115393
Od léta pomalu každý měsíc zahajuje vysílání nějaká nová televize, ba co víc – celoplošně v pozemních sítích, které jsou na distribuci signálu vůbec nejdražší

Asi bych to neměl veřejně přiznávat, ale od konce loňského září, kdy jsem se přestěhoval z bytu v centru Pardubic na periferii do vesnického rodinného domu, nezařídil jsem připojení naší televize k jakémukoli zdroji signálu. Když si to tak zpětně sumíruji, za ty čtyři měsíce jsme přišli o start televize Pětka, Šlágr TV, Fanda a Smíchov. Pokud v dohledné době nezavolám nějaké místní anténářské firmě, neuvidíme ani start Primy Zoom a sedmého kanálu Novy, jehož název a zaměření si na Barrandově pečlivě střeží. To máme šest televizí za necelých pět měsíců.

A řekněme si to klidně ještě jednou: šest televizí za pět měsíců. Šest volně vysílajících celoplošných televizí v DVB-T. Všude okolo zuří ekonomická krize, výdaje do televizní reklamy klesají, televize samy o sobě příliš nechtějí investovat do původní tvorby, ale rozjíždějí další a další tematické kanály, aby v nich znovu protočily to samé, co už vysílají na těch stávajících (čest výjimkám, jako bude Prima Zoom, i když mám silné pochybnosti, že nikdy nebude vysílat to, co už dávaly jiné kanály Primy). Televize Nova nám rozšafně oznamuje, že divákům „nadělí“ ke svým 19. narozeninám sedmý program, a přitom už ten šestý vlastně nestojí za nic: jestliže jsme před lety u startu Novy Cinemy psali, že jde o odpadní kanál Novy, musíme se jí dnes omluvit. Skutečný odpad je Smíchov.

Vlastně jsem se ani nedivil, když mi tento týden přišla textovka od jednoho televizního manažera, který získal „zaručenou informaci“, že sedmým kanálem Novy bude program Nova 2 timeshift, jehož vysílání bude zcela totožné s hlavním kanálem Novy, jen bude o hodinu posunuté. S největší pravděpodobností to je pitomost (ale i pitomosti se ověřují, takže oficiální odpověď z Novy zní: „O tom nic nevíme.“), ale podle vývoje programových schémat nejnovějších televizních kanálů bych se tomu ani nedivil. Velké televizní skupiny se prostě rozhodly vsadit na kvantitu a umlátit diváky kupou kanálů. Čím více, tím lépe.

Přijde mi poněkud naivní myslet si, že když mě večer nezaujme nic na hlavním kanálu Novy, a nepochodím ani u Novy Cinemy, přepnu na Fandu, potom na Smíchov a když už ani tam nebude nic ke koukání, skončím celý radostný u sedmého kanálu Novy. Protože z pohledu priorit programování těchto televizí je každý nový kanál Novy o stupínek níž a vysílá míň a míň atraktivní obsah. Ano, nebojme se říct, že pak už jde opravdu o odpad vyškrábaný z knihovny, který by se prostě nehodil ani na Novu Cinema. Šestý nebo sedmý kanál ho skousne a těch pár tisíc zoufalců, co si ho naladí, prostě pomůže celé skupině zvednout podíl na publiku o nějakou desetinku výš. Třeba to bude rozhodující rozdíl v boji o pozici lídra.

S takovým uvažováním tu ale brzy budeme mít kvanta odpadních televizí, která jenom zaplní éter, aby se nedejbože na prázdné programové pozice v multiplexech nedostalo něco zajímavého s vyšším potenciálem sledovanosti. Co mi trochu hlava nebere, jsou náklady na šíření signálu, protože pokud Nova s klesajícími příjmy a balvanem miliardových dluhů chystá spouštět pátý celoplošně šířený program v DVB-T, musel její management někde narazit na zlatou žílu. Jistě, tři z těch pěti programů vysílají v multiplexu 4 za směšné částky oproti pálkám, které si účtují České Radiokomunikace za šíření Novy a Novy Cinemy v mutiplexu 2. Ale i tak: zadarmo to jistě nebude.

KL24

Nebo Prima: v podstatě několik let zažíváme její neskutečné investice do programu, kterým chce už už porazit Novu, a k tomu spouští co druhý rok další nový celoplošný program. V jejím případě dokonce v sítích Českých Radiokomunikací, kde to opravdu není za hubičku. Je taková strategie dlouhodobě udržitelná? A co se stane ve chvíli, kdy Nova opustí současné měření sledovanosti, spustí svoje vlastní a na trhu budou dvoje data, z nichž si inzerenti logicky vyberou ta, která pro ně budou výhodnější (a pro televize setsakramentsky nevýhodná)? Nepůjdou všechny tyto odpadní tematické kanály rázem do háje?

Poziční válka, kterou mezi sebou vedou největší televizní skupiny, nemůže dopadnout dobře. Kvanta nových programů přispějí k další fragmentaci publika, svojí nekvalitou otráví nemalé množství diváků, kteří mohou na televizi jako takovou zcela zanevřít. Vždyť taky co od ní čekat? Na jaře SuperStar, v létě Farmu, na podzim Talent a v zimě StarDance? V pondělí a ve středu Cesty domů, v úterý a ve čtvrtek Ordinaci? V pátek Vyprávěj? Není to už trochu nuda?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).