Hlavní navigace

Topfield TF 6000CR: Satelitní přijímač i pro starší televizory

2. 6. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Výrobek od korejského výrobce Topfield patří do kategorie základních satelitních přijímačů určených pro příjem volných satelitních programů a programů kódovaných v systému Cryptoworks. Předností testovaného přístroje je RF modulátor, díky kterému je možné sledovat satelitní programy i na starších televizorech, kterým scházejí konektory SCART a CINCH. Recenzovaný přístroj obsahoval firmware verze TF-ECNCR 1.00.61. Pojďme se tedy na něj podívat zblízka.

Vzhled a konektorová vybavenost

Kompaktní balení obsahuje přístroj s napájecí šňůrou, českou a anglickou uživatelskou příručku a dálkové ovládání s bateriemi. Na první pohled na mne zapůsobil moderní design přístroje. Na čelním panelu jsou tři tlačítka. Tlačítko Standby pro přepínání mezi režimy On a Standby (pohotovostní režim) a dvě tlačítka pro přepínání kanálů, nebo pro navigaci v menu. Na přední straně je rovněž umístěn alfanumerický displej. Pokud je přístroj zapnutý, zobrazuje aktuální program, v režimu Standby pak ukazuje hodiny, vedle kterých svítí nerušivým způsobem červená kontrolka. Pod krytkou na pravé straně je umístěn slot pro karty kódované v systému Cryptoworks (umožňují příjem placených satelitních služeb, např. CS Link nebo UPC Direct).

Topfield TF 6000CR - zepředu

Na zadním panelu jsou umístěny konektory: LNB IN pro přívod signálu z LNB konvertoru, LNB OUT pro vedení signálu dál, např. pro připojení dalšího set-top-boxu ke stejnému LNB, RF OUT, čili výstup z RF modulátoru pro připojení k televizi koaxiálním kabelem, RF IN pro vstup do RF modulátoru, AUDIO R/L se dvěma výstupy pro levý a pravý zvukový kanál, VIDEO pro výstup kompozitního videa, S/PDIF pro optický zvukový výstup Dolby Digital, SCART TV pro scart výstup do televizoru, SCART VCR pro scart výstup do videorekordéru nebo DVD a RS 232 – konektor pro upgrade firmwaru.

Topfield TF 6000CR - zadní panel

Přijímač využívá napájecí napětí 90 až 250 V (50/60 Hz), má maximální spotřebu 9 W v pohotovostním režimu a maximálně 24 W v provozu. Topfield TF 6000CR není nikterak velký, dosahuje rozměrů 260×46×190mm a váhy pouhých 1,2 kilogramu. Dálkové ovládání má ergonomicky příjemný tvar, a pokud máte větší prsty, oceníte, že jsou tlačítka umístěna poměrně daleko od sebe.

Topfield TF 6000CR - dálkové ovládání

Instalace a základní funkce

V případě, že televizor připojíte přes modulátor, je potřeba jej naladit na kanál 36 nebo 43. Po spuštění přístroje se objeví na obrazovce hlavní nabídka, která je automaticky nastavena v anglickém jazyce (vi. následující obrázek). Zde jsem vybral možnost System settings/language settings a češtinu. Dále je možné v System settings nastavit časový posun vůči greenwichskému času (pro zimní čas o hodinu, pro letní o dvě, což je důležité pro správnou funkci elektronického programového průvodce – EPG), dále nastavení časovače pro nahrávání např. na video, rodičovský zámek pro zaheslování programů nevhodných pro děti, režim zobrazení OSD, což je nastavení průhlednosti ovládací nabídky či EPG a dobu zobrazení oken menu a jejich pozici.

Další položkou v Hlavním Menu je Třídění programů, kde si můžete setřídit programy podle toho, zda jsou kódované či nikoliv. Programy je možné seřadit i abecedně. Lze je i přejmenovat, přemisťovat, uzamknout nebo vymazat. Následuje položka Třídění oblíbených programů. Zde si můžete programy roztřídit do čtyř přednastavených skupin a do dalších šestnácti, které si můžete sami vytvořit pomocí položky ---NEW---. Zde jednoduše tlačítkem OK vyberete složku, do které chcete třídit, pak se kurzor přesune do výběru programů vpravo a opět stisknutím tlačítka OK přesunete program do dané složky. Abyste mohli kurzorem zpět na výběr složek, stisknete červené tlačítko F1. I zde je možné mazat nebo přejmenovávat programy.

Hlavní Menu a nastavení
Topfield TF 6000CR - 1
Topfield TF 6000CR - 2
Topfield TF 6000CR - 3
Topfield TF 6000CR - 4
Topfield TF 6000CR - 5
Topfield TF 6000CR - 6
Topfield TF 6000CR - 7
Topfield TF 6000CR - 8
Topfield TF 6000CR - 9

Kliknutím si můžete obrázek zvětšit

Další položkou v Hlavním Menu je Informace, kde se dozvíte nejen o verzi firmware přijímače a jeho ID čísla, ale také zde naleznete kalendář, kalkulačku a hry. Poslední položkou v Hlavním Menu je Podmíněný přístup, což je správa dekódovací karty Cryptoworks, u které se nachází i odkaz na stranu, která vám ukáže stav a číslo vaší karty. To vám zjednoduší život, když se budete chtít ujistit, zda máte kartu aktivovanou či nikoliv.

Hledání programů

Hledání programů se provádí v Hlavním Menu pod položkou Instalace. Zde je nutné v položce Nastavení LNB nastavit LNB konvertor na družici, případně družice, na které máte namířenou parabolu. Tuto nabídku můžete opustit tlačítkem Menu a nechat vyhledat programy přes položku Vyhledávání programů. Lze vybrat režimy – Auto, Manual, Advanced SMATV – já jsem použil Auto. Pak jen stačí přejít kurzorem dolů na spuštění vyhledávání, které potvrdíte tlačítkem OK. Přijímač naladil za necelé tři minuty asi 750 televizních programů a 150 rozhlasových stanic. Do paměti set-top-boxu lze uložit až 5000 televizních či rozhlasových kanálů.

Topfield TF 6000CR je podporován programy DiSEqC 1.0, DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.2 a USALS, což znamená, že je plně kompatibilní se všemi motory podporujícími DiSEqC či USALS a přepínači signálu. V menu Instalace je možné obnovit výrobní nastavení a systémová data. Poslední položkou je možnost aktualizovat firmware přímo ze satelitu. Při stisknutí tlačítka OK při běžícím programu se vám zobrazí nabídka výběru programů s možností vyhledávání. Při přepínání programů se vždy dole zobrazí lišta s informacemi o aktuálním programu. Ukazuje název programu, zda je kódován, jaké nabízí zvukové stopy a jestli má teletext a EPG.

Hledání programů
Topfield TF 6000CR - 10
Topfield TF 6000CR - 11
Topfield TF 6000CR - 12
Topfield TF 6000CR - 13

Kliknutím můžete obrázek zvětšit

EPG, Teletext a menu v češtině

Umí dobře česky - pečeť

Elektronický programový průvodce (EPG) je plně v českém jazyce a bez problémů zvládá diakritiku. Je velmi přehledný a dobře propracovaný. Když stisknete tlačítko „i“, zobrazí se vám detailní informace o konkrétním pořadu. EPG umí zobrazit seznam pořadů na několik dní dopředu i dozadu, záleží ale, zda provozovatel televizního vysílání tuto službu poskytuje. Teletext je u českých programů plně počeštěn – ani u něj nemá set-top-box s diakritikou problém. Lze v něm listovat šipkami nebo přímo zadáním čísla stránky.

Přijímač lze propojit s počítačem a stahovat aktuální verze firmware přes RS232 konektor. Aktualizace se provádí výhradně u vypnutého set-top-boxu, přes rozhraní v počítači pomocí Uploaderu. K aktualizaci firmware je možné využít program TFD-DOWN. V návodu je srozumitelně napsaný postup. Pokusná aktualizace firmware mi netrvala déle než dvě minuty.

EPG a teletext
Topfield TF 6000CR - 14
Topfield TF 6000CR - 15
Topfield TF 6000CR - 16

Kliknutím můžete obrázek zvětšit

Závěr a zhodnocení

Topfield TF 6000CR je základní přístroj s bohatou konektorovou výbavou, určený pro sledování volného i kódovaného digitálního vysílání ze satelitu. Pohyb v menu je rychlý a jednoduchý, vždy zobrazuje nápovědu. Vše je v kvalitní češtině, za kterou si výrobek zaslouží pečeť „Umí dobře česky“. Velmi rychle reagoval na vložení karty Cryptoworks. Cennou devizou přístroje je RF-modulátor. Závěrem lze říci, že tento přístroj, dostupný za velice příznivou cenu, nabízí téměř bezkonkurenční poměr výbavy a ceny. Vezmeme-li v úvahu, že přijímače Topfield obecně nemívají problémy s poruchovostí, určitě by tento set-top-box neměl ujít vaší pozornosti.

Topfield TF 6000CR
Celkové hodnocení 10 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

ICTZ23

Orientační cena: 2 190 Kč (Koupit)

Foto: Autor